Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wzrasta podatek od psa - przygotuj się na większe opłaty od kolejnego roku

Podatek od psa – co to właściwie oznacza?

Podatek od psa jest nazwą nieformalną, oznaczającą opłatę za psa. Opłaty te pobiera gmina lub urząd danego miasta i to te jednostki określają dokładną kwotę. Ustawodawca określił jednak wartość maksymalną opłaty za posiadanie psa. Ta kwota może być przez Ministerstwo Finansów zmieniana– zmniejszana lub zwiększana – w roku 2024 czeka nas jej podwyżka.

Opłata za posiadanie psa w 2022 roku wynosiła maksymalnie 135 zł, w roku 2023 było to 150,93 zł, od roku 2024 będzie to już 173,55 zł rocznie. Dowiedz się czy twoje miasto posiada konieczność uiszczania opłat.

 

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Od danej gminy zależy czy pobiera opłatę za psa czy też nie. Wiele dużych miast zrezygnowało z tego podatku, m.in. Warszawa, Poznań, Wrocław, Toruń, Gdynia czy Katowice. Jednak zgłoszenie o nabyciu psa należy zrealizować zawsze – wtedy też urząd poinformuje czy jest konieczność wykonywania wpłaty. W przypadku szczeniąt należy dokonać zgłoszenia do dwóch miesięcy od ich narodzin lub nabycia, w przypadku dorosłego psa – od czasu jego nabycia.

Podatek za psa uiszcza się bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy. Opłata ta jest roczna, jeśli nabyło się psa w połowie roku, kwota będzie odpowiednio zmniejszona. W przypadku nie płacenia podatku za psy – w gminach, które tego wymagają – grozi odpowiedzialność karnoskarbowa.

Ustawa przewiduje zwolnienie niektórych osób z obowiązku płacenia za posiadanie psa.

 

Wzrasta podatek za psa!

 

Kto jest zwolniony z podatku za posiadanie psa?

  • osoby po 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (posiadanie 1 psa)
  • osoby niepełnosprawne w znacznym stopniu (posiadanie 1 psa)
  • osoby niepełnosprawne w dowolnym stopniu (posiadanie 1 psa asystującego)
  • osoby płacące podatek rolny od powierzchni większej niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (posiadanie 1 lub 2 psów)
  • członkowie personelu dyplomatycznego i urzędów konsularnych, niemające obywatelstwa polskiego i nie mające miejsca stałego pobytu na terytorium RP

 

Rasy niebezpieczne a podatek za psy

Posiadając psa z listy psów niebezpiecznych należy liczyć się z dodatkową opłatą. Zezwolenie na posiadanie takiego psa wiąże się z opłatą skarbową i jest ona już niezależna od gminy czy miasta – każdy musi ją zapłacić.Pamiętajmy, że podatek od psa wcale nie musi być złym przedsięwzięciem! Wiele gmin zebrane pieniądze przeznacza na wsparcie lokalnych schronisk, pomoc zwierzętom bezdomnym lub na programy np. darmowej kastracji zwierząt. Jeśli masz wątpliwości co do słuszności przekazywania opłat w swojej gminie, skontaktuj się z nią – urząd ma obowiązek poinformowania na co przeznacza zebrane środki.

 
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Źródło: podatki.gov.pl

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość