Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Opieka nad szczeniakiem – kilka przydatnych wskazówek

Jak opiekować się szczeniakiem? Wychowanie, karmienie, pielęgnacja, sen, dbałość o zdrowie to kluczowe elementy. Opiekunowie muszą jednak pamiętać, że każdy psiak jest inny. Ma indywidualne potrzeby i preferencje oraz temperament, które należy brać pod uwagę.

 

Opieka nad szczeniaczkiem to nie lada wyzwanie. Maluchy zostają rozdzielone z matką i trafiają do nowego otoczenia. Odpowiednio sprawowana już od pierwszych wspólnych chwil sprawi, że psiak będzie prawidłowo się rozwijał i cieszył zdrowiem. Nie wolno zapomnieć o wychowywaniu psa – socjalizacji i nauce komend.

 

Jakość opieki nad szczeniakiem determinuje późniejsze zachowania psów i decyduje o zdrowiu psychicznym i fizycznym zwierzęcia.

 

Jak dbać o szczeniaka?

Opieka nad szczeniakiem (maltańczykiem, yorkiem, shih tzu czy pieskiem innej rasy) decyduje w dużym stopniu o psychicznym i fizycznym rozwoju zwierzęcia. O tym, jak zajmować się szczeniakiem warto pomyśleć zawczasu i skompletować wyprawkę. W jej skład powinny wchodzić przede wszystkim akcesoria do spaceru, odpoczynku, zabawy i wyżywienia. Wynika to z faktu, że mały pies głównie śpi, je, chodzi na spacery i bawi się.

 

 

Dbanie o szczeniaka - karmienie i zdrowie

Jednym z ważniejszych obowiązków psiego opiekuna jest karmienie. Na etapie adaptacji powinno się podawać maluchowi pokarm, jaki serwowano mu w hodowli. Jeżeli chcemy zmienić karmę, należy pamiętać o stopniowym wprowadzaniu nowego pokarmu tj. zmieszaniu go z dotychczas stosowanym, zmieniając proporcje w kolejnych dniach. Powszechnie przyjęto, że do 14 tygodnia życia powinno się podawać psu 4-5 posiłki dziennie, następnie do 6 miesiąca życia 3-4, a później 3. Najlepiej jednak ilość i jakość pokarmu skonsultować z weterynarzem. Przez pierwsze miesiące życia nie zaleca się kąpania psiaków. Kiedy się brudzą, można je przetrzeć wilgotną ściereczką. Maluchowi trzeba założyć książeczkę zdrowia oraz poddawać regularnie szczepieniom i odrobaczaniu, a w razie złego samopoczucia pupila - zgłosić się z nim do lekarza.

 

Szczenięta dużo czasu poświęcają na spanie, jest to naturalny odruch i z biegiem czasu maleje potrzeba przesypiania dużych ilości godzin.

 

Sen i zabawa ze szczeniakiem

Jak postępować ze szczeniakiem? Pamiętajmy, że szczeniaki podobnie jak dzieci uwielbiają zabawę. Należy zapewnić im dostosowane do wieku zabawki. Zabawa trenuje bystrość umysłu, rozwija inteligencję, zmysły i po prostu uszczęśliwia malucha. Psy potrzebują też regularnych ćwiczeń, które pomagają utrzymać kondycję, wpływają na rozwój fizyczny, zapobiegają otyłości i rozładowują energię. Opiekunowie muszą pamiętać, że wspólne spędzanie czasu z pupilem na jakichkolwiek aktywnościach pogłębia więź.

 

Mały pies spędza zdecydowaną większość czasu na spaniu, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie warunki do odpoczynku. Podstawą jest legowisko i jego położenie. Do wyboru są rozmaite posłania, a wybierając je, trzeba zwrócić uwagę na jakość i rozmiar. Na początkowym etapie życia nie warto inwestować w te wyszukane, bowiem maluch znajduje się w fazie intensywnego gryzienia. Posłanie z pewnością to odczuje. Legowisko należy umieścić w miejscu zapewniającym spokój. Najlepsze będzie ciche i ustronne miejsce, w którym jednocześnie pies będzie miał możliwość obserwowania, co dzieje się dookoła. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu gniazdek, kabli i innych rzeczy, których pogryzienie mogłoby się dla malucha źle skończyć.

 

 

Szczeniak - jak go wychować?

Jedno z głównych pytań, jakie zadają sobie psi opiekunowie, dotyczy wychowania szczeniaka w sposób pozwalający na uniknięcie późniejszych problemów. Po oddzieleniu psiaka od matki to na opiekunie spoczywa obowiązek socjalizacji i nauki zwierzęcia. Kluczowa jest konsekwencja w ustalaniu zasad, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowania, których w przyszłości chcemy uniknąć. O tym, jak dobrze wychować szczeniaka decyduje zarówno utrwalenie zachowań pożądanych, jak i eliminacja niepożądanych. Wychowanie szczeniaka w domu powinno opierać się zwłaszcza na cierpliwości, konsekwencji, wytrwałości i systematyczności. Poleca się naukę w oparciu o pozytywne wzmocnienie. Warto w tym celu wykorzystywać ulubione zabawki i przysmaki czworonoga.

 

Ważną rolę w szkoleniu odgrywa czas. Naukę należy rozpocząć od pierwszych tygodni życia pupila. Początek może mieć miejsce już w 2 miesiącu. Najlepiej zacząć od treningu czystości, przywoływania czy luźnej smyczy. Równie istotny jest tzw. trening samotności, podczas którego pies uczy się zostawać sam w domu. Dodatkowo ważne jest wpojenie psiakowi, gdzie ma spać oraz czego nie wolno mu robić. Komendy te okazują się bardzo potrzebne w późniejszym wspólnym życiu z psem w domu. Wraz z dojrzewaniem można poszerzać zakres szkolenia.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość