Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bergamasco (Owczarek z Bergamo) - Encyklopedia psów

Bergamasco to rasa psa zaliczana do grupy owczarków, psów pasterskich i zaganiających o średniej wielkości. Znakiem charakterystycznym tego gatunku jest specyficznie spilśniona sierść. Bergamasco, należy do rodzinnych, zrównoważonych psów, łatwych do wytresowania, ale upartych, ważne więc by pokazać im odpowiednie wzorce wychowawcze.

Jak wygląda ten owczarek? Czy jest on popularny w Polsce i ile kosztują szczeniaki bergamasco? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Czarny owczarek z Bergamo.

 

Historia psa bergamasco

Owczarek bergamasco pochodzi z Włoch, a dokładniej z Alp, gdzie pełnił funkcje pasterza i stróża stad zwierząt. Nazwa rasy - bergamasco nawiązuje do regionu Bergamo. To właśnie tam odnaleziono zapisy na temat psów pasterskich, które zajmowały się ochroną owiec, cechowały się niezwykłą wytrwałości i odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Psy te znane są również pod nazwą Cane da pastore bergamasco, znaczącą „pies pasterza bergamskiego”.

Ta rasa psów jest jedną z najstarszych we Włoszech, chociaż stosunkowo późno federacja kynologiczna FCI oficjalnie uznała bergamasco, bo dopiero w roku 1898. Zaliczany jest do grupy I FCI Owczarki i psy pasterskie.
Aktualnie owczarek z Bergamo nie jest aż tak popularny. W niektórych regionach włoskich jest niestety całkiem nieznany. Do Polski bergamasco dotarł dopiero w latach 90, po dziś dzień w kraju istnieje niewiele hodowli tej rasy, a pogłowie szacuje się na 50 – 100 sztuk.

Przeczytaj więcej: Jakie cechy wykazują psy z grupy I FCI?

 

Owczarek z Bergamo - wygląd

Owczarek z Bergamo wywodzi się z grupy psów pasterskich średniej wielkości. Dorosłe psy powinny mierzyć 60 cm w kłębie, suki 56 cm. Samice bergamasco są delikatnie mniejsze od samców. Średnia masa ciała dorosłego psa tej rasy to 40 kg. Charakteryzują się sportową i zgrabną sylwetką mimo bujnej szaty.

Znakiem rozpoznawczym psa bergamasco jest gruba, dwuwarstwowa sierść, która tworzy specyficzne płaskie, spilśnione dredy. Umaszczenie bergamasco jest jednolite lub w szare łaty, najczęściej spotykane są odcienie szarości, czarny i jasnopłowe lub żółtobrunatne.
Sierść podobną do bergamasco posiadają również psy puli oraz komondor.

 

Szary bergamasco.

 

Bergamasco – charakter psa

Bergamasco to czujny i zrównoważony pies, ale bywa on nieufny w stosunku do obcych osób. Owczarek z Bergamo bywa uparty i lubi stawiać na swoim, dlatego ważne by już jako szczeniak był uczone posłuszeństwa i odpowiednich nawyków. Jako że te psy od wieków żyły w górach, gdzie zmagały się z różnymi warunkami atmosferycznymi, słabą opieką i brakiem żywności, to też ukształtowało to jego charakter - bergamasco jest niezwykle silny fizycznie i psychicznie, cechuje się również wysoką wytrzymałością i nieustępliwością.

Owczarki z Bergamo dobrze odnajdują się w rodzinach z dziećmi. Są oddane, dbają o bezpieczeństwo rodziny. Nie przejawiają aktów agresji, są jedyni mniej ufne i wycofane w stosunku do obcych. W stosunku do innych zwierząt są niezaczepne i bezkonfliktowe. Psy te zyskują fanów w miastach ze względu na niehałaśliwość. Jednak równie dobrze odnajdują się w roli stróży posesji.

Bergamasco cenią sobie własna przestrzeń, ale też są bardzo wierne i oddane opiekunowi.

 

Czarny bergamasco.

 

Jak opiekować się owczarkiem z Bergamo?

Opieka nad bergamasco nie jest skomplikowana, owczarek ten szybko się uczy i nie powinien sprawiać zbyt dużo problemów.
Dodatkowo, rasa jest odporna na choroby, szybko się regeneruje i nie ma problemu z przebywaniem w niskich temperaturach. Szacuje się, że bergamasco może dożyć nawet do 15 lat, a to jak na psa jest dość dużo. Oczywiście musimy pamiętać również o odpowiednim żywieniu. Dieta takiego psa powinna być urozmaicona w taki sposób, aby pupilowi nie zabrakło żadnych mikroelementów i witamin. W sklepie zoologicznym dostępne są karmy dla psa, najlepiej wybrać te bez zbóż.

Bergamasco, nie należy do chorowitych psów, jeśli będzie odpowiednio karmiony i wychowywany, jest w stanie dożyć nawet do 15 lat. Rasa ta nie jest obciążona chorobami genetycznymi.

Bergamasco, wymaga dużo ruchu, jako pies pasterski musi czuć się potrzebny, dlatego wszelkie sporty typu agility czy canicross są jak najbardziej wskazane. Owczarek z Bergamo wyróżnia się inteligencją i sprytem, który warto rozwijać. Bergamasco potrzebuje stosunkowo dużo przestrzeni, najlepiej czworonóg będzie się czuł w domu z ogrodem.

Bergamasco nie należy do czystych psów. Jako że posiada dredy, w nich gromadzi się bardzo dużo różnego rodzaju zanieczyszczeń. Szczególnie jesienią po spacerach musimy spędzać więcej czasu na wyciagnięcie pozostałości natury z sierści psa. Warto mieć to na uwadze przed zdecydowaniem się na zakup. Okrywa włosowa bergamasco idealnie chroni psa przed warunkami atmosferycznymi i nie należy jej golić, jednak może być ona uciążliwa dla członków rodziny. Sierść tego psa z każdym dniem po myciu może zaczynać specyficznie pachnieć. Zaś sama kąpiel psa zajmuje sporo czasu i kosmetyków i szamponów dla psów. Po kąpieli należy psa bergamasco odcisnąć ręcznikami i rozpocząć suszenie, w czasie którego zaleca się dokręcać dredy. Takie suszenie może zająć ok. 3 - 4 godzin.

 

Może Cię zainteresować: Jak dobrać kaganiec dla psa?

Pies bergamasco.

 

Bergamasco - cena

Owczarek z Bergamo nie jest popularną rasą w Polsce. Hodowli jest stosunkowo niewiele, a na szczeniaka trzeba poczekać. Większy wybór zapewniają hodowle zagraniczne.

Cena za szczeniaka bergamasco zaczynaja się od 5000 złotych do nawet 7000 zł. Hodowle zagraniczne oferują bergamasco w kwotach 1000 – 2000 euro.

Rasa sama w sobie jest nie jest wysoko kosztowna. Bergamasco są stosunkowo mało wymagającymi psami. Główny koszt to karma dla psa, a następnie akcesoria treningowe. Miesięczne koszty utrzymania owczarka z Bergamo to około 400 zł w zależności od rodzaju karmy i stanu zdrowia psa.

 

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość