Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Łupież u świnki morskiej

Czym jest łupież u kawi domowej? Co zrobić, gdy świnka ma łupież i się drapie? Czy można stosować szampon przeciwłupieżowy u świnki?

Fora internetowe są pełne zapytań, dotyczących łupieżu u świnki morskiej. Ponieważ zwykle u ludzi łupież jest leczony domowymi sposobami i jest dość powszechną przypadłością – z zasady bagatelizujemy też ten objaw u zwierząt domowych. Czy rzeczywiście to tylko kosmetyczny problem, czy warto go skonsultować z weterynarzem?

 

Świnka morska o brązowym umaszczeniu. 

 

Czym jest łupież u świnki morskiej?

Łupieżem nazywamy drobne, białe płatki z owłosionej skóry. Mogą mieć one różną wielkość i różną ilość. Mogą być sypkie i takie z łatwością możemy wyczesać z sierści świnki, a mogą być tłuste i pokryte mazią – jeżeli oprócz samego łupieżu mamy do czynienia z nadmierną produkcją łoju.

 

 

Dodatkowe objawy podczas łupieżu u świnki morskiej

Łupież może być jedynym objawem choroby u świnki morskiej, ale najczęściej dochodzą do niego inne – jeżeli nie jest odpowiednio leczony. Do takich dodatkowych objawów najczęściej dochodzi świąd, rany na skórze, strupki, miejscowe wyłysienia i obfity łojotok. Dlatego warto już po zaobserwowaniu pierwszych objawów udać się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje przyczynę łupieżu.

 

 

Przyczyny łupieżu u kawii

Grzybica u świnki morskiej – najczęstsza przyczyna łupieżu

Wśród możliwych przyczyn łupieżu u kawii domowej najczęściej wymienia się grzybicę. Dodatkowymi objawami w przypadku grzybicy są m.in. Świąd, pozlepiane futro, łysienie. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zacząć leczyć świnkę morską, bo nieleczona grzybica szybko się rozwija. Grzybicę lekarz najczęściej leczy lekami przeciwgrzybicznymi, konieczne może być też podanie kawii antybiotyków.

Grzybica u świnki morskiej jest zaraźliwa i niebezpieczna dla człowieka – dlatego ważne jest, aby zadbać o własną higienę podczas opieki na chorą świnką – koniecznie trzeba korzystać z lateksowych rękawiczek i po każdym kontakcie umyć dokładnie ręce.

Na czas leczenia, świnkę należy odseparować od innych zwierząt, a klatkę, z której dotychczas korzystała starannie wymyć i odkazić.

Przeczytaj również: Grzybica u świnki morskiej – objawy i sposoby leczenia 

 

Weterynarz podaje lek śwince morskiej.

 

Pasożyty zewnętrzne – świerzbowce i wszoły

Łupież może być także objawem występowania u świnki pasożytów zewnętrznych – częściej świerzbowców, ale mogą być to też wszoły. Świerzb wywołują roztocza, które drążą tunele pod skórą, wywołując ból i swędzenie. Dlatego oprócz łupieżu mogą mu towarzyszyć takie objawy jak świąd, łysienie – a świnka może stać się nawet agresywna! Nieleczony świerzb może być dla kawii śmiertelny, dlatego bardzo ważna jest interwencja lekarza weterynarii.
Świerzbowca leczy się głównie lekami przeciwzapalnymi, ale zastosowane środki zależą zawsze od zaawansowania choroby i wyboru lekarza.
Podobnie jak grzybica, świerzb jest bardzo niebezpieczny dla ludzi.

Także wszoły mogą dawać objawy łupieżu u świnki morskiej. W takim przypadku towarzyszącymi objawami są m.in. świąd, utrata włosów, zadrapania, łojotok. Wszoły to pasożyty, które żyją przyczepione do trzonów włosów i żywią się złuszczonym naskórkiem. Leczy się je, stosując leki przeciwzapalne i przeciw pasożytnicze.

 

Zobacz ofertę karm dla świnki morskiej

 

Łupież u kawii domowej – domowe sposoby leczenia

Wśród porad na forach internetowych często można znaleźć zalecenia od innych internautów, aby wykąpać świnkę w popularnym szamponie przeciwłupieżowym przeznaczonym dla ludzi. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie je odradzamy! Każdy lek (a szampon leczniczy jest lekiem!) powinien być podawany zwierzęciu tylko wtedy, kiedy zaleci to lekarz weterynarii! Samodzielne stosowanie jakichkolwiek preparatów (nawet z pozoru łagodnych) może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia, a nawet śmierci. Oczywiście może się zdarzyć, że zastosowany przez nas sposób „zadziała”, ale może być to tylko kwestia szczęścia, a może być to tylko chwilowe zatuszowanie objawów, bez wyleczenia przyczyny.
Ponieważ przyczyn łupieżu u świnki morskiej może być kilka – jest kilka sposobów leczenia. Może być konieczne zastosowanie leków przeciwgrzybicznych, przeciwpasożytniczych, antybiotyków lub leków przeciwzapalnych – więc praktycznie wszystkich możliwych sposobów leczenia.
Tylko lekarz – najczęściej po popraniu zeskrobin ze skóry będzie w stanie stwierdzić jednoznacznie, jaki sposób leczenia jest konieczny.

 

 

Nie bagatelizuj łupieżu u świnki morskiej

Początki łupieżu u świnki morskiej, mogą zwiastować poważną chorobą, dlatego nie należy go ignorować. Rzadko kiedy ustępuje samoczynnie, a może być symptomem zaraźliwej (także dla ludzi) choroby. Dlatego niezwłocznie należy udać się ze świnką do kliniki weterynaryjnej.

 



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość