Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Na czym polega zbilansowana dieta psa? Co warto wiedzieć o karmieniu czworonoga?

  Posiłek każdego czworonoga powinien nie tylko zapewnić mu dawkę energii, ale przede wszystkim wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wszystkich układów. Zbilansowana dieta musi składać się z odpowiedniej porcji białka, węglowodanów, witamin oraz innych mikro- i makroelementów.

 

 

Czy pies może jeść to samo co człowiek?

Zbilansowana dieta jest podstawą odżywiania każdego organizmu, jednak zwierzęta nie mogą jeść tych potraw, które spożywa człowiek. Właściciel zdecydowanie powinien zastosować się do zasad zbilansowanej diety i stosować karmę wysokiej jakości, jeżeli nie ma doświadczenia w przygotowywaniu samodzielnie posiłków. Psie żołądki nie są przystosowane do dużej ilości przypraw i dodatków, które my bardzo chętnie spożywamy. Wydzielanie pupilowi porcji obiadu ze wspólnego stołu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem i niesie więcej szkody niż pożytku, dlatego ustalając jadłospis dla czworonoga, warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą.

 

Pies rasy Beagle

 

Jak karmić psa domowym jedzeniem?

Przygotowując samodzielnie posiłki dla czworonoga, warto pamiętać, że mięso powinno być jednym z podstawowych składników. Dostarcza białka, bez którego organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Najlepiej dodać do przygotowanej porcji drób (kurczaka, indyka czy kaczkę) lub wołowinę. Wielu psom smakują również królik, jagnięcina czy ryby. Jednak niektóre gatunki ryb np. karp czy leszcz z powodu zawartości tiaminazy nie powinny być im podawane. Należy pamiętać, że mięso gotujemy tylko z chrząstkami, bez kości, ponieważ po ugotowaniu są ostre i zwiększają ryzyko zadławienia. Zaleca się również podawanie surowego mięsa (zgodnie z zasadami diety BARF). W ramach zbilansowanej diety warto zmieniać rodzaj mięsa w jednym gatunku, np. raz ugotować korpus, innym razem udko, podroby czy pierś.


Równie ważne co białko są węglowodany, gdyż stanowią podstawowe źródło niezbędnej do życia energii. Psie żołądki dobrze tolerują jako dodatek do diety: ryż (biały lub brązowy), ziemniaki czy wszelkiego rodzaju kasze. Ciekawym pomysłem są też płatki owsiane. Oczywiście zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swoje ulubione smaki, a niektórych, wzorem małych dzieci, muszą się po prostu nauczyć.


Trzecim elementem domowej diety psa są warzywa, które zawierają pożądany błonnik i minerały. Ponieważ nie są zbyt kaloryczne, nie wpłyną negatywnie na wagę. Psom można podawać marchewkę, pietruszkę, cukinię, brokuły, czy nawet szpinak. Istnieje wiele warzyw, które zwierzętom smakują i nadają się jako dodatek do mięsa.
Dobrym uzupełnieniem diety, które urozmaica smak potraw, jest tłuszcz, m.in.: oliwa, olej lniany czy olej z łososia. Wspiera proces trawienia, zawiera witaminy, a co ważne – poprawia kondycję skóry i sierści.


W posiłku nie powinno zabraknąć jajka, które zawiera pożyteczne makro- i mikroelementy, witaminy A i E, biotynę i łatwo przyswajalne białko. Z kolei nabiał to dla psa źródło wapnia, wielu witamin i minerałów. Jogurt naturalny czy kefir zawierają bakterie, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Te produkty dobrze podawać do porcji jedzenia raz w tygodniu.


Owoce nie są stałym elementem psiej diety, chociaż można je dodawać. Sprawdzają się jabłka, banany, borówki czy gruszki. Warto pamiętać, że zawierają wiele cukru, dlatego należy je podawać z umiarem, np. raz w tygodniu.

 

 

Ile razy dziennie karmić psa?

Dorosłe psy należy karmić do 3 razy na dobę porcjami o podobnej wielkości. Dokładna dawka powinna być ustalona ze specjalistą i musi uwzględniać aktywność psa oraz jego wagę czy cechy szczególne danej rasy. Między posiłkami, np. podczas nauki, czworonogowi można podawać przysmaki o dużej zawartości mięsa. Smakołyki powinny być wprowadzane do diety stopniowo, aby układ trawienny psa na tym nie ucierpiał.


Niebezpieczeństwem mogą być kości, które większość psów uwielbia. Taka „przekąska” ma jednak ostro zakończone kawałki, które mogą zaszkodzić psu, wbijając się w podniebienie lub uszkadzając delikatną błonę przełyku czy żołądka. Zamiast nich można psu kupić „leśne przysmaki” – poroża czy racice – i tym samym zaspokoić jego potrzebę gryzienia.

 

Pies rasy King Charles Spaniel z kiełbaską

Psy borykają się z problemami zdrowotnymi czy nadwagą. Ważne, aby każda dieta była opracowana z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. O porady żywieniowe warto zapytać lekarza weterynarii podczas wizyty kontrolnej. Niektóre czworonogi wymagają specjalistycznych karm i suplementów, które będą wspierały ich organizm.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kosturbiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Agnes,
mięso dla psów jako sposób żywienia nigdy nie może być podawane samo, a z podrobami, suplementami i dodatkami dobranymi pod konkretnego osobnika. Taki sposób żywienia psów to BARF. Jeżeli pies jest na co dzień karmiony gotową karmą mokrą to mięso może być podawane - samo, surowe - jako urozmaicenie około 3 razy w tygodniu. Przy psach karmionych suchą karmą odradza się podawanie surowego mięsa.
Piszecie żeby podawać surowe mięso, w poprzednim artykule piszecie ,że nie wolno podawać . Jak to rozumieć ??