Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przewóz zwierząt samolotem: psy, koty i inne zwierzęta towarzyszące. Co należy wiedzieć?

Warunki transportu psów i kotów


Coraz częściej nasze zwierzaki podróżują z nami. O czym należy pamiętać zabierając zwierzaka w podróż samolotem?

 

Nie każde linie lotnicze wyrażają zgodę na przewóz zwierzęcia. Większość tanich linii nie przewiduje w ogóle takiej możliwości. Linie umożliwiające przewóz zwierzęcia to m.in.:

  • LOT (uwaga! W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii zwierzęta są transportowane tylko drogą CARGO),
  • Lufthansa,
  • SAS,
  • Airberlin,
  • Norwegian,
  • Air France,
  • Air Lingus.

 

Jednak ZAWSZE należy sprawdzić wymogi przewoźnika dotyczące zwierząt na pokładzie. Mogą się one różnić miejscem przewozu (luk bagażowy lub pokład samolotu), rodzajem zwierzęcia (niektóre linie zgadzają się tylko na psy i koty, inne wymagają odrębnych procedur przy gryzoniach, jeszcze inne nie zezwalają na przewóz gadów). 



Odrębne zasady stosowane są do psów przewodników i psów terapeutycznych. W przypadku takich zwierząt zdecydowana większość przewoźników zgadza się na ich transport na pokładzie samolotu. Wymogi dotyczące dokumentów w przypadku psów pracujących określa przewoźnik na swojej stronie internetowej oraz udziela informacji poprzez swoje biura i infolinie. 

W przypadku tych linii, które zezwalają na przewóz zwierzęcia na pokładzie, chęć takiego przewozu należy koniecznie wcześniej zgłosić przewoźnikowi i ustalić z nim szczegóły. Pamiętajmy, że każda firma określa wymiary transportera z przewożonym zwierzęciem, który ma się znaleźć na pokładzie samolotu. Przewóź w transporterze zazwyczaj nie dotyczy psów pracujących.

Bardzo ważne jest uzyskanie informacji od służb kraju docelowego, jakie rasy psów nie są wpuszczane na terytorium danego państwa. Przewoźnicy mogą odmówić transportu zwierzęcia określonej rasy. Najczęściej są to psy ras olbrzymich lub ras uznawanych za agresywne.

 

Bury kot siedzi w otwartej, na wpół spakowanej, walizce

 

 

Transport królików, gryzoni i innych zwierząt towarzyszących


Przewóz ptaków jako zwierząt towarzyszących jest możliwy do wszystkich krajów członkowskich. Jednak nie każdy ptak uznawany jest za zwierzę towarzyszące. Przepisy jasno określają, że ptakiem uznawanym za zwierzę domowe towarzyszące właścicielowi NIE może być uznany drób tj.: kura domowa, indyk, perliczka, kaczka, gęś, przepiórka, gołąb, bażant, kuropatwa oraz bezgrzebieniowce hodowane lub utrzymywane w zamknięciu w celu hodowli, produkcji mięsa lub jaj konsumpcyjnych lub w celu odnowienia stada. 

Ptakom, które są traktowane jako zwierzęta domowe musi w czasie podróży towarzyszyć właściciel lub osoba upoważniona przez właściciela do pełnienia obowiązków opiekuna. Zwierzęciu musi towarzyszyć świadectwo zdrowia wystawione przez uprawionego urzędowego lekarza weterynarii oraz deklaracja właściciela. Często wymagane jest również poinformowanie odpowiednich służb kraju docelowego. Szczegóły i formularze można uzyskać od pracowników ambasad danego kraju. 

Nie ma odrębnych przepisów zabraniających transportu królików i gryzoni pomiędzy krajami członkowskimi. Jednak każdy kraj stosuje swoje zasady dotyczące ograniczeń w transporcie. W Anglii nie ma ograniczeń dotyczących wwożenia królików, gryzoni, płazów czy gadów. W Niemczech można przewieźć przez granicę maksymalnie trzy króliki. W przypadku większej ilości, obowiązują inne przepisy. W przypadku gryzoni nie ma specyficznych przepisów. Ptaki powinny posiadać odpowiednie dokumenty wspomniane wcześniej. Ilość ptaków nie może przekroczyć trzech. W Irlandii przepisy wymagają obecności właściciela w czasie podróży ze zwierzęciem oraz poinformowania odpowiednich służb. O szczegółach można dowiedzieć się w Ambasadzie lub na stronach rządowych. 

Zawsze w przypadku transportu zwierząt uznawanych za egzotyczne – a za takie są uznawane wszystkie zwierzęta nie będące zwierzęciem gospodarskim, psem, kotem lub koniem – należy sprawdzić status CITES dla danego gatunku. Pamiętajmy! CITES nie tylko pomaga walczyć z nielegalnym transportem zwierząt dzikich ale również z wprowadzaniem gatunków mogących stanowić zagrożenie dla gatunków rodzimych danego kraju.


Do żadnego z krajów członkowskich nie można wwozić zwierząt, które zostały odłowione na wolności. 


Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić komunikaty Izby Weterynaryjnej lub Ambasady danego kraju. W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji, np. wystąpienia epidemii przepisy mogą zostać natychmiast zmienione, a przemieszczanie zwierząt może zostać zakazane.

 

Zadbaj o jak najlepszy komfort swojego pupila w podróży i przeczytaj również o chorobie lokomocyjnej.

 

pies rasy yorkshire terrier pozuje na walizce

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość