Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego pies się trzęsie? Poznaj najczęstsze powody drgawek u psa

Strach, zimno, zmęczenie, zatrucie, a nawet poważne choroby – przyczyn drgawek u psa jest ogromna ilość, dlatego nie należy ich z góry bagatelizować. Przeczytaj, co może powodować psie drżenie.

Psy – podobnie jak ludzie – mogą się trząść z wielu powodów. Podczas gdy niektóre są błahe i intuicyjnie potrafimy znaleźć ich powód – jak zimno czy strach, inne wskazują na bardzo poważne dolegliwości i choroby. Za każdym razem jest to sygnał, że z psim organizmem dzieje się coś złego. Troskliwy opiekun psa z pewnością dostrzeże, czy drgawki u jego przyjaciela mogą mieć poważny powód, bo zwykle towarzyszą im inne objawy – jak apatia, wymioty czy biegunka. Jeżeli tylko nas coś niepokoi, nie bójmy się skonsultować tego z lekarzem weterynarii, nikt lepiej niż właściciel nie jest w stanie w porę zaobserwować początków choroby.

 

 Corgi otrzepuje się z deszczu.

 

Dlaczego piesek się trzęsie?

Powodów drgawek u psa jest wiele. Od takich prozaicznych jak zimno czy silne emocje, poprzez reakcję na zatrucie lub silny trening, a skończywszy na groźnych chorobach neurologicznych jak na przykład padaczka. Sam objaw drżenia trudno jednoznacznie sklasyfikować bez połączenia go z innymi objawami towarzyszącymi. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn, ale nie są one jednymi możliwymi – dlatego, ilekroć mamy wątpliwości co do zachowania naszego psa, warto skonsultować się ze specjalistą.

 

 

Pies trzęsie się ze strachu?

Silne emocje jak strach, lęk czy ekscytacja mogą powodować u psa drżenie – szczególnie widoczne jest to u małych psów, ale może dotyczyć też tych bardzo dużych. Pies może trząść się w wyniku leku separacyjnego, u weterynarza lub podczas burzy – w takich sytuacjach najlepiej spróbować zająć jego uwagę czymś innym na przykład dać psi przysmak lub zabawkę. Jeżeli mamy lękliwego psa, warto rozważyć zakup klatki dla psa, która będzie dla niego azylem w trudnych momentach.

 

 

York się trzęsie – czy rasa psa ma znaczenie?

Psy miniaturowych ras trzęsą się znacznie częściej niż te duże. Dlatego łatwiej zaobserwować drżące Yorki, Shih tzu czy Chihuahua. Mogą one się trząść z emocji, ale też z zimna. Organizm małych psów szybciej się wyziębia, dlatego w chłodniejsze dni koniecznie należy zadbać o dodatkowe ubranie dla psów. Mogą to być zarówno sweterki, bluzy jak i płaszczyki czy kurtki – wbrew powszechnej opinii, nie chodzi wcale o to, aby psa stroić i przebierać, ale aby zadbać o jego zdrowie.

 

Biały owczarek szwajcarski i owczarek belgijski na ośnieżonej górce.

 

Pies się trzęsie i jest osowiały?

Drżenie psa może towarzyszyć wielu chorobom i dolegliwością. Do najczęstszych można zaliczyć zatrucia i nudności. Szczególnie niebezpieczne są zatrucia środkami chemicznymi i toksynami – np. czekoladą, nikotyną, ksylitolem lub chemią domową. Zatrucie może objawiać się drgawkami, ale też wymiotami czy biegunką. Pies może być osowiały, senny, może się ślinić lub mlaskać. Nudności mogą pojawić się w wyniku choroby lokomocyjnej i mają podobne symptomy co zatrucie.

 

 

Pies się trzęsie i szybko oddycha?

Jeżeli pies ma zadyszkę i się trzęsie po długim spacerze lub treningu znaczy to, że za bardzo go przemęczyliśmy. Psy, chociaż w większości kochają ruch, też mają swoje granice wydolności. Nie należy forsować zwierzęcia ponad jego siły – nagły, intensywny trening może wyrządzić wiele szkód np. doprowadzić do kontuzji. Pamiętajmy też, aby zapewnić psu nieograniczony dostęp do wody, a po treningu miejsce do odpoczynku.

 

Zobacz ofertę ubranek dla psów 

 

Pies piszczy i się trzęsie?

Jeśli pies nagle zaczyna drżeć, piszczy i rusza łapami jakby biegł, to może być to pierwszym objawem psiej padaczki. Jest to jedna z najpopularniejszych chorób układu nerwowego i występuje od 3 do 5% psów. Może być albo pierwotna, albo wtórna – więc pojawić się nagle w każdym etapie życia czworonoga. Podczas ataku należy obserwować psa i uważać, aby nie zrobił sobie krzywdy. Atak padaczki należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii. Leczenie polega zwykle na podawaniu leków, które zapobiegną kolejnym atakom.

 

 

Co zrobić, gdy pies się trzęsie?

Przede wszystkim warto obserwować psa i sprawdzić, czy towarzyszą temu jakieś inne objawy. Jeżeli wykluczymy, strach, zmęczenie czy trzęsienie się z zimna i podejrzewamy poważniejszą chorobę, warto nagrać epizod drgawek i pokazać film weterynarzowi. Silne i nagłe drgawki z innymi towarzyszącymi objawami jak ślinienie się czy wymioty mogą oznaczać poważne zatrucie, więc wymagają natychmiastowej interwencji – jeszcze w domu, można spróbować sprowokować wymioty, podając psu kilka łyżek wody utlenionej. Nie zrobimy tym psu krzywdy, a możemy ocalić życie. Należy też bardzo szybko udać się do lecznicy – być może konieczne będzie płukanie żołądka.



Jeżeli napady drgawek pojawiają się bez zewnętrznej przyczyny, może to oznaczać niedobór minerałów, witamin, lub inne – wewnętrzne choroby np. nerek. Dlatego tylko dokładny wywiad u weterynarza i jego fachowa wiedza pozwolą w porę zdiagnozować niebezpieczne choroby.




Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam mam problem mam 12 m-cy suczkę typ Yoork od samego początku to jest od 07 m-cy jak ma wyjść na dwór się trzesie i się chowa mam ją od 6 m-cy co mam robić
Mój pies się zaczął trząść po zjedzeniu gorącego pokarmu i trwało to prawie całą noc rano podana zostało pyralgina i jej przeszło czy to wina temp jedzenia czy może czegoś innego?
Jak tez ponizej Pani Dagmara pisala, rowniez mam china japonskiego i ten sam przypadek
Upada ,skreca sie i ma drgawki kończące sie najczęściej wymiotami ,nie wiadomo co robic, weterynarze nie pomagają a zwierzę sie strasznie męczy
Dagmaro,
zalecana jest konsultacja również u innego lekarza weterynarii, a także w miarę możliwości konsultacja neurologiczna oraz sprawdzanie serca psa.
Saro,
powinnaś zabrać psa do weterynarza na badania - w pierwszej kolejności badania krwi, następnie w razie konieczności dalsza diagnostyka (być może neurologiczna).
Mój pies się trzęsie i szybko oddycha, ma też lekko ciepłe uszy. Napisaliście, że to z powodu wysiłku, ale zaczęło się w nocy i dalej trwa. Jaki mogą być INNE przyczyny takiego zachowania? Nic jej się nie stało, brak ran, przez większość czasu siedzi w domu
Witam. Nie wiem co robić. Mój pies rasy Japanchin ma 11 lat. Od pewnego czasu upada na tylne nogi. Raz na prawą stronę raz na drugą. Ma kłopotu z chodzenie. Po tym ma drgawki i przewraca oczami. Byłam już u kilku weterynarzy ale lekarstwa nie pomagają. Proszę i kilka słów. Co może jej być.