Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przepuklina u psa dorosłego i szczeniaka

Przepuklina u naszych czworonogów może pojawić się z przyczyn genetycznych, a także w wyniku urazu mechanicznego, ciąży czy otyłości. Nie każda przepuklina wymaga operacji, ale większość z nich stanowi zagrożenie dla życia psa, dlatego istotne jest odpowiednie rozpoznanie i interwencja. W tym artykule przedstawimy rodzaje przepuklin u psa, ich charakterystykę, ceny zabiegów i inne istotne informacje dotyczące tego tematu.

 

Pies leży na drodze.

 

Przepuklina u psa – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów przepukliny występujących u psów. Należą do nich: przepuklina pępkowa, przepuklina brzuszna, przepuklina pachwinowa, przepuklina kroczowa, przepuklina mosznowa i przepuklina udowa.

 

Przepuklina pępkowa

pojawia się w pierwszych tygodniach życia szczenięcia w miejscu, w którym była pępowina. Objawia się pulchnym obrzękiem, dobrze wyczuwalnym lub widocznym pod skórą. Uważana jest za wadę wrodzoną, a bezpośrednią przyczyną jest pojawienia jest nieprawidłowe zrośnięcie pierścienia pępkowego i linii białej. Są rasy szczególnie predysponowane do wystąpienia tej wady i zalicza się do nich wyżły weimarskie, basenji i pekińczyki. Inną przyczyną pojawienia się przepukliny pępkowej może być pociągnięcie pępowiny przy porodzie, dlatego należy wspomóc rodzącą sukę i w razie potrzeby odciąć pępowinę. Jest to szczególnie istotne przy porodzie na stojąco, zdarzającym się u dużych ras. Przepuklina powinna być monitorowana i jeśli jest niewielka, nie ma konieczności jej usuwania. Często znika samoistnie wraz z wiekiem, a jeśli to nie nastąpi, można ją usunąć przy okazji innego zabiegu wymagającego znieczulenia ogólnego. Z kolei przepuklina pępkowa znacznych rozmiarów wymaga interwencji chirurgicznej.

Przepuklina brzuszna

powstaje na skutek urazu spowodowanego na przykład ugryzieniem przez innego psa albo wypadkiem komunikacyjnym. Wymaga operacji.
- Przepuklina pachwinowa uwarunkowana jest genetycznie, częściej występuje u suk niż u psów. Powstały w okolicy pachwiny guzek może zawierać części jelit, pęcherza albo macicy. Konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Przepuklina kroczowa

powstaje na skutek pękania mięśni miednicy, w okolicy odbytu. Jest wyczuwalnym pod skórą guzem, zawierającym zachyłki odbytu lub pęcherz moczowy. Pies posiadający przepuklinę kroczową ma problem z oddawaniem moczu i kału. Operacja przepukliny kroczowej polega na odprowadzeniu jej zawartości do jamy brzusznej i zaszyciu pierścienia przepuklinowego.

Przepuklina mosznowa

jest stosunkowo rzadka i polega na wadzie pierścienia pachwinowego. W skutek tej wady narządy jamy brzusznej przemieszczają się do wyrostka pochwowego, który przylega do powrózka nasiennego. Podejrzewaną przyczyną wystąpienia tego rodzaju przepukliny są czynniki genetyczne lub uraz. Wymaga operacji.

Przepuklina udowa

powstaje na skutek wady kanału udowego. W sytuacji niepatologicznej kanał ten nie ma światła, ale w wyniku wspomnianej wady narządy wewnętrzne przeciskają się do niego. Jest to rzadki rodzaj przepukliny. Występuje po urazie i wymaga interwencji chirurgicznej.

 

Dwa psy bawiące się o zachodzie słońca.

 

Przepuklina u psa - objawy

Do standardowych objawów występujących przy przepuklinie u psa należą kaszel, ślinienie się, brak apetytu, duszność i wymioty. Do odpowiedniej diagnozy konieczne są badania kliniczne przeprowadzone przez lekarza weterynarii.

 

 

Jak wygląda przepuklina u psa?

Najogólniej rzecz ujmując, przepuklina jest wybrzuszeniem widocznym na powierzchni skóry. Właściciele często określają je guzem. Miejsce to jest miękkie i ma tendencję do zanikania pod naciskiem, a także do okresowego zwiększania i zmniejszania się.

 

 

Przepuklina u psa – cena operacji

Jaka jest cena zabiegu? Wszystko zależy od rodzaju przepukliny i stopnia skomplikowania operacji. Ogólnym zakresem cen operacji przepukliny u psa jest 300-1000 zł.

 

 

Czym grozi przepuklina u psa?

Pozostawienie przepukliny bez operacji jest bezpośrednim zagrożeniem życia psa! Jedynie małe, występujące na skutek wad genetycznych przepukliny mogą zniknąć samoistnie u szczenięcia. Duży worek przepuklinowy często ulega urazom. Koniecznie jest jak najszybsze przywrócenie prawidłowego położenia znajdujących się w przepuklinie tkanek oraz zamknięcie szczeliny w powłokach brzusznych.

 

 

Przepuklina – powikłania po operacji

Częstymi powikłaniami pooperacyjnymi są rozejście się rany lub jej zakażenie. Czasem następuje nawrót. Należy stale kontrolować stan rany pooperacyjnej, założyć kołnierz ochronny, aby pies nie mógł lizać szwów. Weterynarz zaleci częstotliwość zmiany opatrunku i odkażania rany. Prawidłowa opieka po operacji znacznie zmniejsza szanse wystąpienia powikłań. Warto wzbogacić w tym okresie dietę psa o dodatkową suplementację.

 

 

Przepuklina u psa po sterylizacji

Przepuklina po zabiegu sterylizacji może świadczyć o nieprawidłowym jego przeprowadzeniu albo uczuleniu czworonoga. Konsultacja z lekarzem weterynarii i obserwacja przepukliny oraz rany pooperacyjnej to odpowiednia droga postępowania w przypadku takiej komplikacji.
Wszelkie wybrzuszenia pojawiające się na ciele psa należy poddać obserwacji i skonsultować z weterynarzem.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość