Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najmniejsze koty świata, czy znasz te koty miniaturki?

Kot singapurski, Munchkin a może Bambino – za tymi nazwami stoją najpopularniejsze, naprawdę małe rasy kotów. Przeczytaj, co je wyróżnia i jaki mają charakter te niezwykle urocze koty i czy warto wybierać te maleńkie rasy.

Wszystko, co małe jest piękne i urocze – szczeniaki, młode kociaki. Kusząca jest wizja posiadania w domu kota, który zawsze będzie wyglądał jak kociak – a jednocześnie będzie nieco poważniejszy w zachowaniu. Te pragnienia spełnili hodowcy najmniejszych ras kota na świecie. Poniżej prezentujemy 5 z nich.

 

Najmniejsze rasy kotów

 

1. Kot singapurski

To najmniejsza, naturalna rasa kotów, uważana w Singapurze za dobro narodowe. Dorosły kot singapurski waży średnio 2,5 kg - 3 kg i wygląda niezwykle uroczo za sprawą ogromnych, pięknych oczu osadzonych na niewielkiej główce. Oczy są zawsze w kształcie migdałów i występują w kolorze zielonym, brązowym, orzechowym i złocistym. Kot singapurski ma zwartą budowę i krótką, jedwabistą, miłą w dotyku szatę. Sierść jest dwukolorowa - podszycie jest koloru kości słoniowej, a końcówki ciemnobrązowe. Brzuch jest biały. Charakterystyczne są także ciemniejsze pasy biegnące od czoła, poprzez kark, aż po ogon.

Charakter tego kota jest spokojny i łagodny. To typowy pieszczoch, który czas spędza najchętniej przy właścicielu, na wspinaczce i zabawach. Nie przepada jednak za hałasem i gośćmi.

 

Kot singapurski jest jednym z najmniejszych ras kotów na świecie.

 

2. Munchkin

Kot ten osiąga wagę od 2 do 4 kg i wyróżniają go przede wszystkim krótkie łapki – zwłaszcza przednie, które są krótsze od tylnych. Munchkin może mieć sierść krótką lub półdługą, o wszystkich barwach, wzorach i znaczeniach.
Koty te cechuje niezwykła pewność siebie i energia. Zawsze są tam, gdzie coś się dzieje. W przeciwieństwie do kotów singapurskich kochają gości i gdy dużo się dzieje wokół nich. Uwielbiają dzieci z ich spontanicznością – chętnie towarzyszą im w zabawie i rzadko kiedy, mają dosyć atrakcji. Koty te najczęściej krzyżuje się z innymi rasami, aby osiągnąć nowe, najmniejsze koty domowe.

Więcej o tej rasie tutaj: Poznaj kota z krótkimi łapkami - Munchkina

 

Munchkin jako jeden z najmniejszych ras kotów na świecie.

 

3. Miniaturowy kot perski (teacup persian)

Ta rasa powstała w wyniku krzyżowania ze sobą najmniejszych przedstawicieli kotów perskich i znana jest też pod nazwą kot perski filiżankowy – teacup persian. Jego waga jest zadziwiająco niska, bo dorosły osobnik waży nie więcej niż 1 kg i dosłownie mieści się w filiżance – skąd nazwa.

Charakterem miniaturowy pers nie różni się od swojego dużego krewnego. Niestety ceną za osiągnięcie niewielkich rozmiarów, jest słabe zdrowie tych kotów, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na hodowlę podczas zakupu i przyszykować się na wysokie wydatki związane z wizytami u weterynarzy, w celu uśmierzenia bólu stawów i kręgosłupa u tych kotów.

Więcej o kocie perskim: Jakie są koty perskie?

 

Miniaturowy kot Teacup Persian.

 

4. Toy bobtail

To bardzo rzadka rasa kota, stworzona w wyniku krzyżowania najmniejszych kotów przez Helenę Krasnitchenko na Ukrainie. Koty te wyróżnia drobna budowa, waga od 900 do maksymalnie 2,5 kg i fakt, że tylne łapy są krótsze od przednich, co sprawia, że przypominają nieco krzyżówkę kota z królikiem. Ogon tego kota jest krótki z załamaniami lub też zakrzywieniami. Oczy mają duże i okrągłe w kolorze jasnoniebieskim. Bobtaile mają krótkie futro z podszerstkiem o dowolnym umaszczeniu i wyglądem przypominają kocięta kota dachowca. Z charakteru koty te są spokojne, łagodne i przyjacielskie. Lubią zabawę, ale nie są nad wyraz energiczne.

 

Kot Bobtail miniaturowy.

 

5. Bambino

To bezwłosy przedstawiciel najmniejszych kotów domowych – powstały w wyniku skrzyżowania rasy Munchkin, ale ze sfinksami. W wyniku tego powstał kot, który waży średnio 2,2 do 4 kg i z wyglądu przypomina kota sfinksa ze znacznie skróconymi łapkami.

 

Najmniejsza rasa kotów Bambino.

 

Czy warto kupować koty miniaturki?

Nie ulega wątpliwości, że maleńkie koty, które można praktycznie nosić ze sobą w kieszeni, są pełne uroku i czaru – typowego dla kociaków. Jednak warto wiedzieć, że większość spośród tych ras nie jest uznana za związki felinologiczne, co oznacza, że hodowle nie podlegają kontroli, a wzorzec ras nie jest ustalony. Oznacza to, że kupując takiego kota, nie możemy mieć pewności, że będzie zdrowy – zwłaszcza że większość z tych ras jest wynikiem eksperymentalnych krzyżówek.

Niestety za tworzeniem coraz mniejszych ras kotów stoi najczęściej chęć zysku. Najmniejsze rasy kotów cieszą się ogromnym powodzeniem i mimo tego, że borykają się z wieloma chorobami (w tym większość na tle genetycznym), nie odstrasza to potencjalnych klientów przed zakupem. Dlatego jeżeli już planujemy zakup takiego kota, warto wybrać rasę, która ma naturalnie małe rozmiary – np. kot singapurski, ale nie szukać rzadko spotykanych, eksperymentalnych ras jak Napoleon (krzyżówka Persa z Munchkinem), Bambino, Lambkin (krzyżówka Selkirk Rex z Munchkinem), Skukum (krzyżówka LaPerm z Munchkinem) czy Dwelf.

Za chęcią posiadania popularnych zwierząt kryje się cierpienie tych kotów.

 

 

Jaka jest najmniejsza rasa kota?

Pod względem potrzeb taka sama jak i każda inna rasa kotów! Biorąc pod uwagę wygląd zwierząt, często zapominamy o ich naturalnych potrzebach bahawioralnych. W przypadku kotów miniaturek nadal musimy zadbać o ich komfort psychiczny i fizyczny. Koty powinny mieć dostosowane jedzenie (najlepiej karmę mokrą ze względu na możliwy dyskomfort przy żuciu i trawieniu), powinny mieć odpowiednie miejsce do wspinania sięzabawy i oglądania otoczenia. Regularne zabawy z zachowaniem ciągu łowieckiego są bardzo potrzebne kotom, chociażby do utrzymania pewności siebie i ćwieczenia koordynacji. Pamiętajmy, że małe rasy kotów mogą mieć problemy z dogadaniem się z pozostałymi kotami "standardowych rozmiarów", z tego względu też socjalizacja z izolacją podczas poznawania kotów może się wydłużyć.

 

Przeczytaj również: Jak prawidłowo bawić się laserem z kotem?



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość