Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nos u psa – zimny, ciepły, suchy, mokry? Co mówi o zdrowiu psa?

Dlaczego zdrowy pies ma przeważnie zimny i mokry nos? Czy suchy i ciepły nos u psa to oznaka choroby? Dowiedz się wszystkiego o psim nosie.

Nos to jedna z najważniejszych części ciała psa. Powonienie jest jednym z najważniejszych – jeżeli nie najważniejszym – zmysłem psa. Pozwala mu nie tylko ciężko pracować w tak odpowiedzialnych zawodach jak ratownik czy pies policyjny, ale również zwyczajnie cieszyć się psim życiem opartym na czytaniu świata nosem. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zwracać uwagę na kondycję nosa – tym bardziej że niektóre symptomy ujawniające się na nosie mogą zwiastować chorobę.

 Nos u psa zazwyczaj jest wilgotny, ponieważ pies często go liże.


Mokry nos u psa – co oznacza?

Zwykło się uważać, że nos u zdrowego psa powinien być zimny i mokry. Jeżeli tak jest, a jego powierzchnia jest nawilżona, to nie mamy powodów do obaw. Ale czy zawsze taki jest? Niekoniecznie. Psi nos jest najczęściej mokry wtedy, kiedy go pies obliże. Na jego powierzchni pojawiają się wtedy łzy – gdyż to właśnie one są psim językiem po powierzchni nosa rozprowadzane. Ale nie jest to permanentny stan – u śpiącego psa nos jest zazwyczaj suchy, bo pies, który śpi, się rzadko oblizuje. To jak często psi nos będzie mokry, zależy od indywidualnych cech konkretnego psa i jego aktywności. Ponieważ mokry nos pomaga węszyć – najczęściej jest mokry u tych psów, które są aktywne i tropią. Zależne też jest to od pracy kanalików łzowych – aktywowane przez wiatr na spacerze również sprawią, że nos będzie nawilżony.

 


Czy suchy nos u psa to oznaka choroby?

Jak wspomniano wyżej – może być to zupełnie normalny, fizjologiczny stan. Problem pojawia się wtedy, kiedy nos naszego psa jest zawsze suchy. Wtedy należałoby się przyjrzeć temu, czy kanaliki łzowe psa pracują poprawnie. Niestety wiele psów ras brachycefalicznych – czyli tych ze „spłaszczoną” mordką – mopsów, buldogów czy bokserów – ma problemy z drożnością kanalików łzowych. Czasem są zupełnie zatkane. Najczęściej, jeżeli nie powoduje to wzmożonych infekcji, nie jest ta niedrożność usuwana, ale takie psy mają wtedy zawsze suche nosy.
Nos może być również suchy z powodu zbyt wysuszonego powietrza w domu lub w przypadku odwodnienia zwierzęcia – zadbanie o odpowiednie nawodnienie psa i nawilżenie domu jest wówczas wystarczającym ratunkiem.
Ciepły i suchy nos u psa może być również oznaką infekcji oraz poważniejszych chorób, ale wtedy ten objaw nigdy nie występuje samodzielne! Jeżeli martw nas to, że nasz pies ma suchy, ciepły nos, to zacznijmy obserwować czy nie towarzyszą temu żadne inne objawy – apatia, problem z jedzeniem czy dyszenie.

 

Nos u psów ras brachycefalicznych może być spierzchnięty, jest to wynikiem innej, spłaszczonej budowy czaszki psa.


Suchy nos u szczeniaka

Suchy nos u szczeniaka podobnie jak w przypadku dorosłych psów nie musi – i najczęściej nie oznacza niczego złego. Zanim więc udamy się do weterynarza, wystarczy spokojnie obserwować zwierzaka.

 

Zrogowaciały nos u psa – przyczyny i leczenie

Stałe nawilżanie nosa przez psa znacznie poprawia komfort jego życia. Pozwala mu wyłapywać więcej zapachów, ale również zapobiega rogowaceniu naskórka. W przypadku, kiedy psi nos jest stale przesuszony – na przykład z powodu zatkanych kanalików łzowych – może dochodzić do jego rogowacenia i pękania. Niestety bywa to dla psa uciążliwe i bolesne dlatego warto taki suchy psi nos nawilżać na przykład maścią z witaminą A. Tak samo warto zadbać o psi nos na przykład po ekspozycji na słońce czy mróz.
Większej troski wymaga również nos psów, które uwielbiają kopać w ziemi. Taki nos często jest odrapany ziemią – warto wówczas również nawilżyć go maścią.
Długotrwałe utrzymywanie się przesuszenia i zrogowacenia nosa może być dla psa bardzo nieprzyjemne, a nawet bolesne – dlatego nie należy go bagatelizować.


Dlaczego nos psa jest tak ważny?

Podobno każdy spacer dla psa na którym może swobodnie węszyć, jest jak przeczytanie dobrej książki dla człowieka. Psi węch jest 10000 razy wrażliwszy na zapachy niż ludzki. Za pomocą zapachów pies poznaje świat. Odpowiednie nawilżenie pozwala mu jeszcze lepiej wyłapywać wszystkie aromaty. To dzięki tak dobrze rozwiniętemu zmysłowi powonienia pies może pełnić tak odpowiedzialne funkcje jak praca w policji, straży czy towarzyszenie niewidomym.

 


Ale nawet jeżeli nasz pies nie pełni żadnej odpowiedzialnej funkcji to warto zadbać o to, by czuł się komfortowo i za każdym razem wyczuwał, że mamy dla niego pyszne przysmaki.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość