Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Świnki morskie – jak łączyć ze sobą dorosłe świnki morskie?

Kawie domowe, czyli dawniej świnki morskie, to zwierzęta lubiące funkcjonowanie w grupie. Z tego powodu zaleca się adopcje minimum dwóch osobników jednocześnie, najlepiej rodzeństwo jednej płci. Jeśli jednak mamy już jedną dorosłą kawię, można adoptować dla niej towarzysza, ale ich zapoznanie może się okazać problematyczne. Jak sobie z tym poradzić?

 

Świnki morskie to zwierzęta stadne i lubią towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku. Niektóre z nich, żyjąc samotnie popadają wręcz w depresję. Dlatego zaleca się adopcję minimum dwóch kawii, oczywiście jednej płci lub wykastrowanych, aby ich niepotrzebnie nie rozmnażać. Niektóre kawie dobrze się czują również w liczniejszych grupach, dzięki czemu opiekunowie mogą obserwować ciekawe zachowania społeczne.

Najłatwiejsze jest adoptowanie rodzeństwa kawii. Jeśli jednak posiadamy już jedną dorosłą kawię, która od początku była u nas „jedynaczką” lub szukamy dla niej towarzystwa na przykład po śmierci drugiej kawii – sytuacja jest bardziej skomplikowana. Można sobie z tym poradzić, stosując się do kilku prostych zasad.

 

 Trzy czarne świnki morskie o umaszczeniu czarnym podpalanym.

 Jakie świnki morskie najlepiej połączyć 

Do już obecnego zwierzęcia należy przyjąć drugie tej samej płci lub wykastrowane. Najlepiej, jeśli świnki będą w podobnym wieku. Jest też możliwe połączenie kawii starszej i młodszej, jednak istnieje wtedy ryzyko, że słabsza nie będzie miała szansy podczas ustalania nowej hierarchii. Po adopcji drugiej kawii, należy zapewnić jej początkowo oddzielną klatkę i pomieszczenie, aby mogła zapoznać się z nowym zapachem i otoczeniem. Będzie miała kilka dni również na to, aby zaznajomić się z nowymi opiekunami. Warto udać się z nową podopieczną do lekarza weterynarii, by wykluczyć ewentualne choroby, pasożyty lub zranienia. Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz zaleci przeprowadzenie odpowiednio długiej kwarantanny. W innym wypadku, nowe zwierzę mogłoby stanowić zagrożenie dla już posiadanej rezydentki.

 

Dwie kawie na zabezpieczonym terenie jedzą pietruszkę i zieleninę. Dobrze się ze sobą dogadują, dzięki socjalizacji.

 

Jak zorganizować pierwsze spotkanie świnek morskich? 

Pierwsze spotkanie kawii należy przeprowadzić na terenie, którego żadna nie uznaje za własne terytorium – na przykład w innym pokoju. Wydziela się zagrodę z antypoślizgowym podłożem, pośrodku której kładziemy trochę przysmaków. Umieszczamy tam zwierzęta i pozwalamy im zapoznać się ze sobą. Prawidłowe jest, jeśli osobniki będą próbowały się nawzajem delikatnie podgryzać, będą wydawać różne dźwięki, urządzać gonitwy, obwąchiwać drugie zwierzę. W końcu muszą utworzyć nowe stado i same między sobą ustalić hierarchię. Jednak, jeśli kawie nieustannie szczękają zębami, stroszą futro i gryzą się dotkliwie – należy interweniować, aby żadnej z nich nie stała się krzywda. Nie należy rozdzielać walczących kawii bezpośrednio nieosłoniętymi dłońmi, ponieważ podczas ataku mogą dotkliwie pogryźć. Do tego celu przydaje się mały ręcznik lub kocyk, który można narzucić na zwierzęta lub delikatnie je rozdzielić. W przypadku rozdzielenia zwierząt, kolejną próbę można odroczyć do następnego dnia i tak aż do skutku.

Jeśli zaś wszystko przebiega prawidłowo, warto na drugi ponownie na neutralnym terenie dać kawiom się poznać i jeśli zwierzęta nadal nie robią sobie nawzajem krzywdy, można próbować umieścić je we wspólnej klatce. Należy pamiętać, że musi być odpowiednio duża (długość co najmniej 100 - 120 cm) oraz zawierać wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie dla dwóch osobników (legowiska, hamaki, budki, tunele do zabawy, miski, poidełka, paśniki itd.). Po kilku dniach spędzonych wspólnie sytuacja powinna się ustabilizować.

Warto jednak być czujnym i obserwować podopiecznych, by mieć pewność, że ich relacje są poprawne i nikomu nie dzieje się krzywda.

Połączenie dwóch obcych sobie zwierząt bywa trudne zarówno u kawii domowych, jak i u innych gatunków. Stosując się do wskazówek można ułatwić sobie i kawiom ten proces. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zdrowia i zachowania „świnek”, należy udać się do lekarza weterynarii zajmującego się zwierzętami egzotycznymi, który z pewnością pomoże rozwiązać problemy.

 

 

Przeczytaj również: Jak wygląda prawidłowe żywienie świnki morskiej?

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość