Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bouvier des Flandres, czyli francusko-belgijski pies pasterski. Encyklopedia ras psów

Bouvier des Flandres to duży, czarny pies, który niegdyś bardziej przypominał sznaucera średniego lub owczarka laekenois. Rasa ta cechuje się wysoką inteligencją i wysokimi walorami użytkowymi. Stąd do dzisiaj FCI wymaga prób pracy. Bouvier des Flandres posiada wiele cech, które są pożądane w życiu w miastach.

 

Bouvier des Flandres nie strzyżony szybko zarasta.

 

Historia rasy bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres pochodzi z pogranicza państw francuskiego oraz belgijskiego – historycznej krainy Flandrii. W XIX i XX wieku były tam bardzo popularne, szczególnie jako psy pasterzy, kupców i ludzi z niższych sfer, użytkowane były na wiele sposobów:

  • pilnowania stad
  • przepędzania zwierząt np. do rzeźni
  • jako psy pasterskie
  • jako psy stróżujące – domy i obejścia
  • jako psy pociągowe
  • w czasie trwania wojny psy tej rasy służyły do ścigania przemytników

Bouvier des Flandres nazywany jest również owczarkiem flandryjskim. Pierwszy wzorzec rasy bouvier des Flandres pojawił się w 1912 roku, jednak oficjalne uznanie przez FCI nastąpiło dopiero w 2000 roku. Ze względu na historię psów oraz ich walory użytkowe, FCI wymaga zdawania prób pracy. Początkowo pies bouvier des Flandres wyglądem przypominał bardziej sznaucera średniego lub owczarka belgijskiego laekenois. Aktualny wygląd rasy kojarzony jest z czarnym terierem rosyjskim. Bouvier des Flandres wpisany jest do grupy I FCI - psów pasterskich i zaganiających, do sekcji 2 - psów pasterskich.

Pierwsze okazy trafiły do Polski około roku 1965, ale nie zdobyła szerszego uznania.

 

Strzyżony Bouvier des Flandres.

 

Jak wygląda bouvier des Flandres?

Bouvier des Flandres należy do psów ras dużych. Dorosły pies osiąga wysokość nawet 68 cm, samica do 65 cm, przy masie ciała ok. 35 – 40 kg. Spore rozmiary ciała są jednak zbalansowane proporcjonalną sylwetką, która wpisuje się w kwadrat. Wcześniej u tych psów stosowano kopiowanie uszu i ogona – zarówno w celach użytkowych (mniejsze ryzyko zranienia) oraz estetycznych (dla groźniejszego wyglądu).

Mocny tułów, na prostych nogach nadaje całości wrażenie masywności. Klatka piersiowa psa jest głęboka, nisko sięgająca. Grzbiet prosty, a brzuch delikatnie podkasany. Głowa bouvier des Flandres jest duża, szeroka, wzorzec wymaga wąsów i brody. Oczy małe i ciemne, mało widoczne spod sierści. Uszy wysoko osadzone, jeśli nie są kopiowane, powinny być złamane.

 

Sierść i umaszczenie bouvier des Flandres

FCI dopuszcza u tej rasy umaszczenie czarne, szare lub pręgowane. Wzorzec FCI dopuszcza znaczenie na piersi – małą, białą gwiazdkę.

Sierść bouvier des Flandres jest bardzo gęsta. Podszerstek gruby i obfity. Okrywa włosowa jest szorstka i sucha – w dotyku i w wyglądzie. Sierść psów tej rasy jest wymagająca w pielęgnacji, konieczne jest regularne czesanie i trymowanie. Bez zabiegów pielęgnacyjnych włosy owczarka flandryjskiego szybko się kołtunią i zbijają, szczególnie w pachwinach, na nogach, ogonie i na głowie.

 

Bouvier des Flandres wytrymowany i wystrzyżony.

 

Bouvier des Flandres – charakter rasy

Bouvier des Flandres może sprawiać wrażenie psa idealnego do życia w mieszkaniach, w miastach. Pies tej rasy jest zrównoważony i na ogół spokojny. Cechuje się wysoką inteligencją, przez co z łatwością i szybkością pojmuje nowe komendy i sztuczki. Owczarek flandryjski lubi zajęcia i pracę z ludźmi, chętnie i śmiało podchodzi do nowych zadań oraz dawanych mu wyzwań. Bouvier des Flandres chętnie korzysta z zabawek interaktywnych, wszelkich mat węchowych czy takich do lizania. Owczarek flandryjski uwielbia długie, luźne spacery – najlepiej na szerokich terenach, gdzie może się wybiegać.

Pies bouvier des Flandres jest wesołym i przyjaznym pupilem. Niekonfliktowy i niezaczepny zarówno w kontaktach z innymi psami, jak i obcymi ludźmi. Bouvier des Flandres to pies z natury cichy, nie podnosi głosu się bez potrzeby, świetnie sprawdza się w mieszkaniach, bo nie jest uciążliwy dla sąsiadów i nie hałasuje. Warunkiem jest tutaj zapewnienie psu odpowiedniej dawki aktywności.

 

Zdrowie bouvier des Flandres

Owczarek flandryjski cieszy się mocną odpornością na choroby. Średnia długość życia bouvier des Flandres to 12 lat, co jest dobrym wynikiem jak na psa rasy dużej. Z chorób genetycznych, do których rasa ma predyspozycje należy wymienić:


FCI nadała na hodowle bouvier des Flandres wymóg wykonywania prześwietleń stawów, aby wykluczyć z prac hodowlanych osobniki obarczone dysplazjami.

Zabawa Bouvier des Flandres.

 

Bouvier des Flandres – cena

Szczeniak bouvier des Flandres z FCI kosztuje ok. 4000 zł. Jednak w Polsce rasa ta nie jest popularna i liczebność pogłowia jest niska. Z tego też względu na szczeniaka trzeba czekać nawet do pół roku. Więcej hodowli znajduje się w ojczystej Francji, Belgii oraz na zachodzie Europy. Tam też szczeniaki bouvier des Flandres są szybciej dostępne.

Miesięczny koszt utrzymania owczarka flandryjskiego to ok. 400 zł, natomiast wyprawka dla szczeniaka to wydatek rzędu 1000 zł.

 Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 500 ml

*****

32.39 

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 35.99 zł

35.99