Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Odkrywamy świat psich ubranek!

Ubranka dla psa od niedawna podbijają serca polskich miłośników psów. Sprawdzają się podczas wielu okazji i sytuacji. Ich głównym celem przy powstawaniu było zapewnienie komfortu termicznego psom, ochrona przed deszczem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dzisiaj marki projektujące ubranka dla psów oferują asortyment o wiele większy i zapewniający również estetyczny wygląd. Od tych okazjonalnych – jak marynarki, garnitury, sukienki, po zwiększające bezpieczeństwo – ubranka z elementami odblaskowymi i płaszcz przeciwdeszczowy dla psa.

 

Należy jednak pamiętać, że dodatkowa warstwa czy noszenie czegoś na sobie nie jest dla psów czymś naturalnym. Zawsze wiąże się to w pewnym stopniu z dyskomfortem, dlatego też warto poznać tajniki ubranek, aby jak najmniej owy dyskomfort pies odczuwał.

 

 Ubranka dla psa czasami są niezbędne, aby nie przeziębić naszego pupila.

Ubranka dla psa – fanaberia czy konieczność?

Nowe rasy psów są często coraz mniej przystosowane pod kątem radzenia sobie podczas złych warunków pogodowych. Najlepiej czują się w ciepłym mieszkaniu, u boku opiekuna. W czasie spacerów trzęsą się z zimna i mokną pod wpływem mocnych opadów. Łapki stają się podrażnione i pies coraz mniej ma ochotę nawet na krótkie wyjścia. Wtedy rozsądnym rozwiązaniem wydaje się wspomożenie swojego pupila i wyposażenie go w ochronne ubranka i buciki. Mogą one na nowo rozpalić chęć i radość ze spacerów, a opiekunowi zmniejszą sprzątanie bałaganu po powrocie z mokrej, nieprzyjemnej aury. Ubranie dla psa zalecane jest także przy osobnikach chorych, z problemami skórnymi oraz przy seniorach. Pomocy w przetrwaniu najzimniejszych okresów potrzebują rasy chude, z bardzo krótkim i rzadkim włosem, bezwłose i dla nuich producenci oferują specjalne ubranka dla małych psów. W walce z mokrą aurą za wsparcie podziękują psy z bardzo gęstą i długą okrywą włosową, dzięki czemu nie skołtuni się ona i nadto nie pobrudzi. Ubrania dla dużych psów będą idealne dla amstaffa.

 Ubranka dla psów ras małych są praktycznym gadżetem, który pozwoli przetrwać psom najzimniejsze okresy.

 

Jak wybrać odpowiednie ubranko dla psa?

Ubrania dla psa można znaleźć w przeróżnych krojach, rozmiarach, kolorach czy wzorach. Można je jednak podzielić na kilka grup, m.in. ze względu na dodatkowe funkcje jakie spełniają. I tak będą to:

  • płaszcze i kurtki dla psów

największa grupa ubranek. Produkowane są one głównie z przeznaczeniem na chłodne i bardzo zimne wyjścia, posiadają więc w większości puchowe wypełnienie lub ciepłe podszewki. Dobrze grzeją i utrzymują ciepłotę ciała. Część z dostępnych ubranek jest również wiatro- i wodoodporna. Są to idealne ubranka dla maltańczyka, ze względu na jego białą i dłużsż sierść.


  • sweterki dla psa 

wykonane są z miłego i przyjemnego w dotyku materiału. Najlepiej z dostępnych ubrań przylegają do ciała. Sprawdzą się jako okrycie wierzchnie już podczas wiosennej czy jesiennej pogody, a także mogą stanowić świetne uzupełnienie np. pod kurteczkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, w celu lepszej ochrony termicznej dla psa. Dobrze się sprawdzą jako ubranka dla yorka lub buldoga francuskiego.



  • przeciwdeszczowe ubranka dla psa

płaszczyki i pelerynki to ubranka chroniące głównie przed wiatrem i deszczem. Zazwyczaj wykonane są z cienkiego i nieprzemakalnego materiału, bez podszewek. Słabo trzymają ciepłotę ciała, ale sprawdzą się zarówno jako samodzielne ubranko oraz jako narzutka na sweter czy golf. Dzięki lekkiemu wykonaniu, zajmują mało miejsca po złożeniu, zmieszczą się w kieszeni lub torbie. Popularne są jako ubranka dla jamnika.


  • golfy 

są lżejsze od kurtek. Wykonane zazwyczaj są z dzianiny, nie chronią więc psa przed zmoknięciem. Ich zadaniem jest ogrzewanie szyi i gardła psa. Czasami są w formie samej opaski zakładanej na szyję, a czasami jako cała bluza.

 

Ubranka dla psa - sprawdź

 

Wybór ubrania dla psów

Wybierając idealne ubranko dla pupila warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Okrycie wierzchnie nie powinno zawierać metalowych elementów dotykających ciała psa. Dobrze, aby mankiety były miękko zakończone oraz aby w odzieży znajdował się otwór na wpięcie smyczy czy szelek. Dla opiekuna istotną rolę pełni użyty rodzaj zapięcia odzieży. Im łatwiejszy i szybszy tym lepiej. Jednak najważniejsze w doborze ubranka to bez wątpienia jego rozmiar
i dopasowanie do ciała psa.

W przypadku niektórych marek, jak np. Doggy Dolly, rozmiarówka jest stała i nie ulega zbytnio zmianom. Każdy rozmiar ma przypisane odpowiednie miary w długości psa i obwodzie jego klatki piersiowej. Takie rozwiązanie jest dla opiekuna najbardziej komfortowe i szybkie. Powoduje jednak duży zapas i rozpiętość jaki dany rozmiar musi zachować.

 

Pozostałe marki mają bardziej ruchome rozmiary ubranek. I tak np. Trixie może mieć wielokrotnie dany rozmiar, ale każdy z nich będzie się różnił długością czy szerokością. Różne rodzaje ubrań (kurtki, płaszcze, sweterki, itp.) mogą mieć odmiennie podane miary. Plusem takiego rozwiązania jest dokładniejsze dopasowanie ubranka do ciała psa, jednak przy jego wyborze trzeba zachować większą ostrożność, a przy pomiarach psa dużą dokładność. Dodatkowym wymiarem, podawanym zazwyczaj tylko przy ubrankach z wysokim kołnierzem lub golfem jest obwód szyi.

Oby dwa sposoby podawania rozmiarów, prezentowane przez Trixie lub Doggy Dolly, mimo paru różnic są najdokładniejsze. Niektóre marki projektując ubranka biorą pod uwagę tylko długość psa. Tak uszyty komplet będzie bardziej uniwersalny, podpasuje większości psów z określonej długości ciała, a także będzie najłatwiejszy do wybrania przez opiekuna. Minusem jest zapewne jego średnie dopasowanie do ciała psa i jego ruchów. Ubranka bez dopasowanego obwodu klatki piersiowej, ściągaczy czy odpowiedniego kroju, mogą ostawać w newralgicznych miejscach – pod brzuchem, w pachwinach, pod pachami – nie chroniąc tym samym przed wiatrem i deszczem. Zatem niedopasowane ubranka tylko połowicznie spełniają swoje funkcje.

  Ubranko dla chihuahua

Jak zmierzyć psa przy kupnie ubranka?

Mierząc swojego pupila warto zastosować się do paru kroków, pozwoli to na jak najdokładniejsze wykonanie pomiarów. Producenci podają: długość ciała i obwody: klatki piersiowej, łap oraz szyi. Czym zatem są te pojęcia i jak uzyskać ich wielkość?

 

Długość ciała (dokładniej - tułowia) psa to nic innego jak pies zmierzony bez głowy i ogona.  Miarę krawiecką należy przyłożyć na szyi pupila, mniej więcej za II-gim kręgiem szyjnym i pociągnąć aż do nasady ogona, mniej więcej na wysokości zakończenia kości krzyżowej psa. Założone na psa ubranie powinno kończyć się ok. 3 – 4 cm przed ogonem.  Okrycie wierzchnie, które będzie za długie na grzbiecie, a tym samym również na brzuchu, będzie mogło krępować ruchy psu i może skutkować zabrudzeniem ubranka podczas wypróżniania, głównie przez samców.

 

Obwód klatki piersiowej uzyskuje się poprzez owinięcie miary poziomo w jej najszerszym miejscu. Podczas mierzenia centymetr krawiecki nie powinien zwisać ani tym bardziej zbyt mocno ściskać psa.

 

Pomiar obwodu szyi powinien być dokonany poprzez owinięcie miary poziomo mniej więcej na wysokości II-go kręgu szyjnego, pod jabłkiem Adama.

Zaleca się pozostawienie do 5 cm luzu w obwodzie szyi i obwodzie klatki piersiowej, aby zapewnić psu wygodę i komfort podczas chodzenia.

 

Pomiar obwodu łapy powinien być dokonany pod pachą lub w pachwinach psa.

 Jak dobrać ubranka dla psa?

 
Podczas wykonywania jakiegokolwiek z tych pomiarów pies musi stać prosto, na płaskiej
i równej powierzchni. Jego głowa i szyja powinna być skierowana ku przodowi. Mięśnie nie powinny być napięte, a wszystkie łapy muszą dotykać podłoża.
 
 
 
 
 

Jak przyzwyczaić psa do noszenia ubranek?

Do noszenia odzieży psy zaleca się przygotowywać już od szczeniaka. Taka praktyka pozwoli mu na przyzwyczajenie się do drugiej skóry i zminimalizuje nieprzyjemności z tym związane.

Po decyzji o zakupie odzieży i dobraniu odpowiedniego rozmiaru czas na zapoznanie psa z jego nowym gadżetem. Warto najpierw pozostawić psa z ubrankiem i dać mu chwilę na dokładne obwąchanie. Po tym dobrze nagrodzić pupila smaczkiem, słownie lub gestem. Kolejnym krokiem powinno być delikatne założenie ubrania i ponowne nagrodzenie dzielnego psa, a kolejnym już jego zapięcie. Tu może pojawić się nerwowe zdezorientowanie i próba wydostania się z ubrania, wtedy dobrze, aby odwrócić uwagę psa ulubioną zabawką lub zająć go np. wykonaniem komendy. Takie sesje powinno powtarzać się codziennie, za każdym razem wydłużając czas. Rozluźniony i ubrany pies, który czuje się komfortowo jest gotowy, aby zaprezentować się na ulicach w nowym stroju.

Bezdyskusyjnie nie powinno się golić psów na jesień i zimę, a później zakładać im ubranka. Żaden nawet najlepszy strój nie wynagrodzi i nie zrekompensuje zwierzętom sierści. Okrywa włosowa ma wyjątkowe właściwości i spełnia szereg zadań. Nie powinno się pozbawiać pupili ich naturalnej bariery ochronnej.

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość