Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gotowane jedzenie dla psa – czy jest zdrowe?

Aby dostarczyć naszemu czworonogowi wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, najlepiej wybrać pełnoporcjową karmę suchą oraz mokrą, która zawiera wszystko, co potrzebne zwierzęciu na poszczególnych etapach wzrostu. Niektórzy opiekunowie decydują się jednak na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów. Co powinni wiedzieć, zanim zajmą się przyrządzaniem pożywienia dla pupila?

Spis treści

  1. Gotowana jedzenie dla psa – co powinniśmy wiedzieć?
  2. „Domowe resztki” a zdrowie psa
  3. Jakie są wady samodzielnego przygotowywania posiłków dla zwierząt?
  4. Czego nie może zabraknąć w gotowanej diecie dla psa?



Pies w kuchni przy kobiecie.

Gotowana jedzenie dla psa – co powinniśmy wiedzieć?

Niektórym opiekunom wydaje się, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów polega na karmieniu zwierząt resztkami ze spożywanych przez domowników dań. Takie myślenie jest nie tylko błędne, lecz także szkodliwe dla zdrowia pupila. Aby móc podawać zwierzęciu domowe posiłki, potrzebna jest wiedza i świadomość tego, jakich produktów należy unikać w diecie czworonoga, jakie jest jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz jakie składniki mogą owe zapotrzebowanie zaspokoić. Domowe jedzenie bardzo często wymaga również dodatkowej suplementacji, która pomaga uzupełnić wszelkie potrzebne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

Zanim zaczniemy samodzielnie przygotowywać posiłki dla czworonoga, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który pomoże opracować zbilansowaną, pełnoporcjową dietę dla psa. Musimy się dowiedzieć, jakich składników nie może w niej zabraknąć, a czego powinniśmy unikać. Odpowiednie przygotowanie pomoże w odpowiedzialny sposób dostarczać psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

 

Może Cię zainteresować: BARF dla psa

 

„Domowe resztki” a zdrowie psa

Czasem możemy usłyszeć, że psa można żywić resztkami, które zostają opiekunom po przygotowywaniu posiłków dla całej rodziny. Jest to bardzo szkodliwe i często prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych u czworonoga.

Psy są zwierzętami całkowicie zależnymi od swoich opiekunów, przede wszystkim w kwestii żywienia. Jeśli zostaną przez nich przyzwyczajone do spożywania resztek z codziennych posiłków domowników, będą je zjadać chętnie, a my nadal będziemy przekonani, że w ten sposób dostarczamy naszemu zwierzęciu wszystkiego, czego potrzebują. Tymczasem nasza dieta jest nieodpowiednio zbilansowana dla psa, dostarcza często nadmiaru kalorii oraz może zawierać składniki szkodliwe i trujące, takie jak na przykład cebula, czosnek, czekolada itd.

Domowe jedzenie zawiera zazwyczaj sporo tłuszczów. Składnik ten dostarcza ponad 2,5 raza więcej kalorii niż białko i węglowodany. Może to prowadzić do problemów z nadwagą i otyłością, oraz do takich schorzeń jak zaburzenie układu ruchu, cukrzyca czy zaburzenia układu krążenia.


Pies prosi w kuchni o jedzenie.

 

Jakie są wady samodzielnego przygotowywania posiłków dla zwierząt?

Dlaczego samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów może być problematyczne? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka:

Układ pokarmowy psa znacznie różni się od układu pokarmowego człowieka. Z tego powodu posiłki przygotowywane w domu mogą okazać się gorzej strawne dla czworonoga niż gotowe, pełnoporcjowe karmy przygotowywane przez ekspertów żywieniowych, często dopasowane również do indywidualnych potrzeb poszczególnych ras. To, czy dany posiłek będzie łatwo strawny dla zwierzęcia, zależy między innymi od wybranych surowców, obróbki termicznej czy sposobu rozdrobnienia pokarmu.

Ustalenie prawidłowych proporcji w diecie psa jest niezwykle trudne. Opiekun decydujący się na samodzielne przygotowywanie posiłków musi wiedzieć, jak precyzyjnie ustalić ilość mięsa w stosunku do pozostałych składników diety. Ważna jest również dodatkowa suplementacja, która zapewnia czworonogom dostęp do wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszelkie niedobory (i nadmiary) żywieniowe mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia pupila.

Składniki niezbędne do przygotowania zbilansowanej diety oraz dodatkowe suplementy mogą okazać się o wiele bardziej kosztowne niż wybór pełnoporcjowej karmy, przystosowanej przez zespół ekspertów żywieniowych do żywieniowych potrzeb czworonoga.

 

Oferta karm bezzbożowych dla psa

 

Czego nie może zabraknąć w gotowanej diecie dla psa?

Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie diety dla pupila, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam ustalić odpowiednie proporcje poszczególnych składników diety. Aby zwierzę mogło się prawidłowo rozwijać, musimy zadbać o to, żeby w jego codziennym menu nie zabrakło takich elementów, jak:

białka, które warunkują prawidłowy rozwój szczeniąt, dostarczają energii i elementów budulcowych,
tłuszcze, które są głównym źródłem energii i wspomagają wchłanianie się dostarczanych psu witamin,
witaminy, najważniejsze to te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz witaminy z grupy B,
minerały wspierające pracę całe organizmu, m.in.: wapń, fosfor i magnez,
węglowodany, które stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie jelit, dostarczając im włókno pokarmowe.

Elementem psiej diety powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, będące źródłem m.in. białka. W przypadku psów z chorobami trzustki oraz dla niektórych psów z nietolerancją pokarmową, mięso i podroby powinny być gotowane, na parze lub w wodzie bez żadnych przypraw.

Musimy również pamiętać o produktach pochodzenia roślinnego. W diecie psa mogą pojawić się warzywa, takie jak np.: marchew, brokuł, kalafior, cukinia, buraki i pietruszka. Możemy je ugotować, ale jeśli nasz pupil nie ma problemów trawiennych, warzywa możemy podawać również na surowo. Warto też podawać pupilom owoce, oczywiście w małych ilościach oraz po wcześniejszym usunięciu pestek, które są dla naszych czworonogów niezwykle szkodliwe. Owoce odpowiednie dla psów to np.: banany, truskawki, maliny, jabłka, arbuzy i gruszki.

Pamiętajmy również o produktach, których należy bezwzględnie unikać w diecie psa ze względu na ich szkodliwość. Są to:

  • winogrona,
  • awokado,
  • czosnek,
  • cebula,
  • szczypiorek,
  • por
  • ksylitol,
  • szczaw,
  • owoce cytrusowe,
  • mleko i produkty mleczne
  • kości,
  • czekolada


Przeczytaj więcej: Czego nie może jeść pies?

Komentarze

Nowa wiadomość
nie mam czasu na gotowanie samemu, wolę kupić gotowy, pełnowatościowy i zdrowy produkt w którym wiemże mój pies dostanie odpowiedną dawkę witamin, białka, błonnika, mój psiak polubił karmę Animal Island, na pewno jeszcze mu zamówię