Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Świnki miniaturki, a odpowiedzialność wielka. Charakterystyka micro pig

Świnie to bardzo inteligentne i społeczne zwierzęta, które uwielbiają swobodne życie w naturze. Świnka miniaturowa to niezwykle słodkie zwierzę i może być hodowane przez prywatne osoby, jednak wymaga to odpowiednich warunków. Zobacz, co zapewnić mikrośwince, aby była szczęśliwa.

 

Świnka miniaturowa.

 

Miniaturowa świnka – a hodowlana

Mikroświnka to mały gatunek świni. Wyróżnia się kilka ras, jednak wszystkie cechuje mniejszy wygląd. Warto podkreślić, że świnka miniaturowa nie będzie uroczo malutka przez całe życie. Po okresie rozwoju, świnka miniaturowa dorosła osiąga nawet 60 kilogramów. Nie jest zatem to zwierzak wielkości małego kotka, tylko bliżej mu do wielkiego psa. Nazwa miniaturowa wzięła się od porównania do zwykłych świń hodowlanych, które osiągają nawet 400 kilogramów.

 

Świnka domowa miniaturka

Czy świnka miniaturowa może być członkiem rodziny jak kot czy pies? Otóż zależy.
Świniom należy zapewnić stały dostęp do ogrodu, gdyż naturalnie mają instynkt rycia. W przypadku zamknięcia świni w mieszkaniu może dojść do zaburzeń behawioralnych, a co za tym idzie – zniszczeń, agresji czy nieposłuszeństwa. Mikroświnka odpada w małych mieszkaniach czy domach bez dostępu do ziemi. Nawet wyprowadzanie na spacery nie jest odpowiednim substytutem stałego dostępu do ziemi i błota.

Jeżeli dysponujemy domem z ogrodem, to możemy rozważyć zakup małej świnki. Na pewno jest to duża odpowiedzialność – trzeba pamiętać, że dorosła świnka miniaturowa jest naprawdę spora i wymaga opieki.
Ich skóra wymaga codziennej pielęgnacji i nakładania filtra przeciwsłonecznego, aby nie doszło do poparzeń delikatnej skóry.

 

Może Cię zainteresować: Myszo-jeleń, czyli kanczyl srebrnogrzbiety - jaki jest?

Mała świnka na rękach kobiety.

 

Małe świnki domowe – jak się nimi zająć?

Poza odpowiednimi warunkami do życia świnki potrzebują odpowiedniej diety. Nie można kupować gotowych pasz dla świń, gdyż służą one do szybkiego utuczenia. Aby nasz pupil był zdrowy, należy przygotowywać samemu posiłki dla świnki. Dobrze sprawdzą się świeże warzywa i owoce oraz kleiki ze zbóż. Istotna jest także suplementacja witamin i minerałów, aby świnka wiodła zdrowe życie.
Niezbędne będą kontrolne wizyty u weterynarza, który specjalizuje się w zwierzętach gospodarskich. Leczenie świń może być kosztowne i warto to wziąć pod uwagę przy zakupie świnki.

 

Miniaturowa świnka domowa – charakter

Mikroświnki są bardzo ciekawskie, a nawet wścibskie. Chętnie gryzą, ryją i eksplorują teren. Nie warto kupować im sylikonowych zabawek dla psów, gdyż z łatwością je rozerwą i zjedzą. Może to doprowadzić do zatrucia. Należy zapewnić im dużo rozrywki i miejsce z błotem, gdzie będą mogły się wybawić. Świnki lubią się też ubrudzić i przynieść naturę do domu. Równie interesujące będą dla nich meble, różne przedmioty czy miękkie koce i poduszki. Trudno przewidzieć, czym akurat się zainteresuje świnka, a sama tresura mikroświnki nie jest łatwa. Świnie to indywidualistki, które węszą interesu w kontaktach z ludźmi. Nie tworzą bliskich relacji jak psy czy koty, a szukają osób, które dadzą im przysmaki czy zabawki.

Świnie mogą mieć problem z innymi zwierzętami, zwłaszcza drapieżnikami takimi jak kot czy pies. Najlepiej będą dogadywały się z drugim człowiekiem czy świnią. Świnki mają tendencje do agresji, a więc mogą walczyć o swój teren czy jedzenie.

Prosiaczki domowe to stworzenia o pięknym i uroczym wyglądzie, ale i silnym, dominującym charakterze.

 

Świnka miniaturka w szelkach.

 

Świnki miniaturki – cena i hodowla w Polsce

W Polsce istnieje kilka hodowli mikroświnek. Należy pamiętać, że mikroświnka jest uznawana w Polsce jako zwierzę gospodarskie i musi zostać zarejestrowane.
Cena mikroświnki waha się od 300 do 800 złotych. Warto pamiętać, aby kupować wyłącznie z zarejestrowanych hodowli. Ogłoszenia świnek za 100 złotych na różnych portalach to nielegalna sprzedaż.

 

Przeczytaj także: Alpakoterapia, czyli lecznicza moc alpakAleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość