Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać łupież u kota? Sprawdź skąd się bierze koci łupież

Jedną z chorób skóry kota jest koci łupież, który może znacznie obniżyć komfort życia pupila. Wszystko za sprawą nadmiernie złuszczającego się naskórka, który tworzy białe plamy, osadzające się na sierści kota. Łupież u kota pojawia się najczęściej przy ogonie i wzdłuż grzbietu, powoduje nadmierne linienie sierści i stan zapalny w tych okolicach.

Łupież u kota to skórna przypadłość, którą powoduje często kilka czynników, związanych z alergiami czy otoczeniem, w jakim żyje kot. Jeśli wasz pupil zmaga się, z tego typu problemem w dalszej części artykułu poznacie praktyczne wskazówki jak sobie z tym poradzić.

 

Czarno-biały kot leży na dywanie.

 

Jak wygląda łupież u kota? Objawy

Łupież u kota przy ogonie czy innej części ciała ma formę białych plamek, które osadzają się na sierści lub nawet na legowisku pupila. Złuszczanie się naskórka u zwierząt jest normalną czynnością, ale jeśli ten proces zaczyna być coraz intensywniejszy, warto zwrócić na to uwagę. Nadmiar łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe podrażnia skórę, tworząc łupież. Często w tych miejscach skóra robi się przesuszona i powstają stany zapalne. Łupież u kota często objawia się nadmiernym linieniem oraz drapaniem się czworonogów.
Objawami łupieżu są białe plamy, które w zależności od rodzaju mogą przybierać suchą bądź tłustą formę oraz charakterystyczne zaczerwienione obszary przy ogonie i na grzbiecie. Warto zwrócić uwagę na zachowanie kota w tym czasie, gdyż pupil może być rozdrażniony, częściej się drapać czy oblizywać dane rejony.

 

 

Łupież u kota przyczyny

Białe plamy pojawiające się na skórze kota, spowodowane są często różnymi dolegliwościami czy złą kondycją zdrowotną pupila. Do najczęstszych przyczyn łupieżu u kota zaliczyć można:
  • Dietę, często źle dopasowane pożywienie może negatywnie wpłynąć na stan skóry czworonoga, warto suplementować kotu tłuszcze omega 3, szczególnie olej z łososia, oraz zwracać uwagę na jakość karmy.
  • Alergie, uczulenia na niektóre składniki odżywcze mogą mieć kluczowe znaczenie, koty podobnie jak i psy mają często nietolerancje na kurczaka czy inne składniki popularnych karm. Przeczytaj więcej o alergiach u kota
  • Pielęgnację, czyli dbanie o sierść naszych kotów, zwłaszcza w przypadku ras o długim umaszczeniu pamiętajmy o ich szczotkowaniu. Weterynarze twierdzą, że łupież może być spowodowany brakiem regularnego wyczesywania starej sierści czy używania brudnych akcesoriów do pielęgnacji sierści
  • Warunki atmosferyczne, nadmiar słońca może negatywnie wpływać na kondycję sierści, a nawet pogłębić problem łupieżu. Wilgotność powietrza również ma znaczenie, zwłaszcza zimą w domach przez nadmierne ogrzewanie jest zmniejszona wilgotność powietrza, przez co gruczoły łojowe są intensywnej produkowane.
  • Choroby, związane z pasożytami czy grzybami, które obniżają odporność kota, ale tym samym również niszczą naskórek czworonoga. Najczęściej można spotkać pchły u kota


Przyczyn łupieżu u kota może być wiele, dlatego tak ważna jest obserwacja pupila i szybka reakcja na pierwsze widoczne objawy.

 

Kępka sierści kota, która pozostała po czesaniu kota.

 

Łupież u kota - leczenie

Łupież u kota a weterynaria i pomoc lekarza, to nieodłączne elementy. Nie jesteśmy sami w stanie pomóc kotu w stu procentach. Dlatego też weterynarz najpierw musi stwierdzić, w czym tkwi problem, a potem zlecić odpowiednie metody leczenia.
W przypadku grzybicy u kota czy pasożytów potrzebne będzie wykonanie odrobaczania, a nawet użycia preparatów na kleszcze i pchły kota, które pomogą zniszczyć źródło problemu. Jeśli natomiast zła dieta doprowadziła do łupieżu, należy wprowadzić dietę eliminacyjną, aby poznać źródło alergii, a następnie wyłączyć dany alergen z diety pupila.
Leczenie łupieżu u kota po dobrze przeprowadzonej diagnostyce nie jest trudną sprawą, jeśli szybko zareagujemy na problem. Pamiętajmy również, by nie leczyć pupila na własną rękę, to specjalista powinien zbadać kota i zalecić odpowiednie lekarstwa, takie jak maści czy spraye przeciwłupieżowe.

 

Zobacz ofertę szczotek do pielęgnacji sierści kota

 

Jak zwalczyć łupież u kota? Domowe sposoby

Domowe sposoby na łupież u kota, dotyczą głównie profilaktyki, czyli unikania rozwoju problemu, a nie samego leczenia. Na samym początku, warto dokładnie czytać składy karm, suplementów naszych kotów, powinny być krótkie i zawierać naturalne elementy, a akcesoria do pielęgnacji sierści – zawsze czyste. Kolejną rzeczą która pomoże uniknąć łupieżu u kota, jest regularne szczotkowanie, dzięki któremu usuniemy martwy naskórek oraz starą sierść. Zwłaszcza w przypadku kotów z długim włosiem, musimy pamiętać o używaniu specjalistycznych grzebieni, na rynku są dostępne nawet grzebienie przeciwpchelne. Zimą warto zainwestować w nawilżacz powietrza, szczególnie w pomieszczeniu gdzie nasz kot śpi czy ma swoje legowisko.

Łupież u kota jest problemem skórnym, z którym można walczyć na różne sposoby, w zależności od stopnia zaawansowania, ale też rasy kota. Jeśli szybko zareagujemy na problem, możemy w kilka tygodni pozbyć się białych plamek oraz nadmiernego linienia.

 




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość