Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pielęgniczki – przewodnik po gatunku ryb

Pielęgniczki są popularnymi rybami akwariowymi o cieszącym oko, kolorowym ubarwieniu. Naturalnie występują w płytkich wodach dorzecza Orinoko na terenie Wenezueli i Kolumbii. Obszar Llanos jest rozległą sawanną, gdzie przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury. Właśnie tam, w zalanej, bujnej roślinności, na płyciźnie, możemy trafić na pielęgnice.

 

Rybki pielęgniczki 

 

Rodzaje pielęgniczek - ramireza, kakadu, boliwijska

Pielęgnice są chętnie hodowane w domowych akwariach, jednak niedoświadczonym akwarystom mogą one przysporzyć wielu problemów.
Pielęgnica ramireza, pielęgnica kakadu czy pielęgnica boliwijska. To tylko niektóre odmiany tej barwnej rybki. Są one najbardziej rozpowszechnione wśród akwarystów, jednak na świecie możemy znaleźć także takie odmiany jak pielęgniczka Agassiza, pielęgniczka pięknopłetwa, pielęgniczka Nijssena, pielęgniczka trójpręga. Niezależnie od tego, jaki gatunek zdecydujemy się wybrać do naszego akwarium, na pewno będą one wspaniałą ozdobą zbiornika.

 

Pielęgniczka ramireza

To chyba najbardziej rozpowszechniony wśród akwarystów gatunek pielęgnic. W warunkach naturalnych samiec dorasta do 7 cm, w akwarium trochę mniej. W naturze pielęgnice ramireza przybierają kolor zielonkawo brązowy, z fioletowo niebieskimi łuskami. Barwy te są zmienne - zależności od rodzaju i natężenia światła, mogą także przybrać kolor różowy bądź różowo złoty, a także ciemnoczerwony, purpurowy, z charakterystycznymi błyszczącymi, niebieskimi punktami. Hodowlane pielęgnice ramireza mają raczej łuski o żółtym i pomarańczowym zabarwieniu.

 

 

Pielęgniczka kakadu

Pielęgniczka kakadu (ryba kakadu), jest rybą usposobioną pokojowo, która najlepiej będzie się rozwijać pod okiem doświadczonego akwarysty. Kolorowa płetwa grzbietowa przypomina czub papugi kakadu, skąd właśnie wzięła się nazwa tej małej rybki. W akwarium będzie jej potrzebna gęsta roślinność, dużo korzeni i kryjówek, np. z łupin orzecha kokosowego. Potrzebne będzie także miękkie podłoże, a wszystko to po to, żeby zbiornik przypominał naturalne miejsca występowania pielęgniczek kakadu, czyli małe rzeki rejonu Peru oraz Boliwii. Samce tego gatunku mają dość duży temperament, dlatego na jednego samca w akwarium, powinno się zapewnić 2-3 samice. Niestety, w przypadku leczenia możliwych chorób, cały proces jest poważnie utrudniony, ponieważ pielęgnice kakadu są bardzo podatne na chemiczne zanieczyszczenia wody. Samce tego gatunku dorastają do około 8 cm, zaś samice do około 5,5 cm.

 

Może Cię zainteresować: Akwarium roślinne, czyli holenderskie - plusy i minusy 

 

 

Pielęgniczka boliwijska

Ten rodzaj pielęgniczki spotykany jest w Boliwii oraz Brazylii. W środowisku naturalnym dorasta do 8 centymetrów. Są to raczej spokojne i towarzyskie ryby, mimo to, jak inne gatunki pielęgnic, potrafią być agresywne. Nie zaleca się trzymania w akwarium więcej niż jednej pary, gdyż mogą zacząć walczyć o terytorium. U tego gatunku, trudno rozróżnić płeć - samiec jest jedynie nieznacznie większy, z dłuższymi płetwami. Dorosła samica może mieć lekko zaczerwieniony brzuch.

 

 

 

Pielęgniczka wymagania

Pielęgniczki są rybami raczej dla doświadczonych akwarystów. Szczególnie pielęgniczki Ramireza będą wymagać odpowiedniej filtracji wody z niewielkim ruchem. Duża wrażliwość na złe warunki wodne powoduje, że są one podatne na choroby. Nie można ich wprowadzić do nieustabilizowanego biologicznie, bądź też nowego akwarium.

Warto zadbać, by zbiornik, do którego wpuścimy pielęgnice był ucharakteryzowany na ich naturalny biotop. Będzie to miękkie, piaszczyste podłoże, z licznymi korzeniami, suchymi liśćmi. Te ostatnie dodatkowo mogą stać się schronieniem bądź uzupełniającym pokarmem dla rybek, a także będą uwalniać do wody związki humusowe. Należy także pamiętać o kilku płaskich, gładkich kamieniach, które mogą zostać później wykorzystane przy rozrodzie.

Nie zaleca się wprowadzania pielęgniczek do standardowych zbiorników ogólnych, ponieważ mogą mieć trudności ze zdobyciem pokarmu w porach karmienia. Jednak nie oznacza to, że należy je trzymać bez żadnego towarzystwa - łagodne ryby kąsaczowate, które pływają w wyższych częściach akwarium sprawdzą się doskonale. Obecność innych ryb w zbiorniku, powinno dodać pielęgniczkom odwagi i zasygnalizować brak zagrożenia w otoczeniu. Naturalnie występującymi gatunkami, wśród których żyją pielęgnice, to m.in. neon czerwony, prystelka, zwinnik czerwonousty i barwieniec czerwony.

 

Przeczytaj także: Najczęstsze choroby ryb akwariowych

 Pokarm dla pielęgniczek.

 

Pielęgniczki - rozmnażanie

Pielęgnice swoją nazwę zawdzięczają opiece, jaką rodzice roztaczają nad świeżo złożoną ikrą. Po wspólnym wybraniu i przygotowaniu miejsca na tarło, samica składa jaja w niedużej ilości, po czym samiec je zapładnia. Cały proces jest powtarzany, aż zostaną złożone wszystkie jaja. Zazwyczaj jest ich między 100, a 300, jednak zdarza się, że będzie ich aż 500. Wtedy rozpoczyna się właściwa opieka - rodzice na zmianę wachlują i bronią ikry. W czasie wylęgu, pomagają larwom wydostać się z osłon jajowych, by potem przenieść je do przygotowanego wcześniej zagłębienia w podłożu. Narybek pływa zawsze w towarzystwie rodziców, a gdy któraś rybka odpłynie zbyt daleko, dorosły płynie po nią i prowadzi z powrotem do grupy.

 

Może Cię zainteresować: Jak poprawnie łączyć ze sobą rybki w akwarium?

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość