Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Niepełnosprawny pies - jak zrobić wózek rehabilitacyjny dla psa?

Kiedy psu potrzebny jest wózek rehabilitacyjny? Czy to dobre rozwiązanie dla psa? Kiedy warto pomyśleć o wózku inwalidzkim dla czworonoga i ile kosztuje wózek dla psa na tylne łapy? Przeczytaj wszystko na temat wózka dla psa niepełnosprawnego.

Psy – w przeciwieństwie do ludzi – nie zdają sobie sprawy ze swojej niepełnosprawności. Dla nich ważne jest to, aby móc korzystać z życia bez ograniczeń, a przede wszystkim móc wyjść swobodnie i bez bólu na spacer. Wózek inwalidzki – podtrzymujący tylne łapy – to rozwiązanie, które taki komfort zapewnia, dlatego pewnie jest coraz częściej wybierane.

 

Pies na wózku inwalidzkim.

 

Czym jest wózek inwalidzki dla psa?

Najprościej rzecz ujmując, to metalowa konstrukcja wyposażona w koła, na której podwieszony jest pies cierpiący na niedowład kończyn. Z uwagi na istotną funkcję, jaką spełnia wózek, zwykle jest projektowany pod konkretnego psa, uwzględniając jego wielkość, wagę i schorzenie. Ważne jest, aby wybierając wózek zwrócić uwagę na jego wagę – im lżejszy, tym lepiej – oraz koła, które powinniśmy dobierać do powierzchni, po jakiej spacerujemy z psem. Powinny one dobrze amortyzować podłoże, aby korzystanie z wózka nie było dla psiego organizmu dodatkowym obciążeniem.

 

 

Dla jakiego psa wózek inwalidzki?

Wbrew pozorom to rozwiązanie, które może posłużyć wielu psiakom – zarówno tym dotkniętym całkowitym i nieodwracalnym niedowładem kończyn, czy psom po amputacji, jaki i tym, które tylko na czas rehabilitacji powinny odciążyć kończyny. Szczególnymi wskazaniami do korzystania przez psa z wózka inwalidzkiego są m.in. ograniczona ruchowość kończyn lub jej całkowity brak, problemy z biodrami i nogami z powodu mielopatii degeneracyjnej, zapalenie stawów, dysplazja stawu biodrowego, porażenie, problemy neurologiczne czy problemy z kręgosłupem. 

Niestety wiele ras ma predyspozycje do tego, aby w pewnym wieku musieć skorzystać z wózka inwalidzkiego z uwagi na zagrożenie dysplazją stawów biodrowych, dyskopatię, kulawiznę, krzywiznę czy martwicę kości udowej. Należy do nich większość psów dużych ras oraz m.in. jamniki, owczarki niemieckie, bassety, labradory.

 

Wózek inwalidzki dla psa.

 

Czy psy lubią korzystać z wózka inwalidzkiego?

Chociaż dla ludzi korzystanie z wózka rehabilitacyjnego często wiąże się z wieloma ograniczeniami, psy tego tak nie postrzegają. Są to zwierzęta, które bardzo szybko dostosowują się do sytuacji – i tak jak zwykle bez trudu uczą się poruszać na trzech łapach czy w razie konieczności akceptują bez problemu brak wzroku, tak równie szybko potrafią nauczyć się poruszać na wózku inwalidzkim, doceniając to, że mogą bez trudu korzystać ze spacerów.

 

 

A może wózek profilaktyczny dla psich seniorów?

Chociaż korzystanie z wózka ma wiele zalet i przynosi ogrom korzyści psom, które rzeczywiści tego potrzebują, należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest zupełnie obojętne dla psa i także ma wady. Wózek, który z jednej strony odciąża tylne kończyny, z drugiej jest obciążeniem dla przednich łap i kręgosłupa. Dlatego decyzję o tym, czy nasz powinien skorzystać z wózka inwalidzkiego, każdorazowo powinien podjąć lekarz weterynarii.

 

 

Wózek inwalidzki dla psa – jak zrobić?

Ceny dostępnych na rynku wózków inwalidzkich dla psów nie są małe. Te uniwersalne zaczynają się od kilkuset złotych, wózek na zamówienie pod konkretnego psa może kosztować nawet kilka tysięcy. Dlatego opcja samodzielnego wykonania takiego wózka jest bardzo kusząca – tym bardziej że konstrukcja nie wydaje się być skomplikowana. Przestrzegamy jednak, aby tego nie robić. Wszelkie urządzenia i narzędzia rehabilitacyjne to wyniki pracy ludzi, którzy znają się na rehabilitacji zwierząt, a same urządzenia skonstruowane są tak, aby były bezpieczne i nie zaszkodziły psu.

 

Wózek dla psa na tylne łapy.

 

Jak nauczyć psa korzystać z wózka inwalidzkiego?

Początki korzystania przez psa z wózka rehabilitacyjnego mogą zniechęcać. Większość psów potrzebuje czasu, aby się nauczyć poruszać na wózku i zaakceptować fakt, że są pod coś podczepieni. Najłatwiej jest do tego oczywiście przyzwyczaić młode psy, ale i te starsze po jakimś czasie powinny zaakceptować wózek. Jak przy każdym szkoleniu psa, warto wykorzystać przysmaki i nagrody, aby sprawić, że pies zacznie kojarzyć przypięcie do wózka z czymś pozytywnym. Nie należy zrażać się tym, że początkowo pies nie będzie chciał się poruszać czy zacznie szczekać lub piszczeć. Jeżeli pies wyjątkowo źle reaguje na wózek, należy go przyzwyczajać stopniowo, codziennie zwiększając ilość czasu na wózku inwalidzkim.

 

Przeczytaj też: Komendy dla psa. Dlaczego motywacja podczas pracy jest tak ważna? 

 

 

Psy, które przyzwyczają się do wózka, mają prawie nieograniczone możliwości ruchu – mogą z powodzeniem biegać czy bawić się z innymi psami, często zapominając o swojej niepełnosprawności.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość