Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot birmański – najważniejsze informacje o rasie

Kot birmański jest jednym z najmodniejszych kocich ras na świecie. Bardzo dużą popularnością cieszy się zwłaszcza we Francji. Cechą charakterystyczną tej rasy jest specjalna struktura futra, która sprawia, że mimo sporej długości jest ono jedwabiste i nie plącze się.

 

Kot birmański to zwierzę bardzo towarzyskie. Ma dobry kontakt zarówno z ludźmi, jak i ze zwierzętami w każdym wieku. Uwielbia pieszczoty i zabawę. Typowe jest dla niego umaszczenie z motywem colorpoint (szata zabarwiona jest wyłącznie w poszczególnych miejscach na ciele). Rasa została po raz pierwszy pokazana na wystawie w 1925 roku.

 

Kot birmański zwany jest również świętym kotem. Jest bardzo towarzyski, ale też strachliwy.

 

Kot birmański – historia rasy

Kot birmański alternatywnie nazywany jest także świętym kotem. Zwierzę pochodzi z Mjanma, czyli inaczej Birmy. Historia rasy jest dość niejasna i krąży wokół niej kilka hipotez. Według jednej z teorii za rozpowszechnienie kota birmańskiego odpowiada pewien miliarder z USA, który wykradł przedstawicieli tej rasy ze świątyni Lao Tsun. Podczas podróży do Francji samiec zdechł, a kotka powiła kocięta, które uważa się za przodków zachodnich kotów birmańskich. Jednak zdecydowanie bardziej prawdopodobna jest teoria głosząca, że kot birmański to rezultat skrzyżowania kota rasy perskiej z syjamskim, co miało nastąpić w latach dwudziestych ubiegłego wieku we Francji. Świętego kota birmańskiego spełniającego wszystkie wytyczne potrzebne do wystaw bardzo ciężko wyhodować.

 

Sylwetka kota birmańskiego

Koty birmańskie są średniej wielkości. Dorosłość osiągają w wieku około 12 miesięcy. Uzyskują około 30 cm wysokości i masę ciała w przypadku kotek 2–4 kg, a kotów 4–6 kg. Mają wydłużone ciało, okrągłą głowę, krótki pysk, „rzymski” nos. Na uwagę zasługują ich szafirowo-błękitne oczy. Kot święty birmański ma dość długą sierść, która dzięki nietypowej strukturze nie plącze się. Jest nieco dłuższa w okolicy szyi, na portkach i grzbiecie. Jeśli chodzi o ubarwienie, to typowe jest colourpoint, czyli znaczenia na pyszczku, łapkach, ogonie, uszach o kolorze kontrastującym z występującym na grzbiecie. Dodatkowo stwierdza się na przednich łapkach białe skarpetki i na tylnych tzw. ostrogi. Kot święty birmański występować może w różnym umaszczeniu, najbardziej znane są: seal (czarny), liliowy, czekoladowy, rudy, niebieski, kremowy, szylkretowy, a każdy z nich może mieć wersję tabby, czyli pręgowaną. Na uwagę zasługuje fakt, że kocięta birmańskie rodzą się białe. Zmiana ubarwienia następuje do osiągnięcia około 3 lat.

 

Przy dobrej socjalizacji koty birmańskie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami - psami czy innymi kotami.

 

Zachowanie i charakter kotów birmańskich

Kot birmański ma łagodny charakter. Jest niezwykle życzliwy, przyjacielski, czuły. Bardzo lubi towarzystwo ludzi, zwłaszcza jeśli stosują wobec niego pieszczoty, przy czym nie jest nachalny. Bardzo lubi dzieci. Jest raczej nieufny wobec obcych. Potrafi porozumieć się z innymi domowymi zwierzętami. Wykazuje dużą inteligencję. W związku z tym najlepszym sposobem na rozrywkę dla niego okażą się zabawy interaktywne. Nie dość, że zapewnią radość, to dodatkowo zaspokajają instynkty, rozwijają funkcje poznawcze.

 

Kot birmański lubi spędzać czas na wylegiwaniu się. Warto zapewnić mu odpowiednie do tego warunki i zlokalizować w dogodnym miejscu legowisko. Można poobserwować preferencje kota i na tej podstawie wybrać konkretny model. Sprawdź, jakie modele legowisk dla kotów mogą przypaść do gustu twojemu pupilowi. Wybór jest naprawdę duży, w tym m.in. miękkie poduszki, budki, wiklinowe koszyki czy legowiska zawieszane na kaloryfer.

 

Kot birmański – potrzeby żywieniowe

Kot birmański uchodzi za dość wybrednego. Jest smakoszem. Można go karmić wysokiej jakości mokrą karmą dla kota. Dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do jego potrzeb, choć koty tej rasy nie mają szczególnych skłonności do tycia. Wskazane jest natomiast odkłaczanie. Warto podawać im pastę lub przysmaki, które wspomogą transport włosów w jelitach i zapobiegną powstawaniu kul włosowych. Pomocna okazać się może też specjalna kocia trawka.

 

Przeczytaj także: Kule włosowe u kota, czyli wszystko o zakłaczeniu

Koty birmańskie często dotyka zez oraz inne choroby oczu.

 

Jak pielęgnować koty birmańskie?

Oprócz szczotkowania raz w tygodniu, sprawdzania czystości uszu i oczu, przycinaniu pazurów kot birmański nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jakie preparaty i akcesoria do pielęgnacji mogą okazać się w tym pomocne.

 

Birmańskie koty narażone są na pewne choroby dziedziczne, zwłaszcza na wielotorbielowatość nerek lub niewydolność nerek, kardiomiopatię przerostową, mukopolisacharydozę typu 6 (nieprawidłowości w budowie szkieletu). Dodatkowo zmagać się mogą z innymi typowi kocimi dolegliwościami. U kotów tej rasy bardzo często spotykane są choroby oczu np. zapalenie spojówek u kota, regularnie zdarza się zez, zarówno zbieżny jak i rozbieżny.

 

Zobacz preparaty na odkłaczenie kota

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość