Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot himalajski (perski colourpoint) - Encyklopedia ras

Ta współczesna rasa kotów jest bardzo popularna w USA, gdzie powszechnie występuje w domostwach. Dostojna postawa, z piękną długą sierścią oraz uczuciowość i chęć zabawy, sprawiła, że koty himalajskie podbiły serca wielu.

Koty himalajskie znane są pod paroma nazwami, w zależności od kraju. W Ameryce nazywane są Himalayan, w Europie perskimi colourpoint, a w innych krajach colourpoint długowłosymi. Jedno jest pewne – rasa ta bardzo często jest mylona z persami. Ile w tym słuszności? Przekonaj się!

Pers colourpoint, czyli kot himalajski. 

Kot himalajski = kot perski?

Podobieństwo w wyglądzie obu ras jest znaczące i na pierwszy rzut oka kota himalajskiego od kota perskiego wyróżnia jedynie umaszczenie. Nie jest to do końca prawda. Himalayan powstał ze skrzyżowania kotów syjamskich z persami w pierwszej połowie XX. Od kota syjamskiego wyniósł znaczenia point na sierści, a od persów budowę ciała i bujną sierść. Połącznie tych cech, wraz z łagodnym i zabawowym charakterem przyniosło kotom himalajskim ogromną popularność.

Doprowadzenie do utrwalenia cech kotów himalajskich kosztowało hodowców wiele lat wytężonej pracy. Udowodniono, że za niebieskie oczy i umaszczenie point odpowiada gen recesywny od albinosów. Aby kociak był przedstawicielem tej rasy, konieczne jest, aby i kocur i kotka - rodzice miotu - posiadali ten recesywny gen.

Aktualnie, od ok. 1960 r. organizacja felinologiczna TICA uznaje koty himalajskie jako oddzielną rasę kotów, natomiast CFA od 1984 r. jako odmianę barwną kotów perskich.

 

Spłaszczona głowa kota himalajskiego.

 

Jak wyglądają koty himalajskie?

Kot himalajski należy do ras dużych, dorosły osobnik waży ok. 6 kg. Ciało ma masywne, krępe, o mocnym kośćcu. Nogi himalayan są stosunkowo krótkie, zakończone dużymi łapami z bujnym włosiem. Ogon mały, krótki.
Głowa hota himalajskiego jest duża i okrągła, ze spłaszczoną twarzoczaszką. Nos krótki, z ciasnymi nozdrzami. Oczy duże i szeroko rozstawione, wymagany jest kolor niebieski oczu – im bardziej nasycona barwa tym lepsza ocena kota. Uszy perskiego colourpointa są małe, pochylone do przodu, zaokrąglone na końcach.

Na uwagę zasługuje bujna, długa sierść. Dobrze wypielęgnowana jest jedwabista, uniesiona u nasady. Najdłuższa jest wokół szyi, gdzie tworzy kryzę. Wzorcowe umaszczenie kota himalajskiego to umaszczenie point, czyli ciemne znaczenia na uszach i masce, nogach i ogonie. Jednak uznawane są właściwie wszystkie odcienie.

 

Pielęgnacja i zdrowie kota himalajskiego

Pielęgnacja kota himalajskiego jest bardzo wymagająca. Rasa ta nie sprawdzi się u osób często bywających poza domem. Konieczne jest codzienne czesanie gęstej sierści, ponieważ ma ona tendencje do kołtunienia się. Kilka dni zaniechania dokładnego czesania może skutkować zbijaniem się włosów w filc. Pielęgnacja himalayan powinna składać się z czesania grzebieniem o rzadkim rozstawie zębów, następnie szczotką o gęstym włosiu, np. pudlówką, a na końcu można jeszcze użyć rękawicy do czesania kota w celu rozprowadzenia naturalnego sebum i nadania sierści połysku.

Ze względu na płytko osadzone oczy, często występują u kotów himalajskich choroby oraz infekcje oczu. Spłaszczona twarzoczaszka zwiększa ryzyko występowania problemów z układem oddechowym kota, w upalne dni konieczne jest zapewnienie kotu chłodnego pomieszczenia oraz zaopatrzenie mieszkania w maty chłodzące. Dodatkowo, należy regularnie sprawdzać stan uzębienia kota, ponieważ rasa ta ma predyspozycje do mocnego osadzania się kamienia nazębnego.

Perski colourpoint przejawia tendencję do niewydolności nerek i innych chorób układu moczowego. W przypadku tej rasy bardzo ważne jest prawidłowe żywienie już od kocięcia. Zaleca się mięsną, mokrą karmę dla kotów, która pozwoli na nawodnienie organizmu i zmniejszy ryzyko szybkiego pojawienia się schorzeń nerek. Nie zaleca się podawania suchej karmy również ze względu na budowę szczęk himalayan, brachycefaliczność utrudnia pobieranie i gryzienie krokietów karmy.

 

Kot himalajski na balkonie. 

 

Kot himalajski – charakter

Perskie colourpointy są z natury spokojne i łagodne, nie wdają się w konflikty, a w razie potrzeby wolą się oddalić niż konkurować np. o zasoby. Ta uległość ma swoje plusy, jednak chcąc łączyć kota himalajskiego z rasami o silnym charakterze, himalayan może być zawsze na straconej pozycji. Natomiast z reguły bardzo dobrze dogadują się z małymi i zrównoważonymi rasami psów.

Koty himalajskie bardzo cenią sobie kontakt z ludźmi i wspólną zabawę np. wędkami dla kotów. Są ciekawskie i lubią uczestniczyć w życiu domowym, bacznie przyglądając się poczynaniom domowników. Dobrym rozwiązaniem będzie wysoki drapak dla kota, ustawiony w miejscu, gdzie colourpoint będzie miał dobry widok na całą okolicę. Te koty uwielbiają obserwować, legowisko na parapecie przy oknie prawdopodobnie będzie ich ulubionym z całego mieszkania.

Kot himalajski nie będzie dobrym wyborem dla osób zabieganych. Rasa ta jest uczuciowa i potrzebuje dużo okazywania miłości. Dodatkowo, jego pielęgnacja jest bardzo czasochłonna i wymaga regularności i systematyczności.

 

Kot himalajski – cena

Koszt kota himalajskiego to około 3000 zł. W przypadku zdecydowania się na tę rasę bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie hodowli i jej przynależności do organizacji felinologicznej. Niestety, istnieje bardzo dużo pseudohodowli kotów himalajskich i na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać pochodzenie kociaka, dopiero w późniejszych latach ujawnia się szereg chorób genetycznych i komplikacji zdrowotnych u kota. Niska cena za persa colourpoint zawsze powinna cię zastanowić, a przed wpłatą za kociaka koniecznie odwiedź hodowlę i zadaj hodowcy parę pytań odnośnie poprzednich miotów, warunków w jakich koty żyją i procesu socjalizacji jaki przechodzą.

Miesięczny koszt utrzymania kota himalajskiego to ok. 200 zł.




Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość