Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapalenie stawów u psa

Zapalenie stawów u psa to bolesna dolegliwość, która może bardzo obniżyć komfort życia zwierzęcia. Jak dochodzi do zapalenia stawów? Jakie są jego objawy? Jakie działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

 

 

Jak zbudowany jest staw u psa?

W skład stawu psa wchodzą kości, chrząstki stawowe, torebka stawowa oraz więzadła. Przestrzeń, która ograniczona jest dwoma końcami kości oraz torebką stawową to jama stawowa. Jama stawowa wypełniona jest płynem. Dzięki obecności płynu (mazi), tarcie, powstające podczas przemieszczania się kości względem siebie jest ograniczone. Bardzo ważną rolę w stawie spełnia także chrząstka stawowa. Jest świetnym amortyzatorem, neutralizującym wszystkie siły nacisku.

 

 

Jak dochodzi do zapalenia stawów?

Stawy nieustannie „pracują”. Pewne elementy wchodzące w skład stawu mogą ulec przeciążeniu. W chrząstkach stawowych może dochodzić do mikrouszkodzeń i nadżerek. Czasem także w stawach wytwarzają się nieprawidłowe struktury. W konsekwencji zmian ilość płynu stawowego zmniejsza się. Z tego powodu dochodzi do zmniejszenia powierzchni jamy stawowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest ograniczona ruchomość danego stawu oraz ból.

 

Psy ras dużych w wieku szczenięcym nie powinny być zbyt mocno forsowane.

 

Zapalenie stawów u psa – które psy są na nie bardziej podatne?

Do zapalenia stawów najczęściej dochodzi u psów starszych, otyłych, ras szybko rosnących (dużych i olbrzymich) i tych bardzo aktywnych. Zdarza się, że choroba rozwija się wtórnie do istniejących zaburzeń w układzie ruchu – np. osteochondrozy, dysplazji, urazów stawów, zerwania więzadeł, zwichnięcia rzepki.

 

 

Jakie są objawy chorób zapalno-zwyrodnieniowych?

Choroby zapalno-zwyrodnieniowe stawów u psów nie pojawiają się nagle. Jest to najczęściej toczący się proces, który na pewnym etapie zostaje zauważony przez właściciela.

Chore psy odczuwają ból i dyskomfort. Tracą chęć do zabawy, niechętnie wychodzą na spacer, ciężko wstają z posłania. Może dochodzić do kulawizn, chód może stać się sztywny. Niektóre psy zaczynają intensywnie lizać bolące stawy- np. nadgarstkowe. Reumatyzm u psa, podobnie jak u ludzi, może nasilać się przy zmianie pogody, czy podczas przesileń.

 

Otyły pies. Otyłość jest jednym z głównych czynników powodujących choroby stawów i problemy z chodzeniem.

 

Co mogę zrobić, żeby uchronić mojego psa przed chorobą zwyrodnieniową stawów?

Przede wszystkim należy tej chorobie zapobiegać. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, wdrożona już od najmłodszych lat. Dieta na stawy u psa powinna zawierać dobrze zbilansowaną karmę, która wspomoże organizm zwierzęcia i pomoże mu utrzymać odpowiednią wagę przez całe życie.

Dobra karma powinna zawierać dodatki takie jak:

  • kwas hialuronowy
  • glukozaminę
  • chondroitynę
  • kolagen

Wszystkie te składniki świetnie wzmacniają stawy i odżywiają chrząstkę stawową.

Codzienna dawka odpowiednich składników jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku psów szczególnie podatnych na to schorzenie. Długotrwałe zapalenie może się przerodzić w bolesne zwyrodnienie stawów.

Dieta ma również niebagatelny wpływ na masę ciała zwierzęcia. W profilaktyce schorzeń takich jak zapalenie stawów u psa, bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi zwierzęcia. Każdy dodatkowy kilogram jeszcze bardziej obciąża stawy. Ból, który odczuwa zwierzę sprawia, że nie jest już tak aktywne jak wcześniej. To również może utrudniać utrzymanie prawidłowej masy ciała. W ten sposób koło się domyka.

Dlatego właśnie karma na stawy dla psa nie powinna być wysoko kaloryczna. Powinna też zawierać dodatek L-karnityny, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi u psa.

 

 

Jak jeszcze mogę wzmocnić stawy mojego psa?

„Jak wzmocnić stawy psa?” – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych zwierząt. Oprócz utrzymania odpowiedniej masy ciała i właściwej diety, ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna. Pamiętaj, że ruch powinien być umiarkowany i dostosowany indywidualnie do twojego pupila. Aktywność zwierzęcia trzeba odpowiednio wyważyć, żeby nie forsować psa. Nadmierna aktywność fizyczna również może doprowadzić do uszkodzeń w stawach.

 

Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie obserwować swojego pupila. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, dotyczące układu ruchu, nie bagatelizuj tego problemu i zgłoś się do swojego lekarza weterynarii.

 

 

Magdalena Kozioł

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość