Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies może być wegetarianinem?

Wegetarianizm to styl żywienia, który coraz bardziej zyskuje na popularności wśród ludzi. Czy pies może być weganinem? Czy może nie jeść mięsa? Czym karmi psa wegetarianin?

Podczas gdy większość wegetarian czy wegan żywi psa w tradycyjny sposób – czyli korzystając z gotowej karmy – zawierającej mięso. Radykalni weganie coraz częściej próbują ten rodzaj diety wprowadzić także w życie czworonoga. Czy to bezpieczne dla jego zdrowia?

 

Pies je sałatę rukola.

 

Dlaczego pies wegetarianin?

Powodem najczęściej są przekonania właściciela – wegetarianina. Są one rozmaite – począwszy od przekonania, że mięso jest niezdrowe, poprzez wstręt do mięsa, a skończywszy na współczuciu dla innych zwierząt, które wegetarianin czy weganin chce ocalić. Niezależnie od pobudek, jakie kierują właścicielem, warto rzetelnie sprawdzić, czy dieta wegetariańska jest dla psa bezpieczna i zdrowa.

 

 

Czy pies może być na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej?

Dieta wegetariańska to taka, z której jest wykluczone mięso i ryby, wegańska dodatkowo wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego jak jaja czy nabiał. Obie są możliwe w przypadku psów, ale zdecydowanie nie są zalecane.

Istnieją przypadki, że z diety psa jest czasowo lub stale wykluczone białko zwierzęce – w wyniku nietolerancji lub choroby, ale powinny być to sytuacje ustalone z weterynarzem, a cały jadłospis – z dietetykiem zwierzęcym. Wykluczając mięso z diety zdrowego psa, możemy znacznie pogorszyć jego zdrowie. Zdecydowanie nie jest to zalecana dieta w przypadku ciężarnych suk, psów pracujących i psich sportowców.


Przeczytaj też: Na czym polega zbilansowana dieta psa?

 

 

Jak zastąpić mięso w diecie psa?

Tak jak w przypadku ludzi – zapotrzebowanie na białko w diecie psa częściowo można zastąpić roślinami bogatymi w białko. Niestety białka roślinne są źle trawione przez psy, oraz ryzykujemy niedobór witaminy A, miedzi cynku i niezbędnych aminokwasów.
Dobrym rozwiązaniem tutaj może okazać się wprowadzenie i psu diety opartej na białku insektów. Insekty dla psa są wyjątkowo pożywne i cechują się jakościowym białkiem. Hodowla insektów i lawy jest humanitarna.

 

Pies wącha buraka.

 

Nie eksperymentuj na zdrowiu psa

Wegetarianizm u psów jest możliwy, bo im w toku ewolucji bliżej do zwierząt wszystkożernych, a nie – jak na przykład kotom – mięsożernym. Więc o ile dla kotów dieta pozbawiona mięsa mogłaby być zabójcza – psy z reguły mogą na niej funkcjonować, słabiej i gorzej, ale mogą. Zdecydowanie lepiej służy psom mięso, więc warto zastanowić się, czy aż tak na zależy na psim wegetarianizmie – wprowadzając go kosztem swojego ukochanego pupila.

Jeżeli jednak pojęliśmy taką decyzję, nie ukrywajmy jej np. Przed lekarzem weterynarii w obawie przed oceną- weterynarz musi wiedzieć o tak drastycznej zmianie w diecie psa, aby lekarz wiedział, na jakie aspekty zdrowia psa powinien zwracać szczególną uwagę.

Podczas wprowadzania diety wegetariańskiej należy szczególnie obserwować zachowanie psa – czy nie ma mdłości, wymiotów, biegunki lub zatwardzenia, a także czy jego mięśnie nie ulegają zanikowi. Jeśli pies źle znosi taką dietę, lepiej powrócić do poprzedniej.

 

 

Czym wegetarianin karmi psa?

Jeżeli za wegetarianizmem właściciela stoi niechęć do mięsa, to znacznie łatwiejszą barierą do pokonania będzie sucha karma niż konserwy dla psa w puszce – nie mają one tak intensywnego zapachu i mają formę łatwiejszą do zaakceptowania. Są także doskonale zbilansowane, dzięki czemu żywnie psa ograniczyć można do trzech porcji karmy dziennie, które najczęściej znikają w kilka minut.

W przypadku, gdy właściciel chce uniknąć krzywdy innych zwierząt, warto rozważyć wprowadzenie karmy z insektami.

Jeśli zaś wierzymy w moc roślin, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić dietę psa w warzywne lub owocowe przekąski.

 

Przeczytaj także: Jakie warzywa mogą znaleźć się w diecie psa?



Wiemy, że za większością decyzji dotyczących żywienia psa stoi troska o zdrowie naszego przyjaciela i to ono powinno być priorytetem podczas podejmowania takich decyzji. To żywy organizm, który ma swoje potrzeby. Jeżeli nasza ideologia wymusza całkowitą rezygnację z mięsa w domu, może warto rozważyć posiadanie zwierzęcia typowo roślinożernego – królika czy gryzonia, bo może się okazać, że nasz pies bardzo źle zareaguje na próby wprowadzenia diety roślinnej.





Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Drogi Kolego z Owczarkiem,
przed rozpoczęciem tak drastycznej diety psu zawsze zalecamy konsultację z weterynarzem. Warzywa tylko częściowo zastąpią psu białko, a i tak jest ono znacznie gorzej przyswajane przez psi organizm aniżeli białko pochodzenia zwierzęcego. To mięso powinno być podstawą zdrowej diety psa.
Ja bym bardzo polemizował z karmienie psa warzywami bogatymi w białko, w artykule jasno jest napisane ze można, ale po co. Jak ktoś jednak naprawdę kocha swojego czworonoga to powinien stosować karmy z dodatkiem mięsa...

A co do insektów, same mogą być zjadane przez nas i są bardzo dobrym źródłem białka, więc jestem na tak