Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać płeć żółwia wodno-lądowego?

Określenie płci żółwia nie jest tak proste jak u innych zwierząt. Dymorfizm płciowy u tych zwierząt widać dopiero po dłuższym czasie. Szacuje, że cechy dymorficzne zaczynają być widoczne od drugiego do piątego roku życia tego gada. Dlatego w momencie w którym kupujemy żółwia w sklepie, jest to nawet niemożliwe, ponieważ najczęściej żółwie są sprzedawane jak mają zaledwie kilka miesięcy. Nawet doświadczeni hodowcy miewają problemy z oszacowaniem płci żółwia na wczesnym etapie jego życia.

 

Jaja żółwia.

 

Opieka nad żółwiem

Żółw niezależnie od płci powinien mieć odpowiednie podłoże, terrarium i karmę. Należy ją dostosować do gatunku i zapotrzebowań danego zwierzęcia. Opieka nad żółwiem może trwać nawet kilkadziesiąt lat i warto zadbać o potrzeby każdego pupila.


Przeczytaj więcej o żółwiach:

Jak dbać o żółwia wodnego?

Jak dbać o żółwia lądowego?

Żółwiak chiński - wszystko co musisz wiedzieć

 

Jak rozpoznać płeć małego żółwia?

 

Problemy z oszacowaniem płci żółwi

Płeć żółwia jest zdeterminowana przez temperaturę. Oznacza to, że jeżeli jaja rozwijały się w niższej temperaturze - urodzi się samiec, a jeżeli w wyższej - samiczka. Zdarza się, że temperatura podczas rozwoju bywa różna albo umiarkowana, wtedy na świat przychodzą osobniki różnych płci.

W momencie w którym nie zainteresujemy się płcią żółwia może dojść do komplikacji w naszej hodowli. Żółwie jako samotniki są zazwyczaj oddalone od siebie nawet o kilka hektarów w naturalnym środowisku. Doświadczeni hodowcy zaznaczają, że dwa dorosłe samce praktycznie zawsze będą prowadzić walki terytorialne między sobą. Dlatego zdecydowanie odradza się trzymanie ich razem. Trochę inna sytuacja jest między dwoma dorosłymi samicami. Zdarza się, że jedna ugryzie drugą, dlatego warto obserwować ich relacje, by przypadkiem nie narazić któregoś z żółwi na niepotrzebny stres. Z kolei w momencie, gdy będziemy mieli w terrarium parkę samca i samiczki, możemy niechcący powiększyć naszą hodowle o nowe osobniki. Zdarza się, że młode samce mają duży popęd seksualny i potrafią nękać dorosłą samice, nieskutecznie próbując ją pokryć. Dlatego określenie płci żółwia w odpowiednim czasie jest warunkiem koniecznym dla zagwarantowania odpowiedniej opieki.

 

Oferta karm dla żółwi.

 

Jak sprawdzić płeć żółwia?

Określenie wielkości żółwika

Pierwszym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę u żółwia jest jego wielkość. Gdy żółwie są już w okresie dorastania, można zauważyć, że samice są zdecydowanie większe od samców. Dzieje się tak, ponieważ samice muszą być przystosowane w przyszłości do rozrodu jaj, dlatego potrzebują więcej miejsca pod pancerzem.

 

Sprawdzenie pancerza żółwia

Kolejnym parametrem przydatnym do określenia płci żółwia, jest jego pancerz brzuszny, czyli inaczej plastron. Samiczki mają płaski plastron, zaś samce wklęsłe, co jest dla nich ułatwianiem przy kopulacji. Jest to jednak wskazówka, ponieważ często przy sztucznych hodowlach ta wysoce adaptacyjna cecha zanika.

 

Zmierzenie ogona żółwia

Najprostszym i najbardziej intuicyjnym sposobem na dowiedzenie się jakiej płci jest żółw, jest sprawdzenie jego ogona i okolic. Już na pierwszy rzut oka widać, że samce mają zdecydowanie większy ogon. Pod ogonem żółwia znajduje się kloaka, która pełni funkcje nie tylko jako odbyt, ale również u samic służy do kopulacji, jak i później do rozrodu. Samiczka kloakę będzie miała bardziej wysuniętą na zewnątrz, aby ułatwić akt kopulacji.

 

Ocena długości pazurów żółwia

Warto zwrócić uwagę także na pazury. Samice mają krótsze pazury, a samce dłuższe, gdyż przydają się przy kopulacji. Samiec wbija pazury w skorupę żółwicy i próbuje ją nakłonić do rozmnażania.

 

Jak rozpoznać płeć żółwia dorosłego?

 

Jak określić płeć żółwia chińskiego (Mauremys reevesii)

Żółw chiński to mały żółw wodny, który różni się znacząco wyglądem w zależności od płci. Samce osiągają około 12 centymetrów, a samice około 14, jednak mogą mierzyć nawet 22 centymetry. Samce są często ciemniejsze niż samice, a niektóre osobniki płci męskiej są zupełnie czarne. Na ich skorupach znajdują się jasne podłużne paski, a bokach pysków mają nieregularne wzory, które zanikają zwłaszcza u samców. Samice mają wyraźnie widoczne wzory nawet do starości.
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość