Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek szetlandzki, czyli Sheltie – encyklopedia ras psów

Sheltie, jak zdrobniale jest nazywany owczarek szetlandzki, to pies łatwy w utrzymaniu, przykuwający wzrok i bardzo pogodny. Te cechy sprawiły, że od czasu pierwszej wystawy w Polsce w 1966 roku ma tutaj sporo fanów i ciągle zdobywa uznanie kolejnych.

Owczarki szetlandzkie często są mylone ze szkockimi collie. Podobny wygląd na pierwszy rzut oka faktycznie może wprawiać w konsternację. Przybliżamy sylwetkę i charakter owczarka szetlandzkiego, z dokładnymi wytycznymi jak już nigdy nie pomylić go z żadnym innym psem!

 

Owczarek szetlandzki.

 

Historia rasy owczarek szetlandzki - sheltie

Owczarki szetlandzkie należą do I grupy sekcji 1 FCI – Owczarki – i są rasą posiadającą pochodzenie europejskie, podobnie jak np. owczarki szkockie collie, owczarki niemieckie czy owczarki belgijskie. Kolebką sheltie są Wyspy Szetlandzkie. Małe psy w tym typie użytkowane były do pilnowania stad i pasienia owiec. Najważniejsze były ich umiejętności, cierpliwość i skuteczność w działaniu. Dopiero w końcu XIX wieku rozpoczęto prace hodowlane nad udoskonalaniem i ujednolicaniem rasy. Przyczyniło się do tego krzyżowanie owczarków szetlandzkich ze szpicami, a także z owczarkami szkockimi collie – stąd wyjątkowe podobieństwo w wyglądzie obu ras.

Oficjalne uznanie rasy owczarków szetlandzkich przez FCI nastąpiło w 1908 roku, jednak w Polsce pierwsze wystawy psów z udziałem tej rasy były dopiero w 1966 roku.

 

Owczarek szetlandzki – umaszczenie, waga i wzorzec

Pies sheltie jest małej wielkości. Masa ciała dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 12 kg, a wysokość w kłębie 37 cm w przypadku samców oraz 35 cm w przypadku samic. Sylwetka jest harmonijna, długie i proste nogi pozwalają na szybki i elegancji chód. Grzbiet sheltie jest prosty, zakończony nisko osadzonym ogonem. Głowa wąska i mocno wydłużona, ze słabym stopem. Uszy są małe, złamane w połowie. Oczy charakterystycznie skośne. U owczarków szetlandzkich sheltie blue merle dozwolone jest jedno oko lub obydwa koloru niebieskiego. U pozostałych umaszczeń są przeważnie brązowe.

Ozdobą owczarków sheltie jest ich bujna okrywa włosowa, która składa się z dwóch części – włosów okrywowych oraz podszerstka. Włosy okrywowe są szorstkie, długie i proste, włos puchowy natomiast jest bardzo miękki, ale krótki. Wokół szyi owczarki szetlandzkie mają kryzę, która sięga aż do mostka.

Owczarki szetlandzkie są wyłącznie długowłose. Nie istnieją sheltie krótkowłose, wszelkie mutacje okrywy włosowej wiążą się ze zmianami genetycznymi i mogą powodować inne schorzenia genetyczne, a taki pies będzie jedynie w typie rasy.

 

Owczarek szetlandzki blue merle i owczarek szetlandzki tricolor.

 

Owczarek szetlandzki - umaszczenie

Dozwolonych jest kilka rodzajów umaszczeń sheltie, są to:

 • śniade
 • tricolor
 • blue merle
 • bicolor

Najczęściej spotykane i najpopularniejsze jest umaszczenie śniade, a następnie trójkolorowe z barwami czarną, białą i podpalaną. Najbardziej pożądanym wśród miłośników rasy jest umaszczenie owczarka szetlandzkiego blue merle, jednak jest ono stosunkowo ciężkie do osiągnięcia oraz jednocześnie najdroższe, tj. szczeniaki sheltie blue merle kosztują najwięcej spośród wszystkich szczeniaków rasy. Najrzadziej spotykane jest umaszczenie dwukolorowe czarno – białe.
Białe znakowanie na sierści jest dopuszczalne, ale niedozwolone są białe łaty na tułowiu.

 

Owczarek szetlandzki a szkocki

 1. Owczarki sheltie są znacznie mniejsze od owczarków szkockich, mówi się na nie „miniaturki collie”. Jest to cecha różniąca obie rasy, która od razu rzuca się w oczy. Kolejną różnicą jest zarys sylwetki, u owczarków szetlandzkich wpasowuje się on w kwadrat, u szkockich w prostokąt.
 2. Głowa owczarków szkockich jest bardziej pociągła od głowy szetlandów.
 3. Owczarki szetlandzkie posiadają bardziej skośne oczy aniżeli owczarki szkockie.
 4. Obie rasy odróżniają również dopuszczone umaszczenia – owczarki szetlandzkie mogą być bicolor, u szkockich jest to niedozwolone.
 5. Ostatnią z bardzo wyraźnych różnic to długość sierści. Tylko owczarki szkockie collie może być w wersji krótkowłosej. Nie ma owczarka szetlandzkiego krótkowłosego.

Przeczytaj więcej o owczarku szkockim collie 

Owczarek szetlandzki bawi się z opiekunką. 

 

Owczarek szetlandzki – usposobienie

Pies sheltie jest wyjątkowo pocieszny i łagodny w obyciu. Cechuje się wysoką inteligencją, a także – podobnie jak wszystkie owczarki – chęcią do pracy i aktywności z ludźmi. Łatwo i szybko się uczy, także treningi z nim to czysta przyjemność. Owczarek szetlandzki jest spostrzegawczy i czujny, z mig wyłapuje zmiany w otoczeniu czy zachowaniu opiekunów, a w połączeniu z wysoką empatią, daje to efekt oddanego i pomocnego przyjaciela. Sheltie dostosowuje się do trybu życia opiekunów, jednak nie lubi pozostać zbyt długo sam. Po oczekiwaniu, aż opiekun wróci z pracy, owczarek szetlandzki potrzebuje sporej dawki ruchu i wybiegania. Owczarki szetlandzkie najlepiej odnajdują się w domkach z ogrodami, jednak przy spełnieniu ich potrzeb gatunkowych, dzielnie poradzą sobie z życiem w niewielkich mieszkaniach.

Owczarki szetlandzkie w stosunku do obcych ludzi są raczej nieufne, potrzebują czasu na zapoznanie się. Na przełamanie pierwszych lodów z pewnością pomoże zabawa, którą psy sheltie bardzo lubią. Sheltie są towarzyskie, dobrze dogadują się z innymi psami, przy czym nie są zaczepne i raczej unikają konfliktów. Owczarki szetlandzkie uwielbiają spacery, przy dobrej socjalizacji i długich dystansach spacerów, chodzą spokojnie przy nodze. Przydatne tutaj z pewnością będą ładne akcesoria treningowe oraz smycze dla psa.

 

Owczarek szetlandzki – choroby

Owczarki sheltie posiadają predyspozycje do następujących chorób genetycznych:

 • dysplazja stawu łokciowego
 • zanik siatkówki
 • choroba von Willebranda
 • zapalenia i zmiany skórne


Średnia długość życia owczarka szetlandzkiego to 13 – 14 lat. Bardzo ważne, dla zachowania dobrego zdrowia dla psa, są regularne badania u lekarzy weterynarii, a także wybranie szczeniaka z renomowanej i sprawdzonej hodowli.

 

Owczarki szetlandzkie ze szczeniakami sheltie.

 

Owczarek szetlandzki – cena

Cena owczarka szetlandzkiego to od 4500 do 5500 zł. Droższe są szczeniaki owczarka szetlandzkiego blue merle, których cena może wynosić nawet 6000 do 7000 zł za jednego psa.

Cena sheltie uzależniona jest od kosztów jakie ponosi hodowca – jakości karmy dla psa, opieki weterynaryjnej, badań profilaktycznych i genetycznych. Renomowana hodowla zapewnia swoim psom opiekę na najwyższym poziomie. Przed decyzją o zakupie odwiedź miejsce, gdzie przebywa miot i zapoznaj się z nim, a także porozmawiaj na spokojnie z hodowcą. Dobry i oddany hodowca z przyjemnością będzie odpowiadał o swoich podopiecznych.

Średni miesięczny koszt utrzymania owczarka szetlandzkiego to około 200 zł. Sheltie są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Największy koszt to karma dla psa. Należy mieć jednak zawsze w zapasie odłożone pieniądze, aby pokryć wizyty lekarskie i profilaktyczne badania weterynaryjne – co pół roku lub co rok.

 
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com


Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość