Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Tarło ryb - najważniejsze informacje i terminy

Większość ryb słodkowodnych posiada pewien cykl, który wyznacza okres ich rozrodu. Sam przebieg tarła jest różny w zależności od gatunku ryby. Przyjrzyjmy się dokładnie, w jaki sposób przebiega tarło i od jakich warunków jest ono uzależnione.

 

Tarło ryb akwariowych.

 

Co to jest tarło?

Tarłem określany jest okres godowy u ryb jajorodnych, w którym to samica składa ikrę w preferowanym przez siebie miejscu (w zależności od gatunku może to być grota skalna, muszla, bądź odpowiednio wcześniej przygotowane przez samice podłoże w akwarium), a samiec ryby uwalnia plemniki w celu zapłodnienia złożonych jajeczek. Sama nazwa odnosi się do ciekawego zachowania, jakie ryby w tym okresie przejawiają. Mianowicie stają się one niespokojne, jednocześnie ocierając się bokiem o dno zbiornika lub siebie nawzajem.

 

 

Kiedy ryba jest gotowa do tarła?

W momencie, w którym samica jest gotowa na złożenie ikry, zaczyna szereg przygotowań przed uwolnieniem jajeczek. Pierwszym krokiem, które wykonuje, jest znalezienie dogodnego podłoża, na którym bezpiecznie spoczną jajeczka. W zależności od gatunku ryby preferują różne miejsca na złożenie ikry. Nierzadko odpowiednio przygotowują podłoże, czyszczą powierzchnię lub budują gniazdo, w którym jaja będą bezpieczne. Ikra składana jest na podłożu, niekiedy przyklejana do powierzchni kamieni bądź roślin. Z reguły samce zaraz po zapłodnieniu jajeczek odpływają, a samice chronią je przed drapieżnikami. W warunkach hodowlanych często przeprowadza się tarło w sposób sztuczny. Pobrane od samicy jajeczka polewa się mleczem samca i pozostawia w wodzie.

 

Tarło bojowników.

 

Kalendarz tarła ryb słodkowodnych

Tarło okoni

okres godowy odbywa się od marca do maja. W tym czasie samica okonia składa od 30 000 do nawet 300 000 jaj wraz z dużą ilością śluzu. Ikra oblepiona śluzem tworzy wstęg, które spoczywają na roślinach podwodnych.

 

Tarło szczupaków

 

tarło odbywa się wczesną wiosną, w okresie roztopów, kiedy temperatura wody osiągnie granicę 5 stopni, na przełomie marca i kwietnia. Samica składa swoją ikrę w ilości od 20 000 do 30 000 jajeczek charakteryzujących się kleistą konsystencją na płytkich dnach zbiorników wodnych.

 

Tarło płoci

ma miejsce w małych i silnie zarośniętych zbiornikach wodnych na przełomie maja i czerwca, kiedy to samica składa od 4000 do 40 000 jaj, które przylepiają się do powierzchni roślin.

 

Tarło leszczy

odbywa swoje tarło na przełomie maja i czerwca, wraz z temperaturą wody w okolicach 17 - 20 stopni. Ich tarliska mają miejsce na głębokości do 2 metrów pod poziomem wody. Samica składa w kilku miotach od 300 000 do 400 000 jajeczek. Jest to ryba przebywająca zazwyczaj na dnie i szukająca pokarmu w mule.

 

Produkty Tetra dla ryb.

 

Tarło sandacza

ich okres ochronny zbiega się wraz z trwaniem tarła od kwietnia do czerwca. Samica składa od 300 000 do 900 000 jaj na żwirowatym dnie. W tym przypadku samica chroni swoje jaja przed drapieżnikami.

 

Tarło karpia

odbywa się w połowie maja, kiedy to temperatura wody osiągnie 18 stopni. Samice składają 150 000 - 200 000 sztuk ikry na 1 kg wagi. Selekcja, specjalna opieka i intensywne żywienie karpia hodowanego w stawach spowodowały, że znacznie różni się on od żyjącego w warunkach naturalnych.

 

Tarło sumów

okres godowy odbywa się w maju i czerwcu w jeziorach i zbiornikach zaporowych, na płyciznach porośniętymi roślinnością wodną. Samica w tym czasie składa w zależności od swojej wagi od 10 000 jaj na 1 kg ciała.

 

Tarło karasi

ich okres godowy przypada na maj i kończy się w lipcu. Średniej wielkości samica składa około 200 000 jaj w płytkich miejscach zbiorników wodnych, gęsto obrośniętych roślinami wodnymi.

 

Tarło linów

odbywa się w płytkich, mulistych jeziorach od czerwca do sierpnia. Samica w tym czasie składa około 300 000 jaj, które spoczywają na roślinach wodnych.

 

Tarło miętusów

trwa od grudnia do marca. Jaja są składane na piaszczyste lub kamieniste dno. Siedliskiem miętusa są słodkie wody śródlądowe oraz słonawe przybrzeżne zatoki i przymorskie zalewy. U nas gatunek ten jest spotykany w wodach na terenie całego kraju. Przebywa on w wodach czystych i chłodnych, w pobliżu twardego i piaszczystego dna.

 

Tarło ryb stawowych.

 

Tarło ryb akwariowych

W przypadku ryb zamieszkujących przestrzenie akwariów sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Okres godowy rybek wielokrotnie kończy się fiaskiem, gdyż narybkowi nie udaje się przeżyć. Najczęściej padają one ofiarą innych ryb współżyjących w akwarium lub nawet swoich rodziców. W takich właśnie wypadkach konieczne jest założenie oddzielnego akwarium przeznaczonego do tarliska, aby cały proces mógł obyć się bez przeszkód. Również, jak w przypadku ryb słodkowodnych, okres tarła ryb akwariowych jest różny, a jego czas trwania może wynieść około 90 dni. Można użyć także kotnika, aby odseparować agresywne ryby i umożliwić rozwój małych rybek.




Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość