Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym należy karmić ryby w stawie i oczku wodnym?

Posiadanie oczka wodnego wyposażonego w przeróżne gatunki ryb jest ciekawym sposobem na hodowlę. Możliwość obserwowania ryb w pięknie stworzonym środowisku bez wątpienia cieszy oko. Warto jednak pamiętać, że tego typu hodowla rządzi się swoimi prawami, które należy skrupulatnie przestrzegać.

 

Jak karmić ryby w oczku wodnym?

Przeczytaj również: Co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym oczkiem wodnym? Wskazówki

 

Żywienie ryb w oczkach wodnych – zasady:

Karm ryby w oczkach wysokiej jakości pokarmem

Należy pamiętać, że nie wszystkie karmy dla ryb w oczkach wodnych są sobie równe. Najlepszym pokarmem, który zaspokoi potrzeby ryb w oczkach wodnych będzie pokarm bogaty w białko rybne. W naturalnym środowisku ryby żywią się innymi rybami i to z nich czerpią wartości odżywcze, które najłatwiej przyswajają. Kupując pokarm warto sprawdzać, skąd pochodzą źródła białka w niej zawarte. Najlepszy w takim wypadku będzie pokarm zawierający mączkę rybną, mączkę z krewetek, bądź inną pochodzącą od zwierząt morskich.

Ważne jest, aby ustalić harmonogram karmienia ryb w oczku

Aby osiągnąć sukces w hodowli ryb nalży ustalić odpowiedni harmonogram ich karmienia. Ryby przyzwyczają się, że o określonym czasie widzą cię z pożywieniem, co pozwoli im na oswojenie się z Twoją obecnością. Należy włożyć w to wiele cierpliwości i czasu, ale oswojenie swoich ryb pozwoli Ci na karmienie ich z ręki oraz głębsze przywiązanie się do nich.

Należy podawać rybom odpowiednie ilości pożywienia

Nie karm ryb większą ilością pożywienia niż są w stanie zjeść. Podczas karmienia warto przestrzegać zasady 5 minut - w ciągu tego czasu ryby powinny skonsumować tyle pokarmu, ile aktualnie potrzebują. Warto też zaznaczyć, że temperatury wody w zbiorniku ma wpływ na ilość zjedzonego pokarmu. Im niższa temperatura wody, tym mniej pokarmu potrzebują ryby. Warto więc obserwować swoje ryby i zwracać uwagę na to, czy nie zjadają kwiatów wodnych w zbiorniku – jeżeli tak, warto podać im większość ilość pokarmu. Nie można jednak przesadzać z ilością karmy podawanej jednocześnie, bo jej niezjedzona część tworzy odpady i wpływa na brak równowagi w ekosystemie stawku.

Nie musisz codziennie karmić ryb w oczku wodnym

W przypadku wyjazdu na wakacje nie musisz się martwić, że podczas Twojej nieobecności ryby będą niedożywione. Jednym z ich źródeł pokarmu są glony i bakterie, które osadzają się na skałach i dnie zbiornika wodnego. Glony spożywane przez karpie koi są pełne witamin i wzmacniają ich układ odpornościowy, zaopatrując je we wszystkie potrzebne składniki.

Prawidłowe przechowywanie pokarmu dla ryb to podstawa

Należy pamiętać, aby nie kupować więcej pokarmu niż potrzebują nasze ryby podczas jednego sezonu. Zamrażanie pokarmu dla ryb w chłodniach może doprowadzić do uszkodzenia tłuszczów w nich zawartych, które są bogate w witaminy potrzebne w funkcjonowaniu ryb. W wypadku, gdy karma zaczyna dziwnie pachnieć, zmieniać kolor i kruszeć, należy bezzwłocznie ją wyrzucić. Przeterminowany pokarm może wytwarzać szkodliwe dla ryb związki, które mogą powodować u nich nawet złamania.

 

Jak karmić ryby w stawie?

 

Warto uzupełniać pożywienie ryb stawowych

Wysokiej jakości pokarm można dodatkowo uzupełniać białkami, tłuszczami, węglowodanami i cukrami, które pomogą rybom odpowiednio się rozwijać. Do ich zbilansowanej diety warto dodać:

• Owady, jedwabniki, krewetki solankowe, śrutę sojową – pochodzące z tych produktów aminokwasy są wymagane do prawidłowego rozwoju ryb. Złote rybki, jak i karpie koi są w stanie trawić zarówno białka roślinne, jak i zwierzęce. Młodsze ryby ze względu na swój szybki wzrost wymagają większej ilości dostarczanych białek i aminokwasów, dlatego warto o nie dodatkowo zadbać.

• Maliny, łuskany groch, arbuz, brokuły, sałata, owoce cytrusowe – zawarte w tych produktach cukry i węglowodany dostarczają im energii, jednak za duża ich ilość może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych wątroby wśród karpi koi i złotych rybek. Ich dieta powinna składać się jedynie w 10% z tych związków.

• Kryl, oleje rybne, mączka sojowa – tłuszcze są głównym źródłem napędzającym metabolizm energetyczny w mięśniach ryb, dostarczając dwukrotnie więcej energii niż białko i węglowodany. Ich brak w diecie ryb może przyczynić się do zahamowania ich wzrostu, deformacji i innych problemów zdrowotnych. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić około 5-10% diety ryb stawowych.

• Owoce i warzywa bogate w żelazo cynk i miedź również mogą pojawić się w diecie ryb, ważne, żeby podawać je w bardzo małych ilościach. Zdobycie tych pierwiastków bezpośrednio przez wodę jest niemożliwe, dlatego można dodać okazjonalnie takie składniki do ich zbilansowanej diety

 

Może Cię zainteresować: Tarło ryb - wszystko co powinieneś wiedzieć


Aleksandra Drzewińska

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość