Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akwarium ścienne, czy możesz mieć takie w domu?

Akwarium w ścianie niemal zawsze wywołuje efekt WOW! Już samo umiejscowienie zbiornika w nietypowym miejscu, zwraca uwagę i sprawia, że nasze pomieszczenie staje się niepowtarzalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak krok po korku stworzyć akwarium w ścianie, jakich błędów unikać, by cieszyć się widokiem podwodnego świata!

 

 

Akwaria w ścianie

Akwaria w ścianie spotykamy w domach, mieszkaniach, SPA, hotelach czy biurach. Wcale nas to nie dziwi, bo taki zbiornik jest niesamowitą ozdobą i sprawia dużą przyjemność zarówno właścicielom, jak i wszystkim tym, którzy mogą podziwiać to podwodne dzieło sztuki. Jeżeli od dawna marzy cię się akwarium w ścianie, zobacz, na jakie rzeczy musisz zwrócić uwagę, zanim zabierzesz się do działania.

 

Rybka w akwarium ściennym.

 

Montaż akwarium w ścianie

Każdy dobry projekt zaczyna się od dobrego planu. Zanim radośnie przystąpisz do działania, wybierz miejsce montażu, rozmiar akwarium, rodzaj szyb. Oszacuj koszt inwestycji. Działanie bez planu to podstawowy błąd. W przypadku akwarium w ścianie szalenie istotny jest też plan pomieszczenia, które chcemy ozdobić. Akwarium ścienne to spora zmiana i ingerencja. Ważne jest to, żeby ściana była na tyle stabilna, żeby udźwignęła ciężar wodnego zbiornika.

Radzimy ci skonsultować się z architektem, który najlepiej oceni sytuację i wskaże ci bezpieczne oraz najbardziej efektowne rozwiązanie aranżacyjne. Działanie na tak zwanego czuja w przypadku tworzenia akwarium w ścianie, wiąże się z dużym ryzykiem. Akwarium ma być nie tylko piękne, ale też bezpieczne. Są firmy, które zajmują się profesjonalnym montażem zbiorników ściennych. Jeżeli nie masz czasu na samodzielny montaż, zdobywanie wiedzy, zakup akwarium, sprzętu, a także na świadomy wybór prawdziwych bohaterów podwodnego świata: czyli roślin i ryb – oprzyj się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów.

 

 

Akwarium w ścianie krok po kroku

Jest kilka patentów na stworzenie ściennego akwarium. Możesz zbudować akwarium dwustronne (to jest trudniejsze rozwiązanie i w tym przypadku radzimy ci skorzystać ze wsparcia doświadczonej ekipy). Miłośnicy akwarystyki czasami robią dobudowę ścianki, na której stawiają zbiornik. Inni tworzą przestrzeń w wybranej przez siebie ścianie: my pokażemy ci ten trzeci sposób. Czytaj dalej i poznaj 3 kroki, na których będziesz mógł się oprzeć podczas pracy.

Ważne: pamiętaj o tym, że akwarium to nie tylko szklany zbiornik, ale też sprzęt techniczny, który pomoże ci zadbać o równowagę biologiczną i dobrą kondycję rybek oraz roślin.

Dlatego otwór w ścianie musi być dostosowany zarówno do wymiarów zbiornika jak i sprzętu.
Do stworzenia wymarzonego akwarium będziesz potrzebować: wiertarki oraz poziomicy.
  1. Pracę zaczynasz od nawiercenia czterech otworów w ścianie: dzięki dwóm dolnym otworom zamontujesz dolną podstawę. Dwa górne otwory będą stabilizować akwarium i chronić je przed przechyłem.
  2. Drugi krok to mocowanie podstawy i boków obudowy, które przesłonią okablowanie i sprawią, że twoje akwarium będzie się wspaniale prezentować.
  3. W trzecim kroku ustawiasz akwarium na piance i zakładasz przedni panel dekoracyjny. Przedni panel dekoracyjny ułatwi ci czyszczenie zbiornika: wystarczy, że go zdejmiesz i przystąpisz do działania.
Jako akwarium ścienne świetnie sprawdza się akwrium typu holenderskiego, ciekawym rozwiązaniem jest także mech akwariowy.

 

Budowa akwarium ściennego.

 

Wybór miejsca na akwarium ścienne

Czy akwarium możesz zamontować w każdym miejscu? Nie. Pamiętaj o tym, że akwarium powinno być daleko od okna. Dzięki takiemu umiejscowieniu prościej ci będzie utrzymać odpowiednią temperaturę i odpowiednie warunki biologiczne w zbiorniku. Sprawa nr dwa: na swoje wymarzone akwarium wybierz dobrze wyeksponowane miejsce. Najczęściej zbiorniki ścienne montujemy w salonie, czasami w przedpokoju lub w sypialni. Sprawa nr trzy: jeżeli chcesz do swojego akwarium zaprosić rybki, nie umieszczaj zbiornika w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Zadbaj też o możliwość podłączenia do prądu urządzeń zasilających akwarium.

 

 

Akwarium w ścianie – koszt

Jak się zapewne domyślasz, koszt realizacji akwarium w ścianie jest zróżnicowany i zależy, między innymi, od:
• wymiaru zbiornika
• rodzaju urządzeń do akwarium: filtry, oświetlenie, grzałka etc.
• ceny materiałów, których będziesz potrzebować do montażu
• wyboru szkła
• rodzaju ryb, jakie zaprosisz do swojego podwodnego świata
• rodzaju roślin

Koszt budowy akwarium w ścianie zależy też od tego, czy działasz samodzielnie, czy też korzystasz z pomocy specjalistów. W przypadku pierwszej opcji przygotuj się na inwestycję w granicach 1000 złotych (dolna granica). W przypadku wsparcia specjalistycznej ekipy koszt wykonania będzie znacznie większy (od kilku tysięcy wzwyż).

 

 

Szkło do akwarium w ścianie

Jedna z ważniejszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć, będzie dotyczyła wyboru szkła do akwarium. Szkło wpływa na końcowy efekt wizualny. Możesz wybrać szkło typu float i szkło typu optiwhite. Float jest standardowe i tańsze. Zalecamy stosować je na tył zbiornika, natomiast na przodzie i bokach radzimy ci zastosować: gładkie, charakteryzujące się dużą przeźroczystością szkło opti white.

Niektórzy stosują też ciekawe, kolorystyczne aranżacje i na tylnej ścianie zbiornika zamieszczają szkło w ciemnym kolorze, które na zasadzie kontrastu wydobywa soczystą zieleń roślin oraz podkreśla niezwykłe kolory rybek. Szkło, szkłem, ale ważny jest też rodzaj szlifu: możesz wybrać szlif trapezowy (plusem tego szlifu jest to, że minimalizuje widoczność łączeń) lub szlif półokrągły.

 

 

Wyposażenie akwarium wbudowanego w ścianę

Żeby zadbać o swój podwodny świat, potrzebujesz dobrego sprzętu do akwarium. Do podstawowych systemów nalży filtr, który dba o czystość wody i równowagę biologiczną. Drugim, podstawowym sprzętem do akwarium jest oświetlenie. Oświetlenie nie decyduje jedynie o walorach wizualnych zbiornika, ale wpływa także na dobrą kondycję roślin. Pamiętasz, jak na początku artykułu mówiliśmy o tym, żeby nie umieszczać akwarium w pobliżu okna? Podkreślaliśmy to, bo ryby i rośliny potrzebują odpowiedniej temperatury, a wszelkie jej wahania i odstępstwa od normy, nie służą podwodnemu światu. Dlatego akwaryści stosują grzałki i termometry: my polecamy ci tę grzałkę, która w upały chroni wodę przed przegrzaniem, wskazuje aktualną temperaturę i ułatwia kontrolę parametrów. Podczas tworzenia swojego wymarzonego akwarium w ścianie, nie zapomnij też o odpowiednim podłożu do akwarium, ochronie roślin i przede wszystkim o dobrej jakościowo karmie dla rybek, dzięki której zadbasz o ich zdrowie. Powodzenia!

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Akwarium na wymiar




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość