Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies powinien jeść biały ser?

Czy biały ser dla psa to dobry pomysł? Czy twaróg dla szczeniaka służy jego zdrowiu? A może lepszy będzie twaróg z żółtkiem dla szczeniaka? Przeczytaj, w jaki sposób twaróg działa na zdrowie psa – czy może mu pomóc, czy zaszkodzi.

Informacja o tym, że biały ser jest korzystny dla rozwoju kośćca szczeniaka – pojawia się regularnie na forach i wśród hodowców. Czy rzeczywiście warto go podawać psu? Jeśli tak to w jaki sposób i w jakich ilościach?

 

Czy psy mogą jeść twaróg?

Twaróg jest jednym z najzdrowszych gatunków sera - ale dla ludzi. Nie ma w nim zbyt wiele tłuszczu, ale jest bogaty w białko. Ponadto zawiera wiele witamin i minerałów m.in.: witaminę A, witaminę D, witaminy z grupy B i witaminę E, fosfor, magnez i cynk. Zawiera też wapń, ale wbrew obiegowej opinii raczej niewielkie jego ilości.
Jednak z uwagi na wysoką wartość odżywczą i niewielką ilość tłuszczu - można go od czasu do czasu podać psu. Przy czym należy wybrać ten absolutnie naturalny, bez dodatku soli. Najlepiej chudy lub półtłusty. I oczywiście musi to być naturalny twaróg – a nie słodzony twarożek!
Trzeba jednak pamiętać, że dieta psa musi być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, więc twaróg jako nabiał powinien być jedynie niewielkim dodatkiem do karmy dla psa.

 

Czy szczenięta mogą jeść biały ser?

Karmienie szczeniąt powinno być ostrożne z uwagi na ich rozwijający się układ pokarmowy. Jeżeli zdecydujemy się podać szczeniakowi twaróg, to należy uważnie obserwować jego reakcję. Nie jest prawdą, że duża ilość twarogu lepiej wpłynie na rozwój kości – do tego wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta i wysokiej jakości karma dla psa, która w pełni odpowiada na potrzeby rozwijającego się psa w każdym aspekcie. Twaróg dla szczeniaka zatem można podać, ale bardziej jako przekąskę czy nagrodę.

 

Czy biały ser dla psa jest zdrowy?

 

Uwaga na nietolerancję laktozy u psów

Psy, podobnie jak ludzie mogą mieć nietolerancję na laktozę, dlatego jeżeli zdecydujemy się podać psu nabiał, koniecznie musimy obserwować jego reakcję przez kilka następnych dni. Jeżeli pies zacznie się drapać, będzie miał nudności lub biegunkę, albo jeszcze inne nietypowe objawy należy wycofać nabiał z diety psa, a przy nasilonej reakcji alergicznej udać się do weterynarza.
Nie wszystkie jednak psy wykazują nietolerancję na nabiał – dla tych psów, które mogą go jeść twaróg będzie zdrowym, pysznym produktem.

 

Jak podawać psu twaróg?

Twaróg może być urozmaiceniem diety psa jeżeli karmimy go gotową karmą. Jego udział w diecie powinien być niewielki. Bezpieczną dawką dla średniego psa jest 100 -150 g raz w tygodniu.

Twaróg można podawać sam lub z dodatkami np. z żółtkiem.
Przeczytaj też: W jakiej formie pies może jeść jajka i czy to jest zdrowe? Czy skorupki jaj są jadalne?


Innymi ciekawymi dodatkami mogą być cenne w diecie psa warzywa np. marchew, pietruszka, seler czy buraki O tych, które warto podawać więcej przeczytasz tutaj: Warzywa dla psa – najzdrowsze i te, których nie należy podawać 


Bezwzględnie nie można dodawać do twarogu dodatków, które mogą mu zaszkodzić – soli oraz warzyw takich jak cebula czosnek czy pomidor!

 

Twaróg idealny do przemycenia leków dla psa

Podawanie psu leków to wyzwanie, z którym zmaga się od czasu do czasu prawie każdy właściciel psa. Jeśli inne sposoby zawiodą, warto spróbować ukryć leki w kawałku twarogu – podobno ten sposób działa na wiele psów.

 

Dieta psa nie musi być różnorodna, ale musi być odpowiednio zbilansowana

W trosce o zdrowie psów właściciele często dodają do ich diety zdrowe składniki takie jak właśnie twaróg, jaja, warzywa czy owoce. Tymczasem jeżeli nie stosujemy diety BARF – w której to dietę komponuje właściciel – a korzystamy z gotowej karmy dla psa suchej lub mokrej, to wszystkie niezbędne do rozwoju składniki są już w niej zawarte. W odpowiednich proporcjach i formie – dlatego, poza wyjątkowymi przypadkami – dokarmianie psa „ludzkim” jedzeniem nie jest konieczne – mimo że mu nie szkodzi.

Pamiętajmy też, że dodatkowe porcje jedzenia to dodatkowe kalorie, które w takiej sytuacji powinniśmy odjąć od głównej karmy, aby zwierzaka nie przekarmiać. Zbyt duża ilość kalorii w stosunku do potrzeb może w konsekwencji doprowadzić do otyłości, która dla psów jest groźnym schorzeniem.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość