Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies faraona – starożytna rasa czworonogów. Encyklopedia psów

Pies faraona to starożytny czworonóg, który jest eleganckim, ale wytrzymałym i aktywnym psem. Wyhodowany został na polowanie na małą zwierzynę w trudnym terenie. Ten pies jest świetnym kompanem do długich aktywności, ale i do codziennego życia.

 

Trzy psy faraona.

 

Rasa pies faraona - historia

Pies faraona to starożytna rasa, która powstała w Egipcie, a wiele pamiątek o jej długiej historii można znaleźć w sztuce i literaturze. Artefakt z 4000 lat p.n.e. przedstawia dwa psy w kształcie psa faraona polujące na gazele. Jego ikonografia była często przedstawiana jako towarzysz królów i reprezentantów wyższych szczebli hierarchii w sztuce starożytnego państwa nad Nilem. Z Egiptu pies faraona został sprowadzony na Maltę przez fenickich kupców. Pies faraona pozostał w dużej mierze nieznany na zachodzie, aż do przybycia do Anglii w latach 30. XX wieku. Aktualnie spotykany jest na całym świecie, wszędzie tam, gdzie ludzie doceniają jego niepowtarzalny wygląd i osobowość.

 

 

Jak wygląda pies faraona?

Faraonowie to smukłe, aerodynamiczne psy gończe wyhodowane do szybkich pościgów po skalistym terenie. Wśród ich kilku wyróżniających cech jest krótka, brązowa sierść z dopasowaną skórą na nosie, uszach i obwódkach oczu; zachwycające bursztynowe oczy. Ci eleganccy goście ze starożytności posiadają szybkość i zgrabne ruchy wszystkich biegaczy wywodzących się z psów gończych z epoki brązu.

Pies faraona powinien osiągać w kłębie 53 – 56 cm, przy czym suki są niższe od samców. Ogólnie jego sylwetka jest nieco dłuższa niż wyższa, przez co wpisuje się w prostokąt. Głowa jest noszona wysoko, z długą kufą. Ciekawa w wyglądzie psów faraona jest ich spójność kolorystyczna na całym ciele, nawet nos czy wnętrza uszu są jednakowo umaszczone. Uszy są mocno ruchliwe, szerokie u nasady. Grzbiet psów tej rasy jest posty, ogon średnio wysoko osadzony i nawet w spoczynku nie powinien wchodzić między nogi psa. Bardzo pożądane są psy z białym czubkiem ogona – cena takich okazów może być kilkakrotnie większa od psów w standardowym umaszczeniu.
Psy faraona chodzą bardzo płynnie, z wysoko uniesioną głową.

Umaszczenie psów faraona jest rdzawe, nie występuje czarny pies faraona - nie jest to zgodne ze wzorcem rasy.

 

Sylwetka psa faraona.

 

Pies faraona - charakter

Reprezentanci tej rasy są jest niezastąpionymi członkami rodziny – wesołe i zabawne. W pomieszczeniach potrafią zachowywać spokój, jednakże na świeżym powietrzu uwielbiają biegać. Te czworonogi są wrażliwe i dobrze radzą sobie w kontakcie z dziećmi i innymi psami. Należy jednak pamiętać, że mogą polować na mniejsze zwierzęta, tj. króliki, świnki morskie, ze względu na swoje przeznaczenie w polowaniach. Pies ma tendencję do nieufności w stosunku do nieznajomych. Rasa ta jest niezależna, ale chętna do zadowolenia swoich towarzyszy. Posiada wyjątkową cechę „rumienienia się”, gdy jest podekscytowana. Ich nos i uszy zmieniają kolor na różowy.

 

 

Na co choruje pies faraona?

Przed podjęciem decyzji o zakupie bądź adopcji psa faraona należy wziąć pod uwagę ich skłonność do chorób w obrębie dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zwichnięcia rzepki i chorób oczu. Jeżeli chodzi o zachorowalność na nowotwory w tej rasie najczęściej może się ona zmagać z naczyniakami krwionośnymi, guzem komórek tucznych i rakiem sutków, chociaż niektóre z tych chorób są prawdopodobnie związane z wiekiem i dotykają wszystkie psy, niezależnie od rasy lub mieszanki.

 

 

Pielęgnacja psa faraona

Psy faraona nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji, jednakże należy pamiętać o:
  • Codziennym lekkim bądź cotygodniowym dokładnym szczotkowaniu pupila, z kąpielami w razie potrzeby.
  • Zwracaniu szczególnej uwagi na czystość uszu i przycinaniu pazurów, aby czworonóg nie stukał nimi o podłogę podczas chodzenia.
  • Regularnym myciu zębów i sprawdzaniu ich przez weterynarza przy corocznej kontroli.
  • W razie występowania „psiego zapachu” należy zwrócić się do lekarza weterynarii.
  • Tendencji do szybkiego marznięcia w niskich temperaturach spowodowanej krótkim umaszczeniem czworonoga. Warto zaopatrzyć się w ubranie dla psa, które pozwoli na utrzymanie ciepłoty ciała.

 

Pies faraona podczas treningu.

 

 

Ruch i trening psów faraona

Każdy, kto rozważa posiadanie faraona, musi wiedzieć, że rasa ta wymaga regularnego harmonogramu ćwiczeń, aby zachować dobrą kondycję. Faraon może biegać sam 15 do 20 minut dwa razy dziennie. Należy zachować szczególną uwagę podczas wyprowadzania faraona, gdyż jego silny instynkt łowiecki może sprawić, że pobiegnie za ofiarą. Należy mieć zawsze kaganiec i smycz na spacerze, aby móc zapanować nad pupilem. Warto zapewnić psu gryzaki, które pozwolą na rozładowanie energii i zaspokojenie instynktu łowieckiego.

Faraon szybko się uczy i jest chętny do pomocy. Jednakże podczas treningów może zaistnieć problem z nauczeniem go, jak wracać do właściciela. Wielokrotnie udowodniono, że większość faraonów nie przyjdzie na wezwanie, gdy nagle znajdzie się na nieograniczenie wolnej przestrzeni. Krótko mówiąc – faraon może uciec, kiedy poczuje instynkt. Taka sytuacja wyzwala ich instynkt polowania i powoduje, że ciężko ich zatrzymać. W razie ucieczki bardzo ciężko je odnaleźć. Dlatego właśnie należy zawsze pamiętać, aby psa faraona nie zostawiać bez opieki i smyczy.

Psy faraona nie są łatwe do ułożenia i o tym należy pamiętać.

 

Może Cię zainteresuje: Jak napisać ogłoszenie o zaginionym psie? Co robić w pierwszych chwilach po ucieczce psa?

 

 Akcesoria treningowe Fera

 

Odżywianie egipskiego psa

Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora). Faraony mogą mieć skłonność do nadwagi, więc obserwuj zużycie kalorii i wagę swojego pupila. Dobrym dodatkiem to diety psa faraona będą smaczki treningowe, które ułatwią trenowanie pupila. Pamiętaj, że pies faraona jest szczupłej budowy i nie powinno się go tuczyć.

 

 

Pies faraona – cena, szczeniaki

Hodowle psów faraona w Polsce nie są popularne. Przedstawicieli tej rasy nawet ciężko spotkać na wystawach psów w naszym kraju. Zdecydowanie większa możliwość poznania rasy i znalezienia idealnej dla nas hodowli jest zagranica. Tam też cena za szczeniaka psa faraona z legalnej hodowli wynosi od 2000 do nawet 3000 euro, co przekłada się odpowiednio na 8000 – 12 000 zł. Cena psa faraona nie jest zatem mała, ale pokrywa ona pracę hodowlaną nad rasą i dopracowany genotyp psa, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowymi i pogodnymi szczeniakami zachowującymi dobrą kondycję na długie lata.

 

 Szczeniak psa faraona.

 

Ciekawostki o psach faraona

  • Psy faraona to jeden z najstarszych udomowionych psów w zapisanej historii, którego historia sięga około 3000 lat.
  • Po sprowadzeniu na Maltę w starożytności zostały określone mianem „Kaleb tal-Fenek” co dosłownie oznacza „pies królika”.
  • W obszarze Środkowej Europy rasa ta jest rzadka, a największą popularność zyskała w krajach skandynawskich, tj. Szwecji i Finlandii.





Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość