Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak skutecznie leczyć zaparcia u kota?

Doskonale wiemy, że masz bzika na punkcie swojego kota. Już sam dotyk jego miękkiej sierści, leniwe i ciche mruczenie wspaniale relaksują i sprawiają Ci ogromną przyjemność. Niestety, nasi koci przyjaciele, tak samo jak i my, są narażeni na różne problemy zdrowotne. Jednym z nich są zaparcia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak pomóc kotu przy zaparciach. Poznasz przyczyny, objawy i skuteczne metody zapobiegania i radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Zdradzimy Ci też sprawdzone – domowe sposoby na zatwardzenie u kota. Jeśli chcesz zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi dobrą opiekę – przeczytaj ten artykuł.

Kot cierpiący na zaparcia może być osowiały, chować się i unikać kontaktu.

Zatwardzenie u kota - objawy

Zaparcia u kota przejawiają się w utrudnionym oddawaniu stolca. Zdrowe koty wypróżniają się codziennie lub co drugi dzień. Ich stolec jest suchy i nie wydziela przykrego zapachu. Zatem pierwszym sygnałem ostrzegawczym, na który musisz zwrócić uwagę, jest brak stolca w kuwecie przez dłużej niż dwa dni. Może być też tak, że koty, które cierpią na zatwardzenie, zaczynają się załatwiać poza kuwetą. Zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń u kota także jest niepokojącym znakiem.

Problemy z wypróżnieniem sygnalizuje też apatia, izolacja, brak apetytu, a także krew lub śluz w kale. Niejednokrotnie koty cierpiące na zaparcia przybierają skuloną pozycję i sygnalizują ból przy dotyku. Zatwardzenie u małego kota jak i u dorosłego osobnika przejawia się w podobny sposób. Zatem, jak widzisz, ważna jest obserwacja zachowania swojego przyjaciela.



Najczęstsze objawy zaparcia u kota:

• Brak stolca przez okres dłuższy niż 2 dni
• Załatwienie się poza kuwetą
• Brak apetytu
• Niechęć do picia wody
• Izolacja
• Ból
• Krew i śluz w stolcu
• Skulona pozycja
• Sygnały bólu: miauczenie, piszczenie
• Wymioty



Zaparcia u kota przyczyny

Wyróżniamy kilka głównych czynników powodujących zaparcia u kotów.
Jedną z głównych przyczyn zatwardzenia u małego kota jak i dorosłego osobnika jest spożycie przedmiotów, które nie mogą być strawione, powodują niedrożność jelit i, często, prowadzą do zatwardzenia. Są to szmatki, sznureczki, wstążki od opakowań po prezentach, plastikowe fragmenty zabawek oraz rośliny.

Jeśli widzisz, ze Twój pupil gryzie lub połyka, dajmy na to, wstążkę – natychmiast zareaguj i wyciągnij ten przedmiot z pyszczka. Uwaga – jeśli zobaczysz fragment przedmiotu w odbycie – nie usuwaj go samodzielnie, bo możesz uszkodzić jelita. Pozwól kotu samemu uporać z problemem, a jeśli zobaczysz, że sam nie daje rady w ciągu chwili, niezwłocznie udaj się do lekarza.

 

Zaparcia u kociąt są szczególnie niebezpieczne, kocięta rosnąc jedzą więcej, a ich perystaltyka jest o wiele szybsza aniżeli u dorosłych osobników.



Kolejnym czynnikiem powodującym zaparcia u kotów są kule włosów, które koty zlizują podczas pielęgnacji. Kule włosów są naturalnie usuwane z jelit, pod warunkiem, że kot jest zdrowy, ma dobrą dietę – bogatą w mięso i odpowiednią ilość składników odżywczych. Dieta chroni życie i zdrowie naszych zwierzaków.

Zaparcia u kota mogą powodować też czynniki behawioralne: brudna kuweta, przeprowadzka, remont, nowy domownik itp. Koty lubią rutynę i każda zmiana może zakłócić ich funkcjonowanie oraz wpłynąć na zdrowie.

Ważnym czynnikiem ryzyka jest zabieg kastracji lub inna operacja. Zatwardzenie kota po kastracji czy sterylizacji jest spowodowane po prostu pustym przewodem pokarmowym. Średnio 8 - 10 godzin przed operacją kot nie może przyjmować pokarmów, w związku z czym naturalne jest późniejsze skorzystanie z kuwety, dodatkowo szwy mogą powodować lekki dyskomfort podczas poruszania się i napinania mięśni. Jednak kot już w dobie po operacji powinien oddawać stolec w swoim naturalnym rytmie.



Zaparcia u kota domowe sposoby

Jak widzisz, jest sporo czynników, które mogą spowodować zatwardzenie u kotów. Przyszedł czas na rozbrojenie wroga i odpowiedź na pytanie: jak pomóc kotu przy zaparciach? Na szczęście jest sporo domowych patentów, które pomogą Ci zadbać o swojego pupila i zapewnić mu doskonałą opiekę. Dzięki sposobom, które zaraz poznasz, poczujesz się pewniej i bezpieczniej, bo będziesz widziała, co zrobić, aby pomóc swojemu kotu. Jeśli skorzystasz z tej wiedzy, nie tylko złagodzisz istniejące dolegliwości, ale także będziesz działać profilaktycznie.



Zaparcie u kota co robić

Podstawą profilaktyki jest zmiana w diecie i dostarczanie kotu wysokomięsnego pożywienia z odpowiednią ilością składników odżywczych. Zapewnij też kotu mokre jedzenie. Dbaj o stały dostęp do czystej wody. Codziennie myj miskę na jedzenie i picie.

Kiedy już zaobserwujesz problem z zatwardzeniem, daj kotu odrobinę gęsiego lub kaczego smalcu – bez przypraw. Koty lubią smalec, więc zjedzą go ze smakiem. Masło na zatwardzenie u kota może okazać się skutecznym patentem, ale ze względu na zawartość laktozy, nie możesz z nim przesadzić. Jeśli Twój kot nie ma dolegliwości po spożyciu laktozy, a w lodówce nie masz smalcu – poczęstuj go masłem, które z chęcią zliże z łyżeczki.

Radzimy Ci też regularnie wyczesywać kota, żeby na skutek lizania sierści, w jego jelitach nie gromadziła się nadmierna ilość włosów.

Dbaj o czystość kuwety. Jeśli Twój przyjaciel niechętnie z niej korzysta – zmień jej położenie. Najlepiej niczym jej przykrywaj. Eliminuj wszelkie stresujące sytuacje, a jeśli się pojawią, bacznie obserwuj kota i sprawdzaj, jak na nie reaguje.



Jak pomóc kotu przy zaparciach – wizyta u lekarza

W chwili gdy domowe sposoby nie pomogą – a może się tak zdarzyć – potrzebna będzie ingerencja lekarza. Weterynarz w badaniu per rectum stwierdzi m.in. obecność mas kałowych, zachyłki odbytnicy, jeśli występują, czy też guzy. Następnie leczenie będzie polegało na uwalnianiu okrężnicy z zalegających mas kałowych przy pomocy lewatyw z ciepłej wody lub roztworu fizjologicznego. Lekarze stosują też wlewy z oleju parafinowego. Jeśli masa kałowa jest blisko odbytu, weterynarz może ją bardzo delikatnie rozkruszyć małymi kleszczami i usunąć.

Zaparcia u kotów.

Olej parafinowy dla kota – hit czy mit?

Znanym sposobem na zatwardzenie u kota jest doustne podanie zwierzakowi parafiny, nie jest on jednak polecany do podawania ze względu na ogromne ryzyko zabicia zwierzaka! Niektórzy na swoją odpowiedzialność samodzielnie podają olej parafinowy w domu, ale my, zdecydowanie, odradzamy takie posunięcie. Nieumiejętnie podany olej parafinowy może spowodować zachłyśniecie, a w konsekwencji ciężką chorobę płuc a nawet śmierć. Ze względu na swoją konsystencję olej oblepia rzęski płuc i kot nie może go odkrztusić. To bardzo niebezpieczne. Dlatego, jeśli chcesz użyć parafiny, udaj się do lekarza.



Parafina ciekła dla kota – minusy i dobry zamiennik

Zdecydowanym minusem parafiny jest ryzyko: zachłyśnięcia, ciężkiej choroby płuc, a nawet śmieci. Ponadto ciekła parafina oblepia kosmki jelitowe i hamuje ich ruch. Efekt? Wchłanianie pokarmu jest blokowane. Ponadto mocno oblepione kosmki mogą zacząć zamierać. Dlatego parafinę warto stosować jedynie pod okiem doświadczonego lekarza, a najlepiej użyć zamiennika o nazwie – laktuloza. Laktuloza jest dobra na zaparcia występujące zarówno u ludzi jak i u naszych kotów. Zwiększa ilość wody w jelicie, pobudza perystaltykę, zmiękcza masy kałowe i ułatwia ich wydalenie. Ze względu na swoją konsystencję nie oblepia w tak dużym stopniu kosmków jelitowych ani rzęsek płuc.



Zaparcia u kota jak leczyć – podsumowanie

Zaparcia u kota to niedyspozycja, na którą warto uważać. Może sygnalizować poważniejsze schorzenia zdrowotne. Istotna jest profilaktyka, czyli zdrowa dieta, ruch, stały dostęp do czystej wody i dbanie o czystość oraz komfort kota, który poprzez swoje zachowanie komunikuje, czego potrzebuje. Na szczęście, kiedy pojawi się problem z zatwardzeniem, w większości przypadków, rozwiążemy go domowymi sposobami i zadbamy o naszego kociego przyjaciela.



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Te "domowe sposoby" to kompletna bzdura, kot normalnie trawi wszelkie tłuszcze typu: smalec lub masło i nie przedostają się one do jelit, a tym samym nie dadzą "poślizgu" dla treści w jelitach.
ja stosuję wywar z siemienia lnianego podany do pyszczka strzykawką bęz igły. Przegotowana i ochłodzona woda tez pomaga.