Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podengo portugalski - encyklopedia ras psów

Podengo portugalski – historia rasy

Podengo portugalski pochodzi z północnych regionów Portugalii, gdzie nadal występuje najliczniej. Znany jest od ok. XIV wieku, a jego przodkiem jest starożytny pies faraona – od którego notabene pochodzi współczesny pies faraona.

Podengo portugalskie to psy myśliwskie. Używane były do polowań na zwierzynę. Podengo portugalskie miniaturowe polowały na króliku lub inne drobne zwierzęta żyjące w norach, natomiast podengo portugalskie duże polowały na grubą zwierzynę. Wszystkie one cechowały się odwagą i czujnością, a także zwinnością.
Wzorzec FCI podengo portugalskiego wpisano do grupy V „szpice i psy w typie pierwotnym”, w sekcji 7 pierwotnych psów myśliwskich i zatwierdzono w 1954 r.

 

Jak wygląda podengo portugalski? Wzorzec FCI

Rasa występuje w trzech odmianach wielkości:

Podengo portugalski miniaturowy

Wysokość w kłębie podengo miniaturowego to 20 – 30 cm przy masie ciała dorosłego psa 4 – 5 kg.

Podengo portugalski średni

Wysokość w kłębie tej odmiany to ok. 40 – 54 cm.

Podengo portugalski duży

Duży podengo osiąga wysokość w kłębie 55 – 70 cm.


Bez względu na odmianę wielkości, podengo portugalski to pies o nieco lisim wyrazie.

Sylwetka psa jest wydłużona, wpisana w prostokąt. Kończyny proste i suche, zakończone średniej wielkości łapami. Klatka piersiowa psa jest głęboka i długa. Głowa podengo portugalskiego jest w kształcie klina, zwężająca się. Uszy duże i szerokie, skośne, stojące prosto. Oczy małe, skośne, ciemne. Głowa umieszczona jest na mocnej, umięśnionej, szerokiej szyi. Ogon podengo jest gruby, swobodnie opadający, sięgający pęcin.

 

Umaszczenie i sierść podengo portugalskiego

Podengo portugalski występuje w dwóch odmianach sierści – krótkowłosej i długowłosej. Każda z odmian wielkościowych może wystąpić w każdej odmianie sierści, a więc mamy:
  • Podengo portugalski miniaturowy krótkowłosy
  • Podengo portugalski miniaturowy długowłosy
  • Podengo portugalski średni krótkowłosy
  • Podengo portugalski średni długowłosy
  • Podengo portugalski duży krótkowłosy
  • Podengo portugalski duży długowłosy


Odmiany krótkowłose mają sierść przylegającą do ciała, bardzo krótką.
Odmiany długowłose mają włos długi i szorstki, przypominający szczecinę.

Umaszczenie podengo portugalskiego to wszystkie odmiany od płowego, przez żółte, do brązowego, a także czarne. Umaszczenie może być jednolite lub z białymi znaczeniami.

 

Pielęgnacja podego portugalskiego

Opieka nad podengo portugalskim nie jest skomplikowana. Pies świetnie funkcjonuje zarówno na standardowej karmie dla psa, jak i na posiłkach przygotowywanych specjalnie w domu.

Sierść psa nie jest wymagająca. W przypadku odmian podengo portugalskich krótkowłosy wystarczy szczotkowanie sierści raz na tydzień. W przypadku odmian szorstkowłosych podengo warto wybierać się raz na trzy – cztery miesiące do groomera, aby specjalista wykonał zabieg trymowania szczeciny. Trymowanie pozwoli na usunięcie martwych włosów, a jednocześnie na wypielęgnowanie i lepszy wzrost nowych.

Podengo uchodzi za rasę zdrową. Nie jest obarczony chorobami genetycznymi czy schorzeniami typowymi dla rasy. Warto szczególną uwagę zwracać na stawy psa i dbać o nie już od wieku szczenięcego psa. Można rozważyć, po konsultacji z weterynarzem, suplementację preparatów na stawy i kości psa.

 

Podengo portugalski – charakter

Podengo portugalskie to psy myśliwskie. Mają mocno zakodowany instynkt łowiecki, podobnie jak i potrzebę ruchu i treningów. Jest to rasa radosna, aktywna. Zawsze gotowa do działania. Podengo portugalski jest odważny i ciekawski. To co odróżnia rasę od pozostałych psów myśliwskich, to mocne przywiązywanie się do swojego opiekuna, a także łagodność i cierpliwość do dzieci. Podengo portugalski dobrze dogaduje się z najmłodszymi, jednak preferuje dzieci już starsze, które mogą się z nim bawić i aktywnie spędzać czas.

Podengo portugalski jest inteligentnym psem. Sprawnie wyłapuje nowe komendy, ale w treningu warto być kreatywnym i pomysłowym, aby podengo szybko się nie znudził. Pies ten bywa uparty, potrzebuje pewnego siebie opiekuna, który nie będzie naginał zasad ze względu na słodki charakter podengo.

Pies podengo miniaturowy, ale i większe odmiany świetnie odnajdują się w mieszkaniach i na małych powierzchniach. Są to psy mało wymagające i mało konfliktowe.

 

Podengo portugalski – cena

Szczeniak podengo portugalski kosztuje ok. 3000 zł z hodowli FCI. Odmiana dużego i średniego podengo może być nieco droższa, ze względu na rzadkość występowania.

Średni miesięczny koszt utrzymania podengo to 200 – 300 zł. Pamiętaj o regularnych wizytach i badaniach u lekarza weterynarii, a także o szczepieniach i odrobaczaniu psa.


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość