Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podstawy dobrego wychowania psa, czyli od czego zacząć szkolenie czworonoga?

Pies z natury jest zwierzęciem, które lubi się uczyć. Nie każdy świeżo upieczony właściciel czworonoga jednak wie, jak i kiedy rozpocząć jego tresurę. Zwykle nie jest to skomplikowany proces, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu na wychowanie psa, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

 

Psy, które są odpowiednio prowadzone, zwykle szybko przyswajają nowe umiejętności. Nawet jeśli właściciel zwierzęcia decyduje się na zajęcia prowadzone przez tresera, musi pamiętać, że wychowanie pupila należy kontynuować również w domu. Sukces zapewni przede wszystkim czas poświęcony na regularne powtarzanie ćwiczeń, konsekwencja i oczywiście cierpliwość.

 

Tresura psa – jakich zasad przestrzegać?

Tresurę psa należy rozpocząć jak najwcześniej. Im szybciej zwierzę pozna panujące w domu zasady, tym łatwiejsze staną się jego relacje z właścicielem. Nawet jeśli szczeniak jest za mały, aby wychodzić na spacery, można rozpocząć naukę, „czego mu nie wolno” i „za co zostanie nagrodzony”. Otrzymanie niezbędnych szczepień pozwala skorzystać z profesjonalnych, grupowych lub indywidualnych, kursów w tzw. psich przedszkolach. Oczywiście tresurę można prowadzić samodzielnie, ale jeżeli zwierzak sprawia problemy i właściciel nie daje sobie z nim rady, powinien zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.
W niektórych sytuacjach konieczne mogą okazać się konsultacje u psiego behawiorysty. Jednak sam trening, a nawet aktywne uczestniczenie w zajęciach, mogą nie dać pożądanych rezultatów, jeśli nie będą kontynuowane w domu. Utrwalanie określonych zachowań poza miejscem szkolenia jest bardzo istotnym elementem procesu wychowywania czworonoga. Warto pamiętać, aby nie męczyć psa wieloma nowymi zadaniami w trakcie pojedynczej sesji treningowej. Dopiero gdy ćwiczenie zostanie w pełni opanowane, można przejść do kolejnego etapu.
Jeśli tresurę rozpoczyna się w domu, czyli w miejscu, w którym zwierzę czuje się komfortowo, nabyte umiejętności warto sprawdzić też w innych warunkach. Pies odbiera wówczas znacznie więcej bodźców zewnętrznych niż w znajomej przestrzeni.

 

Jack Russel Terrier na treningu z panią. Na plaży każdy chętnie się uczy.



Samodzielna tresura psa

Jeśli właściciel zdecyduje się tresować psa samodzielnie, przyda mu się kilka akcesoriów, takich jak: obroża, smycz, linka treningowa, atrakcyjne dla pupila przysmaki i saszetka na nie. Nauka mniejszych zwierząt nie powinna sprawiać problemów, lecz warto się do niej odpowiednio przygotować. Podstawowe umiejętności, które pies musi opanować, to oczywiście chodzenie na luźnej smyczy, załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz czy stosowanie się do komend, np. przychodzenie do właściciela na wezwania, spokojne mijanie innych zwierząt, warowanie. Oczywiście każdy pies uczy się we własnym tempie, a wiele zależy od rasy i charakteru.

Mniej doświadczeni w kwestii treningu psa właściciele często zastanawiają się, kiedy najlepiej zacząć tresurę, aby przyniosła spodziewane efekty. Zasady panujące w domu pies powinien poznawać już około 8. tygodnia życia – zwykle jest to czas, kiedy szczeniak trafia w ręce nowych opiekunów. Wcześnie rozpoczęta praca ze zwierzęciem powoduje, że psy mają zdecydowanie mniej problemów behawioralnych w wieku dorosłym. Warto jednak pamiętać, że na naukę nigdy nie jest za późno i nawet starszy pies potrafi opanować coś nowego.

 

Psia szkoła posłuszeństwa. Cztery psy uczą się warowania siedząc.


Od czego zacząć tresurę psa?

W początkowym etapie najistotniejsze jest przyzwyczajenie psa do naszej konsekwencji. Ważne, aby zaobserwować, co najbardziej lubi zwierzę, i uczynić z tego nagrodę. Mogą to być przysmaki, gryzaki, zabawki do lizania lub pieszczoty. Co więcej, trzeba zadbać o odpowiednią motywację do wykonywania zadań. W przeciwnym wypadku trening nie przyniesie oczekiwanego efektu. Można ją budować poprzez obserwację, np. jeżeli dla psa jedzenie ma dużą wartość, rozwiązaniem może być ograniczenie mu stałego dostępu do miski z pożywieniem i wprowadzenie zabawy w poszukiwanie jej. Miejsce szkolenia też jest istotne. Przede wszystkim nie powinno go zbyt rozpraszać, więc na pierwszym etapie najlepiej sprawdzi się przestrzeń, w której pies mieszka – tam czuje się bezpiecznie. Dopiero z czasem należy wprowadzić trening zdobytych umiejętności, np. podczas spaceru, gdzie stosowanie się do określonych komend staje się bardzo ważne.

Oczywiście psy mają różne charaktery. Niektóre z nich mają też złe doświadczenia. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które zostały odebrane poprzednim właścicielom i trafiły do schroniska. W takich sytuacjach nie zawsze opiekun jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem. Z pomocą może przyjść wówczas psi behawiorysta.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość