Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Skuteczne metody na pierwotniaki w akwarium

Mętna woda w akwarium to problem, z którym ludzie zmagają się od lat, okazuje się, że nawet połowa zbiorników wody posiada nadmiar mikroorganizmów. Pierwotniaki rozmnażają się dość szybko, przez co w ciągu kilku tygodni woda w akwarium, może stać się brudna i mętna co nie wygląda estetycznie, a co najgorsza wpływa negatywnie na zdrowie ryb.

 

Zielone akwarium pełne roślinności.

 

Jak wyglądają pierwotniaki w akwarium?

Zielona woda w akwarium to w dużej mierze wina rozmnażających się pierwotniaków, czyli mikroskopijnej wielkości jednokomórkowych organizmów, które żyją w zbiornikach wodnych. Okazuje się, że w każdym akwarium pierwotniaki występują, problemem jest ich nadmiar, powodujący mętną wodę i gromadzenie się glonów. Woda w akwarium musi posiadać odpowiednią liczbę dobrych bakterii, które regulują florę i wpływają na zdrowie ryb. Jeśli zbiornik posiada za dużo złych bakterii, ryby zaczynają chorować, a roślinność pokrywają często małe plamki, czy pleśń. Jeśli tego typu problemy nawracają, warto zakupić preparaty, czy specjalistyczne nawozy w płynie. Warto mimo to zwalczyć źródło kłopotu i dowiedzieć się co skutecznie zabija pierwotniaki w akwarium.

 

Przyczyny nadmiaru pierwotniaków w akwarium

Kolor wody w akwarium ukazuje jaki stan flory bakteryjnej posiadamy, jak wiemy, to od niej zależne będzie funkcjonowanie ryb i rozrost roślinności. Niestety coraz więcej osób boryka się z zieloną, mętna, a nawet mleczną wodą, która jest oznaką problemów z pierwotniakami. Najszybszym rozwiązaniem jest zakup nowego filtra do wody, a większej sile, który pozwoli przeczyścić wodę.

Jakie są przyczyny tego typu problemów? Najczęściej pierwotniaki powstają poprzez zbyt częste wymienianie wody w akwarium. Pamiętajmy, że naturalna flora bakteryjna musi mieć czas na wytworzenie się i jeśli co chwila będziemy wypompowywać płynny ze zbiornika, tym samym usuniemy te dobre bakterie. Nawet jeśli zauważamy delikatny nalot na filtrze czy ścianach akwarium powinniśmy się wstrzymywać nie czyścić zbiornika częściej niż po upływie 3 tygodni. Oczywiście częstotliwość zależy też od wielkości akwarium i mocy filtra.

Sam proces wymiany wody jest równie istotny. Nie można wypompowywać całej wody, zaleca się usuwać jedynie 10 procent, aby te dobre bakterie pozostały.
Ostatnim najczęstszym powodem pojawiania się pierwotniaków w akwarium jest dosypywanie zbyt dużej ilości karmy. Często ryby nie dojadają jej i resztki osadzają się na kamieniach, tworząc idealne warunki do rozmnażania się pierwotniaków. Odpowiednie dawkowanie pokarmu dla ryb jest kluczową sprawą.

 

Ryby pływające w mętnej wodzie.

 

Pierwotniaki w akwarium jak zwalczyć?

Sposobów na pierwotniaki w akwarium jest wiele, na początku najważniejsze jest określenie źródła problemu. Jeśli okazało się, że woda w zbiorniku jest zbyt często wymieniana, musimy po prostu wstrzymać się na jakiś czas z czyszczeniem wody. Warto odczekać kilka tygodni, aby dobre bakterie mogły samoistnie się odbudować. Tak samo, jak i w przypadku nadmiaru karmy, musimy po prostu zmienić nawyki, jeśli mamy problem z odmierzaniem odpowiedniej ilości karmy, można użyć wagi kuchennej i wydzielić konkretne porcje.

Specjaliści polecają zainteresować się napowietrzaniem wody, w tym celu warto zakupić napowietrzacz, dzięki któremu szybciej redukujemy ilość mętnej wody w akwarium. Pamiętajmy, że sposób na pierwotniaki w akwarium nie jest tylko jeden, musimy być wytrwali i konsekwentni, gdyż ten cały proces wymaga czasu. Zniszczona flora bakteryjna nie odbuduje się w ciągu kilku dni, potrzebne są tygodnie, a nawet miesiące monitorowania zmian i postępów.

 

Akwarium z rybkami i bujną roślinnością.

 

Preparaty na pierwotniaki w akwarium

Jak zwalczyć pierwotniaki w akwarium raz na zawsze? Na to pytanie jest ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ale jeśli zależy nam na czasie i szybszych efektach warto zakupić konkretne preparaty na pierwotniaki w akwarium. Na rynku jest dużo opcji do wyboru, każda z nich ma inne działanie, dlatego na samym początku trzeba określić skalę problemu.

Jeśli posiadamy duże akwaria, powyżej 100 litrów warto zainteresować się kontrolerem do wody, który pokazuje, jakie jest stężenie pH oraz pomaga w regulacji parametrów. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco monitorować zmiany w zbiorniku i szybciej pozbywać się pierwotniaków. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup preparatu na pierwotniaki w akwarium, ale pamiętajmy, by postępować z nimi ostrożnie i wedle zaleceń na opakowaniu. Wszelkie substancje, jakie wlewamy do zbiornika mogą zaszkodzić również rybkom, dlatego bądźmy uważni na tego typu sprawy.

 

Zobacz ofertę filtrów do akwarium

 

Bakterie nitryfikacyjne - budulec flory bakteryjnej w akwarium

Zielona woda w akwarium nie pojawia się bez powodu, najczęściej tego typu problemy są spowodowane niedomiarem bakterii nitryfikacyjnych, które odpowiadają za rozwój prawidłowej flory bakteryjnej. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak poważny jest to problem. Uważają, że wymiana wody pomoże, okazuje się, taki zabieg może nawet wyrządzić większe szkody. Bakterie nitryfikacyjne, czyli tlenowe odpowiadają za utlenianie amoniaku i regulują pH w wodzie. Są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu ryb i roślin wodnych. Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko karmić ryby, trzeba dbać o wodę, jej jakość i ilość bakterii. Jeśli te wszystkie aspekty zostaną spełnione, nie będziemy mieli problemów z mętną wodą.

Pierwotniaki w akwarium to zmora wielu posiadaczy akwarium domowych. Niestety usunięcie ich nie jest łatwą i szybką sprawą, dodatkowo ich nadmierne rozmnażanie się znacząco pogarsza stan wody i kondycję ryb, które przez to mogą częściej chorować. Warto dbać o stan wody oraz stosować odpowiednie preparaty oczyszczające zbiorniki wody.



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość