Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń wielkopolski – najważniejsze informacje o rasie

Koń wielkopolski to szlachetny (gorącokrwistym) koń wierzchowy. Jest hodowany w Polsce i użytkuje się go przede wszystkim w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Konie rasy wielkopolskiej powstały w wyniku uszlachetnienia miejscowego pogłowia końmi zachodnimi, głównie niemieckimi. Rasa wielkopolska narodziła się w ośrodkach hodowlanych w Gnieźnie, Starogardzie i Sierakowie. Ta rasa ma długą historię i jest dostojnym, pięknym i polskim zwierzęciem.

 

Konie wielkopolskie.

 

Konie rasy wielkopolskiej – historia

Rasa wielkopolska została oficjalnie uznana w 1963 roku. Powstała na skutek połączenia koni mazurskich z szlachetniejszą odmianą poznańską. Obie te odmiany pochodziły od koni trakeńskich i wschodniopruskich i powstały w XIX wieku także przy udziale reproduktorów berbeckich, oldenburskich, meklemburskich i innych. Rasa wielkopolska została uszlachetniona dodatkowo krwią angielską, półkrwią angielską i angloarabską.

Po II Wojnie Światowej hodowlę prowadzono w trzech grupach rasowych:

• konie poznańskie;
• konie mazurskie;
• zachodniopomorskie.

 

 

Koń wielkopolski – charakter i wygląd

Zwierzęta te łączą w sobie szlachetność z ogromną siłą i wytrwałością w pracy. To niezwykła mieszanka, która sprawia, że wyróżniają się na tle innych i są naprawdę wyjątkowe. Warto zatem przyjrzeć im się bliżej.

Ich głowa jest szlachetna, szyja długa i prawidłowo osadzona. Konie te posiadają długie łopatki i wyraźnie zaznaczony kłąb. Ich kłoda jest bardzo zwięzła i głęboka. Cechują się też mocnym i niezwykle umięśnionym zadem. Ich kończyny są smukłe i długie, bez szczotek pęcinowych.
Konie tej rasy muszą charakteryzować się potęgą, elastycznością i dobrymi technicznie skokami. Bardzo istotna jest też jezdność, odwaga, chęć do współpracy, energia i łatwość uczenia się. Warunkiami niezbędnymi do tego, by koń kwalifikował się do wykonywania wszystkich form jeździectwa wyczynowego i rekreacyjnego są: zdrowie, odpowiedni ruch, wywaważony temperament i spokojny charakter. Konie nerwowe, płochliwe i takie, z którymi trudno nawiązać współpracę, są eliminowane.

 

Koń wielkopolski – wzrost

Konie rasy wielkopolskiej osiągają od 158 do 170 cm w kłębie. Obwód ich klatki piersiowej wynosi natomiast od 170 do 210 cm. Są zdecydowanie dużymi i dostojnymi końmi.

 

Koń wielkopolski – waga

Klacze rasy wielkopolskiej ważą zwykle około 540 kg, a ogiery osiągają najczęściej 570 kg.

 

Koń wielkopolski – umaszczenia

Konie wielkopolskie występują właściwie we wszystkich maściach. Najczęściej spotykana jest kasztanowata i gniada, a także siwa i kara. Czasami pojawia się koń wielkopolski izabelowaty.

 

Może Cię zainteresować: Hipoterapia, najlepszą formą terapii

Koń wielkopolski.

 

Rasa wielkopolska – stadniny i ciekawostki

Warto wiedzieć, że rasa wielkopolska to najliczniejsza rasa koni półkrwi w Polsce. W 2010 roku w księgach stadnych wpisane były 2304 klacze i 70 ogierów. Do czołowych ośrodków zajmujących się hodowlą tej rasy należą i należały: Stadnina Racocie, Stadnina Koni Liski, Stadnina Koni Pępowo, Stadnina Koni Dobrzyniewo, Stadnina Koni Kadyny (już nie istnieje), Stadnina Koni Plękity (już nie istnieje), Stadnina Koni Rzeczna, Stadnina Koni Posadowo (już nie istnieje), Stadnina Koni Żołędnica (już nie istnieje).

Polski Związek Hodowców Koni w oficjalnym Programie Hodowli Koni Rasy Wielkopolskiej podaje, że celem hodowli jest „szlachetny, zdrowy, wszechstronny koń wierzchowy odpowiedni do rywalizowania w różnych dyscyplinach wyczynowego sportu konnego na poziomie międzynarodowym, przede wszystkim w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody.”

 

Przeczytaj także: Czym jest woltyżerka?

Koń wielkopolski w ogłowiu.

 

Koń wielkopolski – cena i koszty utrzymania

Niezwykle ważnym aspektem dla osób, które zamierzają kupić konia wielkopolskiego, jest jego cena. Jeśli zależy nam na dobrym pochodzeniu, za konia trzeba będzie wydać przynajmniej 5 tysięcy złotych. Jeśli jednak koń ma być przeznaczony do sportów wyczynowych, jego cena znacznie wzrasta. Kilkuletni i dobrze trenowany koń wielkopolski może kosztować wtedy nawet 100 tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać o kosztach utrzymania zwierzęcia, które, w zależności od różnych czynników, mogą być bardzo wysokie. Wynajem miejsca w stadninie, odpowiednie pożywienie, witaminy, opieka weterynarza… wszystkie te aspekty składają się na comiesięczne wydatki. Najdroższe w utrzymaniu są konie biorące udział w zawodach.

 

Przeczytaj więcej o rasach koni
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość