Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Żywienie kota brytyjskiego - co warto wiedzieć?

Kot brytyjski to futrzak krępej budowy z charakterystycznymi mocnymi i krótkimi nogami. Głowa kota brytyjskiego jest okrągła, z pełnymi policzkami, szerokim krótkim nosem i dużymi oczami. Idealnie wy-barwione oczy brytyjczyka mogą mieć kolor od miedzianego po głęboki pomarańcz. W zależności od umaszczenia koty brytyjskie mogą mieć jednak oczy w kolorze zielonym, niebieskim oraz dwubarwne. Głowę kota wieńczą małe, zaokrąglone uszy o szerokim rozstawie. Zad kota zdobi gruby u nasady ogon, którego końcówka jest zaokrąglona. Szyja futrzaka jest masywna i krótka, co jeszcze bardziej podkreśla solidną, grubokościstą budowę. Futro kota brytyjskiego powinno być krótkie lub długie oraz gęste i stojące dzięki grubemu podszerstkowi. Najpopularniejsze odmianą są koty brytyjskie krótkowłose nie-bieskie.

 

Kociak brytyjski je mokrą karmę.

 

Dla kogo kot brytyjski będzie odpowiedni?

Kot brytyjski to doskonały kompan dla osób i rodzin umiarkowanie aktywnych. Spokojni domatorzy również będą dobrymi opiekunami dla kota brytyjskiego. Pozytywne usposobienie kota tej rasy powo-duje, że zwierzę szybko zjednuje sobie każdego członka rodziny bez względu na wiek.
Opiekun powinien pamiętać o jego potrzebach, tym bardziej że kot brytyjski szybko się nudzi i ma skłonność do lenistwa. Wspinaczka, domowe „polowanie”, interaktywna miska czy koci lub psi kompan pomoże zachować kotu brytyjskiemu optymalną dawkę aktywności.

 

Przeczytaj więcej o rasie kot brytyjski

 

Żywienie kota brytyjskiego

Koty brytyjskie powinny być karmione wysokiej jakości karmą mokrą lub suchą. W przypadku karm suchych dla brytyjczyka trzeba zwrócić szczególną uwagę na wielkość krokietów. Kot brytyjski jest rasą brachycefaliczną. Oznacza to, że krótka szczęka utrudnia kotu gryzienie dużych granulek. Poza tym kot brytyjski jest wybitnym łakomczuchem i bezwzględnie trzeba zadbać o optymalną kaloryczność posiłków. Opiekun powinien sugerować się zalecaną dawką karmy, określoną na opakowaniach produktów i nie przekarmiać zwierzęcia. Rynek oferuje karmy dostosowane do kocich potrzeb związanych wiekiem, stanem zdrowia i poziomem aktywności.

 

Kot brytyjski z nadwagą – jak go karmić?

Koty brytyjskie mają niestety tendencję do nadwagi, dlatego ich dieta powinna być zbilansowana, a podane porcje odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu kota na energię.
Dla kotów brytyjskich, u których pojawiła się lekka nadwaga, warto zastosować karmę pobudzającą przemianę materii. Dobrym wyborem będzie Josera Leger. Karma ta ma wysoką zawartości lekkostrawnego i niskotłuszczowego białka, mającego za zadanie wspomóc walkę z nadwagą. Specjalne włókna dietetyczne spełniają w karmie dwojakie zadanie. Po pierwsze, przyspieszają uczucie sytości kota, a po drugie, wspomagają usuwanie z przewodu pokarmowego połknięte włosy. W składzie karmy znalazła się także l-karnityna, wspomagająca metabolizm tłuszczu.

 

Kot brytyjski na drapaku.

 

Alergia u kota brytyjskiego a żywienie

Alergie pokarmowe mogą się przydarzyć każdemu kotu. Koty brytyjskie wraz z wiekiem mogą wykazywać reakcje układu odpornościowego na niektóre składniki karmy – zwłaszcza te, które zawierają dodatkowo konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty.
By uniknąć takiej sytuacji warto podawać kotu karmy najwyższej jakości, bezzbożowe i mające w swym składzie zredukowaną liczbę białek. Przykładem takiej karmy jest Josera Marinesse. Jej receptura jest krótka i klarowna: wysoka zawartość lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka z łososia oraz ziemniaków. Optymalny dobór składników i jakość produkcji zapewni wrażliwym kotom i ich opiekunom skuteczną walkę z alergenami w diecie. Wartością tej karmy jest również dbałość o dobór składników mineralnych.

 

Kot brytyjski po sterylizacji – jak powinna wyglądać jego dieta?

Zabieg sterylizacji i kastracji kotów brytyjskich zmienia gospodarkę hormonalną zwierząt, wpływa na poziom łaknienia i aktywność. Opiekun kota sterylizowanego/kastrowanego musi mieć kontrolę nad porcjami pokarmu i pobieraniem wody. Kot brytyjski po kastracji wymaga dodatkowej ochrony nerek, gdyż przez podwyższone lub zaniżone pH moczu może dojść do stanu zapalnego, krystalizacji i powstawania piasku lub kamieni moczowych. Karmy, które spomogą walkę z nadwagą to Josera Naturelle lub Josera Lager. Natomiast jeśli waga twojego brytyjczyka utrzymuje się na stabilnym poziomie, a kastrat wymaga tylko ochrony nerek możesz wybrać dowolną karmę Josera. Każda z nich ma starannie dobrane składnik funkcjonalne, zapewniające optymalny stosunek wapnia do fosforu i obniżony poziom magnezu.

 

Kot brytyjski i dieta na pilobezoary

Kule włosowe to problem niemal każdego kota o grubym podszerstku i długim włosiem. Kot brytyjski w zależności od odmiany może się poszczycić obiema tymi cechami. Pielęgnacja, której z niezwykłą starannością oddają się koty, powoduje, że znaczna część wypadających włosów ląduje w przewodzie pokarmowym. Ich złogi mogą doprowadzić do wielu przykrych dolegliwości, w tym zaczopowania przewodu pokarmowego czy niedrożności jelit.

Aby zapobiec zakłaczeniu i wspomagać prawidłowe wydalanie włosów połkniętych podczas samopielęgnacji należy zadbać, by w karmie kota brytyjskiego znalazło się wysokie stężenie błonnika dietetycznego. Karmą, która pomaga rozwiązać problem kul włosowych jest Josera Catelux. Zdwojona ilość błonnika i łatwo przyswajalne składniki organiczne (cynk, miedź, kwasy tłuszczowe) dbają nie tylko o usuwa-nie włosów, ale i zdrowy wygląd okrywy włosowej kota. Dodatkowo karma jest wzbogacona pysznym mięsem z kaczki, co podwyższa jej smakowitość i powinna zasmakować także kocim niejadkom.

Przeczytaj więcej: Kule włosowe u kotów

 

Jak rozpieszczać brytyjczyka?

Kota brytyjskiego można rozpieszczać na wiele sposobów, zaczynając od wspólnej aktywności, pobu-dzającej naturalne zachowania kota, aż po nagrody w formie kocich przekąsek. A gdyby tak połączyć jedno i drugie? Przecież posiłek wcale nie musi być podany do miski. Kot brytyjski to inteligentny fu-trzak, a przy wytrwałym opiekunie jest w stanie nauczyć się kilku sztuczek. Dodatkową motywacją może być nagroda w postaci mokrej karmy np. podawanej na specjalną matę. Urozmaicony wybór smaków zapewnią Multipacki Josera. Są to kartoniki, w którym znajdziemy 6 saszetek, w 3 różnych smakach. Taki produkt daje nam pewność, że znajdziemy ulubiony kąsek dla naszego mruczka. Saszetki są pełnoporcjowe i zapewniają właściwy poziom pH moczu. Będą na pewno smacznym urozmaiceniem bezzbo-żowej diety dla kocich smakoszy.

 

Komentarze

Nowa wiadomość
Bardzo ciekawy i pouczający artykuł,dziękuję i pozdrawiam