Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak sprawić by kot spał w nocy? Geneza problemu

Koty zapewniają nam wiele radości. Jednak nie zawsze jest kolorowo, szczególnie, jeśli chodzi o rytm dobowy, który jest nieco inny niż nasz. W świecie zwierząt królują różnorodne rytmy biologiczne - sezonowe, miesięczne, roczne i dobowe. Są one ściśnie związane ze strukturą w mózgu potocznie nazywaną zegarem biologicznym, która decyduje o rytmie snu i czuwania. Dla każdego zwierzaka jest on nieco inny.

 

Od czego zależy rytm dobowy kota? 

  1. Od metabolizmu

  2. Od wielkości zwierzęcia – im mniejsze zwierzę tym więcej potrzebuje snu

  3. Od sposobu odżywiania - drapieżnicy śpią dłużej, niż roślinożercy

 

U kotów za czuwanie i sen odpowiada jądro nadskrzyżowaniowe, które wpływa m.in. na szyszynkę, produkującą melatoninę, odpowiedzialną za sen. Jej niedobór prowadzi do jego zaburzeń.

 

Koty śpią naprawdę dużo - aż do 16 godzin na dobę. Jako drapieżniki z krwi i kości ich największa aktywność przypada o świcie i o zmierzchu, ponieważ wtedy najbardziej aktywne są ich ofiary.

Niestety są to pory dość uciążliwe dla człowieka, szczególnie, kiedy kot chce się bawić o 4 nad ranem. Większość kotów dopasowuje się do rytmu dobowego swoich właścicieli, ale co zrobić, jeśli Twój kot się nie dopasował?

 Pers leży pod kocem na kanapie. Wygląda na kota w słabej kondycji.

 

Zdrowie kota

Jeśli zauważyłeś zmiany w zachowaniu swojego kota to najważniejsze jest skonsultować to z lekarzem weterynarii i zastanowić się od kiedy jest widoczna zmiana zachowania i co mogło ją spowodować.

 

Przyczyny bezsenności kota (szczególnie, jeśli wcześniej spał raczej bez problemów) mogą być objawem wielu chorób, takich jak:

 

  1. Padaczki
  2. Podrażnień skóry
  3. Choroby Cushinga
  4. Chorób układu moczowego
  5. Gorączki
  6. Rui
  7. Chorób układu pokarmowego

 

I wielu innych. Co jeśli lekarz wykluczy chorobę, a kot nadal nie chce spać?

 

Kot siedzi z podkulonymi łapami. Ma lekko przymknięte oczy, a głowę skierowaną w dół.

 

Bardzo często zaburzenia snu są związane z psychiką kota. Problemy mogą być skutkiem:

 

  1. Braku odpowiedniej stymulacji 

Kot potrzebuje Twojej uwagi i zabawy. Codziennie. Nawet, jeśli większość dnia spędzamy w pracy, warto zostawić kotu interesujące go zabawki (np. interaktywne), a po powrocie poświęcić chociaż kilkanaście minut na zabawę z nim (np. wędką). Często zdarza się bowiem, że kot nie może spać, ponieważ rozpiera go nadmiar energii, której nie spożytkował w ciągu dnia. Można też jeden z drapaków czy legowisk postawić przy oknie, by kot mógł obserwować świat i przelatujące ptaki.

 

  1. Zmian w życiu kota, np. zmiany pór żywienia 

Zmiana pór żywienia zmienia również pory wypróżniania, a więc większość rytmu dobowego kota. Jeżeli już chcemy i musimy przeprowadzić taką zmianę to wymaga ona czasu i cierpliwości. 

Wszystkie nagłe zmiany w życiu kota są dla niego stresujące. Powinny być one pomału przywyczajone do tego, co zminimalizuje nieprzyjemne konsekwencje. Im większa zmiana, jak np. przeprowadzka, zmiana opiekunów, choroba, itp., tym bardziej oddziałuje na dotychczasowy tryb życia i więcej czasu potrzeba na dostsowanie się kota do nowej sytuacji. Duży stres zawsze powoduje duże problemy ze snem i zaburza rytm dnia.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać stres u swojego kota?

 

  1. Głód 

Kot może się budzić, kiedy odczuje głód - czyli najczęściej o świcie. Aby nie musieć codziennie wstawać o 4, 5 rano, warto zakupić automat na karmę (zarówno mokrą, jak i suchą), by kot mógł w chwili głodu coś przekąsić.

Należy pamiętać również o tym, że koty powinny dostawać mniejsze porcje jedzenia, ale często. Nie zaleca się podawania tylko dwóch (albo co gorsza – jednego) posiłków dziennie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ciągu łowieckiego, czyli rytmu dnia dostosowanego do instynktownych potrzeb kotów. Opiera się on na kolejności: sen -> polowanie (zabawa) -> posiłek -> mycie się (pielęgnacja) -> odpoczynek -> sen. Zawsze warto podanie posiłku poprzedzić odrobiną zabawy, a przed planowanym pójściem spać większą dawką aktywności dla pupila.

 

  1. Samotność 

Niestety często zdarza się, że kot przebywa w domu sam - nawet przez wiele godzin. W takiej sytuacji w końcu zacznie doskwierać mu samotność i będzie manifestował to w nocy, kiedy człowiek będzie chciał spać. Dlatego warto po powrocie do domu poświęcić mu czas na zabawę i czułości.

 

 Czarno-białe zdjęcie kota na rękach pani. Pani całuje kota. Tylko oczy kota są w kolorze - zielone.

 

Decydując się na opiekę nad kotem musimy pamiętać, że jest to udomowiony drapieżnik i nic tego nie zmieni. Szanując jego potrzeby i instynkty będziemy dążyli do wspólnej harmonii i silnej więzi.

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość