Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

IBD (nieswoiste zapalenie jelit) u psów i kotów

Czym jest IBD?

IBD czyli nieswoiste zapalenie jelit (Inflammatory Bowel Disease) to choroba, która może dotyczyć zarówno psów, jak i kotów. IBD może być również nazywane idiopatycznym zapaleniem jelit. Może dotyczyć każdego odcinka jelit, zatem zarówno jelit cienkich, jak i jelita grubego. Obecnie brak jest jednoznacznej definicji tej choroby. Uważa się, że przyczyną mogą być nieprawidłowe reakcje immunologiczne zachodzące w jelitach. Reakcje te zachodzą w odpowiedzi na pojawiające się w przewodzie pokarmowym antygeny pokarmowe lub te pochodzące od bakterii.

 

Kot i pies wspólnie odpoczywają na macie.

 

Jakie są objawy nieswoistego zapalenia jelit IBD?

Choroba może manifestować się rozmaitymi objawami ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to przewlekłe biegunki. Dodatkowo, może występować utrata masy ciała pomimo prawidłowej defekacji. W zależności od zajętego chorobą obszaru jelit, obserwować można także wymioty. Niestety, chorób, które mogą wywoływać takie objawy jest znacznie więcej, dlatego w każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, posmutnienia, apatii, braku apetytu, utracie masy ciała – należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Niepokojącym objawem powinna być także zmiana jakości oddawanego kału – pojawienie się śluzu, krwi, zmiana zabarwienia. Podobne symptomy mogą bowiem towarzyszyć zapaleniu żołądka, reakcjom alergicznym na pokarm, obecności pasożytów, bądź nowotworów. Dlatego nie należy próbować samemu diagnozować co dolega pupilowi, a udać się w tym celu do specjalisty.

 

Rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit nie jest łatwe. Jako chorobę idiopatyczną rozpoznaje się ją poprzez wykluczenie innych chorób. Lekarz najpierw będzie wykluczał kolejne możliwe przyczyny objawów klinicznych. Obejmuje to przeprowadzenie wywiadu z właścicielem, wykonanie pełnego badania klinicznego oraz niezbędnych badań dodatkowych. Może to być na przykład badanie krwi lub badanie parazytologiczne kału. Następnie można podjąć decyzję o wykonaniu biopsji błony śluzowej jelita, aby określić, jakie zmiany histopatologiczne się tam znajdują. Oczywiście do wykonania tego badania niezbędne jest znieczulenie pacjenta, zatem wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

 

Kociak liże dorosłego psa. Aby były szczęśliwe powinny mieć kontrolowany stan zdrowia. 

 

Jak wygląda leczenie IBD? Jak wygląda życie zwierzęcia z tą chorobą?

W zależności od stopnia nasilenia choroby i jej dokładnego typu, leczenie może przebiegać różnie. Często rozpoczyna się od diety eliminacyjnej. Jest to dieta, w której wprowadza się nowe, dotychczas niestosowane źródło białka lub zamiast niego – stosuje się białko hydrolizowane. Ma to na celu zmniejszenie nasilenia reakcji zapalnej przebiegającej w jelicie. Czasami jednak sama zmiana diety nie wystarczy. Oprócz zmiany sposobu żywienia, może też istnieć potrzeba leczenia farmakologicznego z użyciem antybiotyków czy leków przeciwzapalnych z różnych grup. Lekarz weterynarii analizując przypadek konkretnego pacjenta zdecyduje, jakie kroki należy podjąć.

Może Cię zainteresować: Karma dla psów z chorobą układu pokarmowego.

 

Rokowanie dla psów i kotów z nieswoistym zapaleniem jelit też nie jest zawsze jednakowe. Na ogół, prognozy będą lepsze, jeśli choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie, po zaobserwowaniu pierwszych objawów przez właściciela. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na samopoczucie zwierzęcia i występowanie objawów takich jak biegunka u psa, wymioty czy utrata apetytu. Leczenie przebiega korzystniej, jeśli pacjent nie jest jeszcze wyniszczony przez chorobę. W innym przypadku, rokowania mogą być już dużo gorsze.

Samo leczenie, polegające na stosowaniu specjalistycznej diety bądź leków, może przebiegać nawet do końca życia zwierzęcia. W związku z tym, zwierzę powinno być pod stałą, regularną kontrolą prowadzącego lekarza weterynarii.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość