Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co je żaba? Rozwiewamy wątpliwości!

Żaby to małe łakomczuszki, co więcej, ich duży apetyt ma bardzo pozytywny wpływ na równowagę biologiczną w naturze. Przeczytaj artykuł i poznaj królestwo tych niezwykłych zwierząt, dowiedz się, co jedzą żaby i jak możesz o nie dbać, jeśli zamieszkają w twoim oczku wodnym.

 

Żaba pod liściem chowa się w czasie deszczu

 

Żaby w Polsce

Zanim przejdziemy do opisu pożywienia żab, pogadamy sobie co nieco o samym gatunku i środowisku, w którym żyją te płazy, bo one wpływają na dietę żabek. W Polsce znanych jest 6 gatunków żab, które umownie dzielimy na 2. grupy: żaby zielone oraz żaby brunatne.


Żaba zielona i żaba brunatna

Do grupy żab zielonych należą:
• żaba śmieszka
• żaba jeziorkowa
• żaba wodna

Uznaje się, że żaba wodna to krzyżówka żaby śmieszki i żaby jeziorkowej. Największa jest żaba śmieszka, która osiąga nawet do 17 cm długości (jednak w Polsce nie znajdziesz takich dużych okazów). Śmieszka może zjadać nawet większe zwierzaki, takie jak pisklęta ptaków wodnych. Żaba wodna jest nieco mniejsza i ma ok. 12 cm długości. Najbardziej drobna jest żaba jeziorkowa, której długość wynosi ok. 8 cm. Natomiast team żab brunatnych tworzy: żaba moczarowa, żaba trawna i żaba zwinka.

Żaby dobrze czują się w wodzie. Zamieszkują jeziora, stawy, oczka wodne, rozlewiska, ale ich domem jest także ląd: żaby korzystają z dobrodziejstw obu tych przestrzeni, z tym że żaby brunatne preferują lądowy tryb życia, a z wody korzystają podczas rozmnażania. Posiadacze oczek wodnych nie raz spotykają w swoim ogrodzie zarówno żaby brunatne jak i żaby zielone.

 

 

Budowa żaby

Żaby charakteryzują się długimi, tylnymi kończynami, które mają imponująco rozbudowane błony pływne. Dzięki swojej budowie, żaby mogą nurkować i pływać w wodzie, choć ich ulubionym miejscem urzędowania jest strefa bagienna i brzeg. Często moszczą sobie kryjówki wśród wodnej roślinności albo żwawo zakopują się w ziemi i mule (żaba jeziorkowa).

Co ciekawe, żaby wcale nie pływają klasyczną żabką! W trakcie wodnej wędrówki poruszają tylko tylnymi nóżkami, a przednie kończyny przylegają nieruchomo do tułowia. Długie tylnie kończyny służą żabom nie tylko do pływania, ale także do polowania. Żaby najczęściej nieruchomo czekają na swoją ofiarę, a kiedy ta znajdzie się tuż, tuż, chwytają ją w pułapkę swoim długim językiem. To jest sposób nr jeden. Sposób nr dwa to ekspresowy wyskok po ofiarę: i tutaj zdecydowanie przydają się skoczne, tylnie łapki.

 

Żaba zanurzona w oczku wodnym

 

Odgłosy żaby

Żaby są znane ze swojego niezwykłego języka, który pozwala im precyzyjnie schwytać ofiarę. Język żaby jest elastyczny, miękki i niezwykle lepki (wiele klejów, których nie raz używamy, „mogłoby się schować” przy żabim języku). To co jest niesamowite podczas polowania, to konsystencja śliny, która zmienia się w zależności od fazy. W pierwszej fazie ataku, czyli w chwili wyrzutu języka z jamy gębowej, konsystencja śliny jest lżejsza i przypomina konsystencję wody. W chwili cofania języka z ofiarą, ślina staje się gęstsza od miodu i bardziej lepka: żaden owad nie ma z nią szans. Gdy owad zostanie przetransportowany do jamy gębowej, ślina ponownie uzyskuje lżejszą konsystencję.

 

 

Co jedzą żaby

Z opisu polowania dowiedziałeś się, że żaby żywią się owadami. W ich diecie znajdziesz:
• muchy
• meszki
• komary
• chrząszcze
• ważki

Co jeszcze jedzą żaby? Żaby nie pogardzą też przechadzającym się po liściu ślimakiem, czy pająkiem, skosztują ryjówki, mogą się pokusić nawet na jaszczurkę czy pisklęta ptaków. Największym żarłoczkiem jest żaba śmieszka. Śmieszka, oprócz owadów, nie pogardzi też młodym wężem, drobnymi rybami czy wyżej wskazanymi pisklętami ptaków. Natomiast pokarmem kijanek jest zoo- i fitoplankton oraz padlina (ale na nią skuszą się raczej większe osobniki). Dieta i duży apetyt żab są bardzo pożyteczne, bo regulują populację owadów i polnych oraz leśnych szkodników, dzięki żabom ilość brzęczących i kąsających nas komarów jest mniejsza.

 

Żaba na liściu na wodzie

 

Co jedzą żaby w oczku wodnym

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, które znajduje się w pobliżu większych zbiorników (jeziora, stawy) z dużym prawdopodobieństwem pewnego dnia w swoim ogrodzie usłyszysz przyjemne rechotanie, które jest sygnałem, że masz nowych - żabich gości w ogrodzie. Żaby to mali podróżnicy. Przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia i jeśli trafią na większy i zadbany ogrodowy staw, to się w nim rozgoszczą. Będą buszować przy brzegu, będą chować się wśród liści i okazjonalnie nurkować, składać ikrę oraz urządzać żabie zaloty.

Czy musisz jakoś specjalnie karmić nowo przybyłych gości? Nie, wolne zwierzęta doskonale sobie radzą. Żaby będą pałaszować spragnione wody ważki, muszki czy chrząszcze i owady, które przybyły do oczka w celu złożenia jaj. Równocześnie warto zadbać o jakość zbiornika. Pomogą ci w tym filtry i fontanny, które wspierają w utrzymaniu równowagi biologicznej. Warto zadbać też o rośliny w oczku wodnym, które są wspaniałą kryjówką i schronieniem dla żab: więcej o oczku wodnym przeczytasz w tym artykule. W żadnym wypadku nie możesz dawać żabom warzyw, owoców czy resztek ze stołu, bo im zaszkodzą.

Niektóre żaby zimują na dnie oczka wodnego. Jeżeli twoje oczko częściowo zamarznie, nie nie rozkruszaj lodu, bo dźwięk pękającego podłoża, może obudzić żaby, a to prawdopodobnie skończy się dla nich śmiercią. Pamiętaj o tym, że nie możesz dopuścić do całkowitego zamarznięcia oczka: muszą być w nim przeręble, które zapewniają rybom przeżycie podczas zimy.

 

Zobacz terraria

 

Żaby pod ochroną

Musisz wiedzieć, że żaby zielone jak i brunatne są pod ochroną, zatem nie możesz ich, tak po prostu, złapać i przetransportować do domowego zbiornika. Ikra żab, którą, niestety, szybko zjadają ryby, także jest pod ochroną. Przyczyną zmniejszania populacji żab, jest przemysł, chemia, zanieczyszczanie jezior i rzek czy zmiany klimatyczne. U podstaw braku równowagi w naturze leży nieświadomość. Pamiętajmy, że dbanie o naszych zwierzęcych przyjaciół, jest naszym obowiązkiem i służy nie tylko zwierzakom, ale i nam samym, a także przyszłym pokoleniom.Dominika Tarnacka

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość

*****

Dziękuję za świetny artykuł i przepiękne zdjęcia.
Ostatnio interesuje się tematem żabek,ponieważ pojawiły się u mnie w moim mini" stawiku".
Piszę w cudzysłowie stawiku,bo jest b. malutki , zrobiłam go z przeznaczeniem na kąpielisko dla ptaków,które często zresztą z tej możliwości korzystały.
W zeszlym roku pojawiła sie zielona żabka wodna ,a od około miesiąca są dodatkowo dwie brunatne.
Nie sądziłam,że tak się zafascynuję ich zwyczajami,życiem , obserwacja
I zglebianiem tematu poprzez szukanie i czytanie artykułów.

*****

Miałem 5 małż (szczeżuja). Po wizycie ząb wszystkie zniknęły. Nie ma nawet muszli.

*****

Mam cztery żabki w oczku
Dzięki Ci za to żebym mogła iść do weterynarza.A ja miałam iść dzisiaj do weterynarza ale nie mogę bo akurat odwołał mi więc dzięki...że mi pomogłaś paa
Hanno
bardzo miło nam to czytać, dziękujemy! :)
Sliczne zdjecia - zwlaszcza to pierwsze , bardzo sympatyczny artykul pisany ladnym jezykiem . Milo sie czytalo i troche wiadomosci w glowie zostalo ., Dziekuje !