Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co odstrasza kleszcza? Sprawdź jakiego zapachu nie lubią kleszcze!

Z kleszczami warto walczyć na każdym froncie. Wychodząc na spacer, warto zabezpieczyć siebie i psa odstraszającymi preparatami, ale warto też posadzić w ogrodzie rośliny, których nie lubią kleszcze. Jakie? Przeczytaj!

Chociaż najwięcej kleszczy można spotkać na łąkach i w lasach – zdarza się, że bez zaproszenia odwiedzają także nasze ogrody. Lista roślin, które skutecznie je zniechęcą, jest całkiem spora, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.

 

Bokser wśród lawendy w ogrodzie.

 

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze najczęściej są wabione do naszego ogrodu przez ciepło naszego ciała, zapach potu oraz wydychany dwutlenek węgla. Jeżeli już pojawiają się w naszym ogrodzie, to najczęściej bytują na łąkach kwietnych, w zaroślach – zwłaszcza w wilgotnych, cienistych ogrodach.

 

 

Jakich roślin nie lubią kleszcze?

Lista roślin, które odstraszają kleszcze, jest naprawdę imponująca – należą do nich głównie zioła oraz kwiaty o intensywnym zapachu. Niektóre nie tylko odstraszają, ale nawet zabijają kleszcze. Warto jednak zwrócić uwagę, czy roślina nie jest trująca także dla ludzi lub zwierząt domowych.

Przeczytaj też: Rośliny niebezpieczne dla Twojego kota- czy masz je w domu? 

 

Napity kleszcz na liściu.

 

Zioła i kwiaty na kleszcze

  • Wrotycz – ma ostry, korzenny zapach, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który niestety jest trujący. Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. Należy sadzić w miejscu niedostępnym dla dzieci
  • Chrzan pospolity - wyciąg z korzeni chrzanu nie tylko odstrasza, ale także zabija kleszcze
  • Kocimiętka- zawiera neptalakton - związek, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.
  • Clematis - wywar z clematisa jest trujący dla komarów i kleszczy
  • Tatarak – zawiera azaron- substancję w olejku eterycznym, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy. Dla człowieka jest on niegroźny.
  • Jaskry
  • Piołun bylica
  • Czosnek niedźwiedzi i cebula
  • Lawenda - woń lawendy odstrasza nie tylko kleszcze, lecz także pchły, muszki i mole
  • Chryzantema dalmatyńska - zawiera cynerynę i pyretrynę - substancje zwalczające insekty
  • Szałwia
  • Mięta pieprzowa
  • Rozmaryn – na ludzi działa relaksująco i poprawia koncentrację – na kleszcze działa odwrotnie
  • Tymianek
  • Melisa lekarska
  • Drzewo herbaciane
  • Geranium i róże – kleszcze nie cierpią ich intensywnego zapachu

 

 

Jaki zapach odstrasza kleszcze?

Kleszcze nie lubią przede wszystkim zapachów wyżej wymienionych roślin – jeżeli nie możemy ich posadzić w ogródku, warto wykorzystać moc gotowych olejków eterycznych tym bardziej że większość z tych roślin ma przyjemny zapach dla człowieka. Kleszcze nie lubią intensywnych zapachów - dlatego zioła i olejki eteryczne w skoncentrowanej formie mogą je nawet skuteczniej odstraszyć niż same rośliny. Najlepszym sposobem na odstraszenie kleszczy jest olejek lawendowy.

 

Zobacz preparaty chroniące przed kleszczami

 

Naturalne środki na kleszcze

Lista roślin odstraszająca kleszcze jest dość długa, ale jeżeli nie chcemy lub nie możemy ich posadzić dobrym pomysłem jest wykorzystanie naparu z tych roślin do zrobienia oprysku trawnika, lub wykorzystanie naturalnych olejków eterycznych z tych roślin np. w naturalnych świecach zapachowych. Jeżeli umiejętnie połączymy olejki np. lawendę z cytryną i wanilią – skutecznie odstraszymy nie tylko kleszcze, ale także komary.

Wśród domowych sposobów walki z kleszczami można wymienić również spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B np. kasz, orzechów, fasoli, wątróbki i szpinaku oraz picie piwa – wysoki poziom witaminy B zmienia zapach potu na mniej atrakcyjny dla kleszczy. Podobnie może zadziałać spożycie czosnku.

 

Kwiaty w ogrodzie.

 

Jak zrobić ziołowy preparat odstraszający kleszcze?

Zaparz rozmaryn, miętę i tymianek w małej ilości wody. Napar po wystudzeniu przelej do atomizera – możesz dodatkowo dodać olejek z cytryny. Gotową mgiełką możesz skropić się przed wyjściem do ogrodu. Preparat zadziała nie tylko odstraszająco, ale również odświeżająco w upalne dni.

 

 

Czy to na pewno działa?

Odstraszanie ziołami i roślinami kleszczy może być skuteczne, ale nie daje to 100% gwarancji. Ponieważ niewiele mamy do stracenia – warto i tym sposobem podjąć walkę z kleszczami w ogrodzie. Mając na celu możliwie najskuteczniejszą ochronę siebie, rodziny i zwierząt przed kleszczami warto rozważyć także inne środki ochrony przed kleszczami np. urządzenia ultradźwiękowe - w przypadku ochrony ludzi, lub obroże, krople czy aerozole w przypadku ochrony zwierząt.


Dowiedz się więcej o kleszczach i metodach walki z nimi.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość