Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroby, które najczęściej trapią psy Pomeranian. Zapobieganie i pielęgnacja

Szpic miniaturowy to niezwykle urocza rasa, charakteryzująca się niewielkimi gabarytami i bardzo bujną sierścią. Decydując się na dołączenie pomeraniana do swojej rodziny, warto poznać nie tylko cechy charakteru tej rasy, ale również potrzeby tych miniaturowych psów. Pielęgnacja szpica miniaturowego to nie tylko dbanie o piękną sierść, ale również zapobieganie chorobom, na które może być narażony pomeranian.

 

Pomeranian leży na trawie

Przeczytaj więcej o

 

Szpic miniaturowy – pielęgnacja

Pielęgnacja szpica miniaturowego nie jest trudna, o ile dbasz o psa regularnie. Do codziennych obowiązków opiekuna należy oczywiście czesanie bujnej okrywy włosowej pomeraniana. Należy użyć do tego szczotki dedykowanej dla psów długowłosych lub grzebienia z długimi ząbkami. Okres linienia przypada wiosną i jesienią, ale na szczęście wymiana szaty przebiega dość szybko. Trymowanie i pozostałe zabiegi fryzjerskie najlepiej pozostawić specjaliście. Samodzielne obcinanie okrywy włosowej może spowodować, że nie wróci ona do właściwego kształtu.
Ale pielęgnacja szpica miniaturowego to nie tylko codzienne czesanie sierści. Wielką rolę odgrywa właściwe żywienie. Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do profilaktyki wielu chorób, a co za tym idzie zwiększenia komfortu życia zwierzęcia.

 

Pomeranian – choroby, które mogą go dotknąć

Każdy człowiek, pies, kot czy chomik może zachorować, a choroba może być zarówno nabyta, jak i genetyczna. Dlatego nie zrażaj się, gdy usłyszysz od kogoś, że szpice miniaturowe to chorowite psy. Oczywiście, przedstawiciele tej rasy narażeni są na konkretne schorzenia, ale to nie znaczy, że każdy pies będzie stałym pacjentem przychodni weterynaryjnej. Szczególnie, że wielu chorobom możesz zapobiec dzięki właściwej pielęgnacji i diecie.

 

Szpic miniaturowy – choroby, na które jest podatny:

• problemy stomatologiczne;
• choroby stawów;
• schorzenia oczu;
• hipoglikemia;
• zaburzenia hormonalne.

 

W zdrowym ciele… zdrowe zęby

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że w malutkim pyszczku pomeraniana zęby nie mają zbyt wiele miejsca. W gęsto ułożonych zębach osadzają się resztki pokarmowe. Gromadzące się płytka i kamień nazębny prędzej czy później spowodują zapalenie dziąseł i przyzębia, a nawet poważniejsze problemy stomatologiczne, takie jak utrata zębów. Na szczęście dbanie o zdrowe zęby szpica nie jest skomplikowane – wystarczy podawanie w ramach przekąsek gryzaków czyszczących i odświeżających oddech oraz regularne szczotkowanie. Każdego psa da się przyzwyczaić do mycia zębów specjalną psią szczoteczką i przy odrobinie cierpliwości będzie to dla czworonoga wyczekiwany zabieg higieniczny.

 

Pomeranian leży na białym tle

 

Pomeranian – choroby stawów

Malutkie pomeraniany są bardzo energicznymi psami, które muszą otrzymać odpowiednią dawkę ruchu. Niestety nie każda aktywność jest dla nich wskazana. Wysokie schody lub skoki z kanapy mogą okazać się kontuzjogenne. Ponadto u niektórych osobników może występować wrodzone zwichnięcie rzepki kolanowej. Rzepka „wyskakuje” podczas chodzenia, co sprawia, że pies zaczyna kuleć i unika skakania. Jeśli zauważysz, że twój pomeranian kuleje lub unika aktywności, udaj się na wizytę u weterynarza, aby skonsultować problem. W przypadku nasilenia dolegliwości zwierzę może wymagać interwencji chirurga.

 

Zobacz karmy mokre Royal Canin dla psa Pomeranian

 

Sokoli wzrok pomereniana

Niestety dość często szpice miniaturowe chorują na nieprawidłowy wzrost rzęs, co jest wadą wrodzoną. Schorzenie objawia się tym, że pojedyncze rzęsy rosną w kierunku wewnętrznej powieki. Skutkuje to podrażnieniem oka, w efekcie zwierzę cały czas próbuje pocierać oczy, aby uwolnić się od dolegliwości. Na szczęście obecnie istnieje już rozwiązanie tego problemu. Nieprawidłowo rosnące rzędy usuwa się za pomocą zabiegu chirurgicznego lub krioterapii. Nie warto czekać z reakcją na ten problem, bowiem długotrwałe podrażnienie oczu może prowadzić nawet do ślepoty.
Za pomocą zabiegu chirurgicznego usuwa się również inną przypadłość, na którą narażone są pomeraniany, a mianowicie wywinięcie dolnej powieki do wewnątrz oka. Podrażnia ona rogówkę, wywołując ból, łzawienie i stan zapalny. Chociaż opis powyższych schorzeń może wystraszyć, na szczęście doświadczeni lekarze weterynarii poradzą sobie z nimi bez żadnych problemów.

 

Hipoglikemia i problemy hormonalne – istotna jest dieta

Jedną z najczęstszych chorób, które dotykają pomeraniany jest hipoglikemia, czyli stan bardzo niskiego poziomu cukru we krwi. Objawia się m.in. utratą apetytu, apatią i brakiem energii. Może być powodowana innymi schorzeniami lub złą dietą. Niskojakościowe żywienie może być również przyczyną zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy. Choroba ta może prowadzić do łysienia, szczególnie u samców.
Profilaktykę tych dolegliwości stanowi wysokobiałkowa dieta, którą uzupełniają tłuszcze, błonnik i węglowodany złożone. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, z pomocą nadchodzi karma dedykowana szpicom miniaturowym – Royan Canin Pomeranian Adult (sucha dla psów powyżej 12. miesiąca życia, mokra dla psów powyżej 8 miesiąca życia).
Specjaliści z Royal Canin, opracowując skład karmy dla pomeranianów, zwrócili uwagę na priorytety zdrowotne tej rasy, czyli:
• wspomaganie kości i stawów,
• zdrowa skóra i sierść.
W efekcie zbilansowali wszystkie niezbędne składniki, a także wzbogacili receptury w kwasy tłuszczowe omega 3 EPA i DHA.
U psów podatnych na hipoglikemię i zaburzenia hormonalne utrzymywanie właściwej diety jest niezbędne, aby uregulować gospodarkę hormonalną. Jednocześnie zbilansowane żywienie wpływa całościowo na dobrą kondycję zwierzęcia i komfort jego życia.

 

Zobacz karmy suche Royal Canin dla psa Pomeranian

 

Pielęgnacja szpica miniaturowego kluczem do zdrowia

Chociaż szpice miniaturowe narażone są m.in. na problemy stomatologiczne czy choroby oczy, to przy właściwej pielęgnacji i dbaniu o wszystkie potrzeby zwierzęcia, można wielu schorzeniom zapobiec. Pomeranian, określany jako pies jednego opiekuna, może być wspaniałym towarzyszem twojej rodziny nawet przez kilkanaście lat. Jeśli marzysz o zwierzęciu tej rasy, nie zrażaj się. Właściwa wiedza pozwoli ci zadbać o czworonoga i zapewnić wam zdrowe lata wspólnego życia.

 Bianka Sawoniuk
Behawiorystka, certyfikowana petsitterka, pasjonatka szkolenia psów metodami pozytywnymi. Mama dwójki energicznych córek i opiekunka wyjątkowego psa bez ogona.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość