Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies może jeść ziemniaki? Jakie warzywa mogą znaleźć się w diecie psa?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść ziemniaki? Wokół przydatności tych warzyw narosło mnóstwo mitów. Z pewnością nie powinny stanowić podstawy diety. Mogą pojawić się w jadłospisie czworonoga jako składnik karmy albo same, przy czym muszą być ugotowane i chłodne.

Warzywa są nieodzownym elementem psiej diety. Ziemniaki odpowiednio przygotowane mogą być jej cennym urozmaiceniem. Sprawdź, kiedy i w jakiej postaci możesz zaserwować je swojemu pupilowi. Nie są tak wartościowe jak marchewka. Dowiedz się, dlaczego należy podawać ją psu?

 

Pies leży i je marchewkę

 

Czy pies może jeść ziemniaki?

Bez względu na to, jaki stosuje się sposób odżywiania psa – gotowe karmy czy samodzielnie przygotowywane posiłki – ważne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Psy należą do mięsożerców, stąd mięso powinno stanowić podstawę ich jadłospisu. Jednak ważne są też inne produkty, w tym warzywa. Wśród nich są te bezwzględnie zakazane, jak cebula, czosnek, groch, fasola, ciecierzyca czy bób, jak i zalecane, jak pietruszka, seler, cukinia, buraki. Warzywami, które budzą najwięcej wątpliwości, jeśli chodzi o psią dietę, są bez wątpienia ziemniaki. Czy pies może je jeść? Sprawdź, kiedy ziemniaki mogą pojawić się w jadłospisie czworonoga.

 

 

Czy pies może jeść surowe ziemniaki?

Po pierwsze pies nie może jeść surowych ziemniaków? Szczególnie niebezpieczne są te wystawione na działanie promieni słonecznych. Po czym poznać, że do tego doszło? Skórka ziemniaków przybiera zielonkawy kolor, na bulwie pojawiają się pędy. W zmienionej skórce i młodych pędach znajdują się duże ilości solaniny. To organiczny związek chemiczny, który wykazuje silnie trujące działanie. Stężenie solaniny w zielonych ziemniakach jest nawet pięć razy większe niż w ziemniakach, które nie kiełkują. Konsekwencją spożycia takiego warzywa będzie poważne zatrucia pokarmowe, a niekiedy i zaburzenie pracy układu moczowego psa. Solanina podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego. W konsekwencji tego rozwija się stan zapalny. Inne objawy zatrucia solaniną to wymioty, biegunka, drgawki i ślinotok. W skrajnych przypadkach związek ten może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci psa.

 

 

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?

Warzywa powinny stanowić 10–20% psiej diety. Gotowane ziemniaki to jedne z warzyw, które mogą odpowiadać za realizację tych zaleceń. Podawane od czasu do czasu oraz w niewielkiej ilości nie zaszkodzą zwierzęciu. Wręcz przeciwnie, okazać się mogą wartościowym urozmaiceniem jadłospisu, stanowią bowiem źródło witamin z grupy B, witamin K, C, A, składników mineralnych takich jak żelazo, fosfor, wapń i potas. Zaleca się, aby gotowane i niesolone ziemniaki stanowiły maksymalnie ⅓ posiłku. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy pies może jeść ziemniaki. Warzywa te niewskazane są zwłaszcza dla czworonogów zmagających się z nadmierną masą ciała. Mimo że zapewniają uczucie sytości, zawierają dużo węglowodanów i mają wysoki indeks glikemiczny.

Mimo że bataty nie są ziemniakami, warto w tym miejscu wspomnieć i o nich. Powszechnie nazywane są bowiem słodkimi ziemniakami i mogą być cennym składnikiem psiej diety. Dostarczają błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, wielu witamin i minerałów. Psy bardzo je lubią. Jak je podawać? Dobrym pomysłem będzie zrobienie z nich chipsów w piekarniku albo ugotowanie i rozgniecenie. W sklepach zoologicznych są też gryzaki z batatami, np. SmartBones Sweet Potato.

 

Pies je marchewkę na trawie

 

Ziemniaki jako składnik gotowych karm

Ziemniaki wchodzą w skład gotowych karm dla psów, nawet tych przeznaczonych dla psich alergików. Okazują się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zboża, które zawierają gluten. Ziemniaki rzadko wywołują alergię. Oto przykładowe karmy dla czworonogów z ziemniakami w składzie:
BRIT Care Grain-Free adult salmon & potato,
BRIT Care Sensitive venison & potato,
FARMINA Vet life hipo fish & potato dog,
NERO GOLD Venison & Potato,
BRIT Fresh chicken with potato puppy healthy growth.

 

 

Czy pies może jeść marchewkę?

Poruszając kwestię ziemniaków w psiej diecie, nie sposób nie wspomnieć o najlepszym warzywie dla czworonogów, czyli marchewce. Można być podawana ugotowana i na surowo. Marchewka to źródło przede wszystkim:
● antyoksydantów wzmacniających organizm,
● witaminy A, która wspomaga metabolizm kostny i procesy widzenia,
● witaminy C, która wspiera system immunologiczny i ułatwia absorpcję żelaza,
● włókna pokarmowego, które reguluje wypróżnienia – zapobiega zaparciom i biegunce.

Marchewka ma też wiele innych cennych właściwości.



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość