Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Fakty i ciekawostki o wymianie zębów u kota

Koty, tak jak ludzie, mają mleczne zęby, które później wypadają i na ich miejscu pojawiają się stałe. Nie należy panikować, jeżeli młody kotek gubi zęby – to naturalne! Mogą jednak wystąpić komplikacje, takie jak zapalenie dziąseł czy nieprzyjemny zapach z pyszczka. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kocim uzębieniu.

 

Fakty i ciekawostki o wymianie zębów u kota

 

Wymiana zębów u kota – objawy

Kocię rodzi się bez zębów i rozpoczyna ząbkowanie około 2-4 tygodnia życia, a zęby mleczne zaczynają mu wypadać w wieku 11 tygodni. Jeżeli Twój pupil jest w podobnym wieku, to przygotuj się na ząbkowanie!

Najbardziej widocznym objawem ząbkowania są… zgubione zęby kota w mieszkaniu. Będą wypadały samoistnie i kot będzie je wypluwał. Może być też tak, że nie znajdziesz zębów, bo kocięta połkną swoje zęby. To nie powód do zmartwień, kocie żołądki radzą sobie z takim obciążeniem.

Kotek może być bardziej drażliwy, niechętny na dotykanie pyska i może miauczeć. Nie należy go zmuszać do dotyku, gdyż głaskanie w okolicy dziąseł będzie powodowało dyskomfort i ból. Jednak regularnie powinno się sprawdzić stan zębów i dziąseł, aby w porę móc zareagować i umówić wizytę u weterynarza, np. jeśli pojawi się stan zapalny w jamie ustnej kota.

Kocięta mogą też kręcić głową, aby pozbyć się luźnego zęba. W jego pyszczku może pojawić się krew, którą spotkasz też w wodzie, na zabawkach czy w jedzeniu. W czasie ząbkowania unikaj suchej karmy i twardych przekąsek dla kota. Postaw na mokrą karmę dla kota i pamiętaj o ciągłym dostępie do świeżej wody. Jeżeli Twój kot nie chce pić, możesz go zaciekawić fontanną z wodą.

Przeczytaj, jak ważne jest dbanie, aby koty piły wodę.

Podczas wymiany zębów u kota można zauważyć również podwójne zęby. Co to oznacza? Obok nowego zęba stałego znajduje się jeszcze przetrwały ząb mleczny. Po pewnym czasie ząb mleczny powinien samoistnie zostać wyparty przez ząb stały, jeśli jednak to się nie dzieje to będzie konieczne wyrwanie zęba mlecznego w gabinecie weterynaryjnym.

 

Podwójny kieł u kota.

 

Jak długo trwa wymiana zębów u kota?

Na szczęście proces wymiany zębów u kotów trwa w miarę szybko. Wymiana zębów powinna nastąpić około 3 miesiąca życia i jeżeli już widzisz pierwsze objawy ząbkowania, to kotek powinien wymienić uzębienie w przeciągu dwóch – trzech miesięcy. Najbardziej drażliwe objawy będą następowały tuż po wypadnięciu zęba. Nie jest to bardzo bolesny proces dla kocięcia, ale jeżeli na przykład jest bardzo osowiały lub zupełnie odmawia jedzenia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Około 6 - 7 miesiąca życia już większość kotów ma stałe zęby, ale nie jest to reguła – może je wymienić trochę później.

 

Ząbkowanie u kota – co na ból?

Pierwszą myślą jest lekarstwo, jednak koty nie potrzebują leków na wyrzynanie zębów. Bardziej przydadzą im się zabawki dla kota lub materiały, które będą mogły gryźć. Kotek nie powinien gryźć naszych dłoni – jeżeli to robi, sprawdź z czym wiąże się gryzienie rąk przez kota. Musimy zapewnić mu możliwość stymulacji dziąseł do wyrznięcia stałych zębów. Gryzienie to naturalny i instynktowny sposób na pozbycie się bólu, wyładowanie frustracji i stymulację dziąseł.

W żadnym wypadku nie podawaj kotu leków dla ludzi! Paracetamol czy ibuprofen w dużych dawkach mogą nawet zabić naszego pupila.

 

Sprawdzanie stanu jamy ustnej kota.

 

Wymiana zębów u kota a biegunka i wymioty

Jeżeli Twój kot wymiotuje lub ma biegunkę, obserwuj go. Jeżeli pojawia się to regularnie w trakcie wymiany zębów lub utrzymuje się przez dzień, może być oznaką choroby, zatrucia czy innych poważnych schorzeń i konieczna jest wizyta i badanie u weterynarza. Jeśli kot wymiotuje zbitymi kłakami, zadbaj o szczotkowanie kota. Kot nie powinien wymiotować częściej niż co kilka miesięcy. Jeśli w wymiotach lub kale występuje krew – udaj się natychmiast do weterynarza!

Biegunka także świadczy o nieprawidłowości. Może doprowadzić do odwodnienia lub nawet śmierci zwierzaka. Nie można zmieniać gwałtownie diety u żadnego kota. Należy stosować karmy o podobnej strukturze i zawartości mięsa. Każde zmiany w diecie wprowadzamy stopniowo.

Przeczytaj: Jak poprawnie zmienić kotu karmę?

 

Jak czyścić kotu zęby?

 

Wymiana zębów u kota a smród z pyszczka

Brzydki zapach z pyska u kota w trakcie wymiany zębów często jest naturalnym zjawiskiem, ale wcale nie zawsze jest normalny! Jeżeli zauważyłeś, że mruczek ma bardzo nieprzyjemny oddech i dodatkowo jego dziąsła są zaczerwienione lub okolice jamy ustnej bolesne to należy to skontrolować u weterynarza, gdyż taki objaw może świadczyć o wielu chorobach.

Dość powszechną chorobą u kotów jest zapalenie dziąseł, które często powoduje gromadząca się płytka nazębna. Kotom można czyścić zęby i w przypadku problemów ze smrodem z pyszczka zaleca się dodatkowe dbanie o higienę jamy ustnej kota. Pastę lub płyn do czyszczenia zębów można nakładać patyczkiem higienicznym, palcem, specjalną szczoteczką lub nakładką.



Aleksandra Drzewińska

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość