Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie odgłosy wydają koty i co one oznaczają?

Odgłosy kota wyrażają potrzeby, emocje, zamiary i stosunek zwierzęcia do odbiorcy przekazu. Oprócz miauczenia i mruczenia koty potrafią agresywnie powarkiwać i syczeć czy entuzjastycznie podśpiewywać. Niektóre zdolne są nawet krzyczeć z nudów, kiedy pojawi się problem terytorialny czy podczas godów.

Gama kocich dźwięków jest bardzo szeroka. Zwierzaki te najbardziej znane są z miauczenia. Inne pospolite odgłosy kota to mruczenie i syczenie. Najmniej lubianym kocim dźwiękiem jest wycie i zawodzenie, wydawane zwłaszcza nocną porą. Nie wszyscy wiedzą, że zwierzęta te potrafią także trajkotać, szmerać, ćwierkać, gderać, trelać.

 Jakie odgłosy wydają koty i co one oznaczają?

Odgłosy kota – mruczenie

Powszechnie mruczenie kota utożsamiane jest z uczuciem zadowolenia. Jednak znaczenie tego kociego odgłosu zdaniem Sharon Crowell-Davis – profesor zachowań weterynarii na University of Georgia jest zdecydowanie bardziej istotne. Mruczenie może stanowić formę wyrażania bólu, co obserwuje się zwłaszcza u rodzących kotek. Odgłos ten podnosi poziom endorfin w organizmie, w wyniku czego poprawia się samopoczucie i łagodnieją dolegliwości bólowe. Dodatkowo, kiedy częstotliwości dźwięku wynosi 25–150 Hz, przyspieszeniu ulega proces gojenia ran i poprawia się gęstość kości. Mruczenie może być przejawem prośby o pomoc, sposobem domagania się pieszczot czy informowania pobratymców o przyjacielskich zamiarach. Emitowane bywa również w stresowych sytuacjach i kiedy zwierzę czegoś bardzo pragnie. Wydawane podczas mruczenia wibracje umożliwiają kociej mamie komunikowanie się z głuchymi i ślepymi jeszcze kociakami. Małe kotki zaczynają mruczeć zazwyczaj 2 dniu po przyjściu na świat. Za pomocą tego odgłosu zwierzęta informują matkę o swoich potrzebach, rozpoznają ją i lokalizują.

 

Wydawane przez kota dźwięki przyjmują postać od sennego i łagodnego mruczenia po szorstkie pomruki z pulsowaniem. Dotychczas badacze nie opracowali jednej zgodnej teorii, która wyjaśniałaby powstanie tego charakterystycznego pomruku. Według jednej z nich mruczenie wytwarzane jest w wyniku wibrowania położonych przy więzadłach głosowych fałszywych strun głosowych, według innej wywoływane jest przez pozafazowe skurcze mięśni krtani i przepony brzusznej.

 

 

Odgłosy kota – co oznacza miauczenie i zawodzenie?

Odgłos miauczenia kota wyrażać może różnorakie stany. Zwierzę wydaje je, kiedy jest radosne, zdenerwowane, domaga się jedzenia, wita opiekuna. Koty, miaucząc, pragną zwrócić na siebie uwagę – odgłos stanowi próbę wzbudzenia zainteresowania i kontaktu z człowiekiem. Przeraźliwy dźwięk może być spowodowany problemami zdrowotnymi, zwłaszcza tymi typowymi dla starczego wieku: zaburzeniami zachowań naturalnych, postrzegania, dezorientacją. Dość często zwierzę miauczy też bez powodu. Młode koty, miaucząc, wzywają matkę, zaś dla dorosłych może być ono sposobem na odstraszenie przeciwnika.

 

Najmniej lubianym przez właścicieli odgłosem kota jest zawodzenie. Ma ono postać śpiewnych, płaczliwych, długich dźwięków o wysokiej tonacji. Są to charakterystyczne odgłosy kota w rui, czyli w okresie rozrodczym. Najbardziej dają się we znaki tzw. nocne kocie śpiewy. Takiej wokalizacji towarzyszy dość często znakowanie terenu moczem. Zwierzę zawodzić może również w trakcie intensywnej zabawy. Przeraźliwie przeciągłe miauczenie, wręcz wycie typowe jest również dla kotów chorych oraz w okresie dojrzewania i w starszym wieku.

 

Jakie odgłosy wydają koty i co one oznaczają?

 

Inne odgłosy kota

Jakie jeszcze odgłosy wydają koty? Wokalnym sposobem kociej komunikacji jest też syczenie. Dźwięk ten wydawany jest wówczas, gdy zwierzęta chcą wyrazić niezadowolenie i odstraszyć intruza. Kiedy nie przynosi ono oczekiwanego rezultatu i przeciwnik nie wycofuje się, zwierzę przystępuje zazwyczaj do ataku.

 

Zdecydowanie mniej znanymi kocimi odgłosami są:

  • trajkotanie – dźwiękowi temu towarzyszy szybki ruch dolnej części szczęki, a wydawany jest, kiedy zwierzę obserwuje potencjalną zdobycz;
  • szmeranie - łączy w sobie mruczenie, warczenie, miauczenie; dźwięk ten mimo warkoty nie ma negatywnego charakteru, stanowi wyraz wdzięczności za okazanie uwagi i zadowolenie;
  • ćwierkanie – przypomina piszczenie; jest sposobem wyrażenia potrzeby czegoś, czasem oznacza powitanie; usłyszeć je można także u kota obserwującego znajdujące się po drugiej stronie okna ptaki – jest oznaką ekscytacji i frustracji związanej z niemożnością złowienia zdobyczy;
  • prychanie będące wyrazem kociej postawy defensywnej.

 

Przeczytaj również: Co oznacza szczekanie psa?

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość