Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek środkowoazjatycki (Ałabaj) – najważniejsze informacje o rasie

Owczarek środkowoazjatycki, czyli tak zwany azjata, to rasa psa wywodząca się z terenów środkowej Azji. Zaliczana jest do grupy molosów, która na początku pełniła funkcję psów stróżujących i broniących ludzi przed dzikimi zwierzętami.

Aktualnie owczarek środkowoazjatycki zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Z pewnością ma na to wpływ chęć powrotu i zbliżenia do natury, a ta rasa psa oddaje to w 100%.

 

Owczarek środkowoazjatycki łaciaty.

 

Historia rasy owczarek środkowoazjatycki

Pies tej rasy wywodzi się z Azji środkowej, czyli z terenów Uzbekistanu, Turkmenii i Rosji. Uważa się go za potomka najstarszych psów stróżujących – od doga tybetańskiego.

Jako że ludzie w tych rejonach byli często narażeni na ataki dzikich zwierząt, ałabaj pełnił głównie rolę psa obronnego, który również strzegł pastwisk, obozów i sprzętów. Owczarki środkowoazjatyckie miały pełnić również rolę stróża stad bydła, owiec, kóz. Psy te nie miały zbytnio zainteresowania ani opieki ze strony ludzi, musiały być samodzielne. Życie w takich warunkach ukształtowało silny charakter i wytrzymałość fizyczną owczarków środkowoazjatyckich, które po dziś dzień są uważane za jedne z silniejszych ras psów.

Przeczytaj więcej o grupie, do której został sklasyfikowany owczarek środkowoazjatycki - pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i do bydła.

 

Owczarek środkowoazjatycki - charakter

Owczarki środkowoazjatyckie to niezwykle inteligentne psy, który wymagają odpowiedniego wychowania i pewnego opiekuna. W rękach niedoświadczonych hodowców – oraz niewiadomego pochodzenia lub co gorsza z pseudohodowli! - może stać się bardzo agresywnym czworonogiem, szczególnie jako dorosły osobnik. Dlatego też owczarek środkowoazjatycki i jego szczenięta powinny być szkolone już od młodości, kiedy ich usposobienie jeszcze nie jest ukształtowane. Odpowiednio wytresowany pies potrafi być niezwykle przywiązany do swojego właściciela.


Owczarek środkowoazjatycki a dzieci to kolejny istotny temat, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem psa. Jako że dorosły osobnik tej rasy osiąga duże rozmiary to szczególnie owczarek środkowoazjatycki i jego waga mogą okazać się niebezpieczeństwem dla dzieci. Dlatego nie zaleca się zostawiać go z dziećmi bez opieki dorosłych. W stosunku do innych zwierząt domowych ałabaj raczej nie zachowuje się agresywnie, jego głównym celem jest ochrona i bezpieczeństwo posesji i w niej żyjących osobników.
Owczarek środkowoazjatycki potrzebuje sporo ruchu i najlepiej czuje się mając do dyspozycji rozległy teren do kontrolowania. Zaleca się wychodzić z nim na długie spacery w otwartych przestrzeń, gdzie pies może wybiegać się bez smyczy. W mieście, gdzie prawdopodobieństwo spotkania innych psów jest duża, powinniśmy trzymać psa na smyczy, by móc w każdej chwili szybko zareagować.

 

Owczarek środkowoazjatycki biały.

 

Owczarek środkowoazjatycki – wymiary i wzorzec

Owczarek środkowoazjatycki jest psem dużym i masywnym. Dorosły osobnik jest w stanie osiągnąć nawet do 70 centymetrów wysokości i ważyć powyżej 50 kilogramów. Suczki są delikatnie mniejsze i lżejsze, w kłębie osiągają maksymalnie 65 cm.
Cała sylwetka wpisana jest w prostokąt, podobnie jak głowa psa. Stop jest słabo zaznaczony. Co ciekawe, u owczarków środkowoazjatyckich dopuszczalny jest przodozgryz, który stosunkowo często jest spotykany. Pies tej rasy ma szeroko rozstawione oczy, a uszy trójkątne i nisko osadzone. Przed wprowadzeniem zakazu, uszy i ogon owczarków środkowoazjatyckich były najczęściej krótko kopiowane.

 

Dozwolone umaszczenia ałabaja to:

- owczarek środkowoazjatycki czarny,
- owczarek środkowoazjatycki biały,
- a także mniej popularne: rude, słomkowe, łaciate, brązowoszare, srokate, pręgowane, nakrapiane


Występują dwa typy azjatów:

- długowłose,
- krótkowłose.

Azjatycki pies pasterski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, musimy jedynie pamiętać o regularnym szczotkowaniu, szczególnie w przypadku azjatów długowłosych, warto wybierać grzebienie przeznaczone do tego typu sierści. Psa myjemy jedynie w razie potrzeby, często raz na miesiąc w zupełności wystarczy. Na rynku dostępne są delikatne szampony o naturalnym składzie, które nie uczulają skóry psa. Owczarek środkowoazjatycki ma włos twardy, prosty z dużym podszerstkiem.

 

Dorosły owczarek środkowoazjatycki osiąga wysokość 70 cm w kłębie.

 

Dla kogo owczarek środkowoazjatycki?

Środkowoazjatycki owczarek cieszy się dobrą popularnością na świecie, mimo to ta rasa psa nie jest odpowiednia dla każdego hodowcy. Warto dobrze przemyśleć czy jesteśmy w stanie zając się tak dużym psem i to z dość ciężkim charakterem. Owczarek środkowoazjatycki i jego agresja to temat, który już był wcześniej wspomniany. Jeśli nie wytresujemy odpowiednio psa, musimy liczyć się, że z biegiem czasu jego zachowanie może być coraz gorsze. Wielu początkujących hodowców zadaje pytanie, czy owczarek środkowoazjatycki ma podatność na atak lub agresywne zachowania w stosunku do ludzi, czy innych zwierząt. Oczywiście, że każdy przypadek jest inny i zdarzają się, kiedy nawet odpowiednio wytresowany pies atakuje innych. Dlatego też kaganiec i obroża dla owczarka środkowoazjatyckiego jest tak ważnym elementem, musi być ona wykonana z mocnego materiału, który się nie zerwie i będzie mocno trzymać się na szyi psa. Owczarek środkowoazjatycki i jego wychowanie to podstawa, o której każdy hodowca nie powinien zapomnieć.

 

Owczarek środkowoazjatycki - długość życia

Ałabaj owczarek środkowoazjatycki należy do silnych psów, które nie chorują zbyt często. Są mocne, wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego to 15 lat. Oczywiście musimy pamiętać o suplementacji witaminami oraz wysokiej jakości karmie dla psa.

 

Owczarek środkowoazjatycki biało-rudy.

 

Owczarek środkowoazjatycki - cena

Ałabaj nie należy do tanich ras psów, ceny są zależne od hodowli, z której kupujemy pupila. Hodowle tej rasy nie są w Polsce jeszcze tak popularne. Zdecydowanie łatwiej znaleźć dobrą hodowlę ałabaja poza granicami kraju.

Ile kosztuje owczarek środkowoazjatycki? Cena za szczeniaka to około 4000 złotych. Sprowadzanie psa z zagranicy wiąże się z kosztem ok. 2000 euro.

W przypadku kupowania psów ras uznawanych za agresywne, szczególnie istotne jest sprawdzenie hodowli – miejsca i warunków, badań miotów, podejścia hodowcy do psów oraz socjalizacji szczeniaków. Nie bój się zadawać pytań, kupno psa to odpowiedzialność na kilkanaście lat.
Miesięczny koszt utrzymania owczarka środkowoazjatyckiego, jako psa rasy dużej, to około 500 zł.

 



Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość