Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Alpakoterapia, czyli lecznicza moc alpak

Czym jest alpakoterapia i dla kogo jest przeznaczona? Kto może prowadzić alpakoterapię i gdzie szukać rekomendowanych miejsc mogących przeprowadzać tego typu terapię?

Alpaka to jedno z najbardziej urodziwych zwierząt, jakie można spotkać. Jest bystra, wrażliwa, a przy tym łagodna i przyjacielska. Jest znakomitym towarzyszem człowieka – zwłaszcza dzieci. Pozwala się karmić, głaskać i przytulać. Nie bywa agresywna i można jej zawsze zaufać. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest wspaniałym terapeutą. Dowiedz się wszystkiego o alpakoterapii.

 

Karmienie alpaki.

 

Co to jest alpakoterapia?

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii – czyli leczenia z udziałem zwierząt – podobnie jak dogoterapia, felinoterapia czy hipoterapia. Wyróżnia ją to, że zwierzętami, które mają wspierać terapeutę, są alpaki – czyli urocze zwierzęta, które już samym swoim wyglądem wzbudzają sympatię i poprawiają nastrój.

Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej. Zwierzęta te żyją stadnie, głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Są to roślinożerne ssaki żywiące się m.in. sianem, trawą pastwiskową, karmą i marchewką. Należą do rodziny wielbłądowatych i łatwo je pomylić np. Z lamami.
Alpaki znane są z posiadania miękkiego i delikatnego futra, które jest hipoalergiczne. Wykorzystywane jest ono do produkcji poduszek czy swetrów.

 

 

Jak wygląda alpakoterapia?

Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne, inteligentne i łagodne w obyciu. Bardzo szybko można zyskać ich sympatię i zaufanie – nie wykazują zachowań agresywnych. Aplakoterapia to forma spędzania czasu w towarzystwie alpak na otwartej przestrzeni.
Przebywanie z alpakami, wychodzenie z nimi na spacer, karmienie, głaskanie i przytulanie się do nich podwyższa poziom endorfin, uspokaja i dodaje pewności siebie.

W praktyce sesje terapeutyczne są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Może być to wyłącznie głaskanie, ale mogą być dodane w ramach terapii elementy pielęgnacji zwierząt czy zabawy.

 

Może Cię zainteresować: Świnka miniaturka

Kobieta wśród alpak.

 

Dla kogo alpakoterapia?

To terapia, która jest nastawiona na działanie na strefę psychiczną – skierowana z jednej strony do dzieci z zaburzeniami rozwoju, a z drugiej do osób dorosłych z problemami społecznymi.

Dzieciom z zaburzeniami (m.in. autystycznym, z zespołem Downa, czy ADHD) pozwala się wyciszyć, uspokoić i zapanować nad lękami.

Dorosłym, którzy borykają się z problemami natury psychicznej czy społecznej (nerwice, lęki, depresje czy uzależnienia), pozwalają wypełnić czas i łagodzić stres.

Alpakoterapia jest też znakomitą formą wsparcia osób starszych oraz niepełnosprawnych – właściwie nie ma osoby, która nie wyniosłaby z niej korzyści dla zdrowia i stanu psychicznego.

Alpaka jest świetnym lekarzem osób samotnych, lękliwych czy zapracowanych – zwłaszcza w dzisiejszym czasie kontakt z naturą i tak przyjaznymi zwierzętami jest jak balsam dla duszy.

Wybór tej formy terapii sprawdzi się przede wszystkim u osób, które nie mogą skorzystać z innej formy zooterapii np. z powodu lęku przed innymi zwierzętami lub alergii. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

 

 

Gdzie można odbyć alpakoterapię?

W Polsce funkcjonuje kilkanaście placówek, gdzie prowadzone są zajęcia z alpakoterapii, ich lista się stale powiększa, więc warto na bieżąco szukać takich miejsc w internecie. Popularność alpakoterapii rośnie z każdym miesiącem i coraz więcej osób podejmuje kursy, po których można prowadzić zarówno hodowlę alpak jak i zostać aplakoterapeutą.

Osoba, która posiada takie kwalifikacje, z jednej strony jest specjalistą potrafiącym się zająć stadem alpak (kurs zawiera takie aspekty jak żywienie alpak, zdrowie, rozród czy pielęgnację), ale także jest przygotowana do pracy z osobami o różnych zaburzeniach (powinna znać schorzenia, które są wskazaniem do tego rodzaju terapii). Wykwalifikowany terapeuta to gwarancja bezpieczeństwa podczas terapii – tylko taka osoba, będzie potrafiła przewidzieć zachowana zarówno zwierzęcia jak i podwładnego oraz na bieżąco sterować terapią w taki sposób, aby osiągnąć najlepsze, możliwe efekty.

Aby zostać alpakoterapeutą, najczęściej nie są potrzebne specjalne kwalifikacje wstępne, a po ukończeni dobrej jakości kursu powinniśmy otrzymać dyplom alpakoterapeuty oraz stosowny certyfikat pozwalający na podjęcie pracy w tym charakterze.

 

Może Cię zainteresować: Poznaj bliżej myszo-jelenia!

 

Ile kosztuje alpakoterapia?

Koszt zajęć z alpakami wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od zakresu terapii i ośrodka, w którym się odbywają zajęcia. Często alpakoterapia jest jedynie jednym z elementów terapii i można jej doświadczyć np. na turnusach rehabilitacyjnych.

Jeżeli jednak nasze potrzeby nie są duże, to warto poszukać także towarzystwa alpak na własną rękę – choćby przez płot. Alpaki można spotkać w zoo, w mini zoo – adresowanych do dzieci, oraz coraz częściej w gospodarstwach na wsi.Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość