Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Molinezja - podstawowe porady o hodowli tej rybki

Molinezje to ryby akwariowe, które cieszą się dość dużą popularnością wśród hodowców. Są towarzyskie, spokojne, szybko się aklimatyzują, przykuwają uwagę swoim nietypowym wyglądem oraz barwną kolorystyką. Molinezje należą do grupy ryb słodkowodnych z rodziny piękniczkowatych.

Jak wygląda rozmnażanie się molinezji? Z jakimi rybami może przebywać molinezja w jednym akwarium? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Ryby molinezje.

 

Molinezje – odmiany

Na rynku, u hodowców i w sklepach zoologicznych mamy dostępnych kilka rodzajów molinezji, najpopularniejsze z nich to:

- Molinezja ostrousta

wywodzi się z okolic Ameryki Środkowej i Południowej. Molinezja ostropyska osiąga w przypadku samca 8 centymetrów długości, a w przypadku samicy około 10 centymetrów. Ta molinezja może występować w różnych odmianach kolorystycznych, takich jak czerń, biel czy złoto.

- Molinezja balonowa

sztucznie wyhodowany rodzaj molinezji, który charakteryzuje się trochę inną budowę ciała niż reszta tych ryb. Molinezja balonowa ma podbrzusze w kształcie balona, przez co posiada również zdeformowany kręgosłup i problemy z pływaniem w zbiornikach z silnym nurtem wody.

- Molinezja meksykańska

tak jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z okolic Meksyku, to towarzyska odmiana, która dobrze czuje się w dużych zbiornikach wodnych.

- Molinezja szerokopłetwa

występuje w USA i Meksyku, wyglądem jest zbliżona do molinezji żaglopłetwej. Jest to ryba słodkowodna.

- Molinezja żaglopłetwa

wywodzi się z okolic Ameryki Środkowej, posiada charakterystyczną płetwę grzbietową, która przypomina żagiel łodzi. W naturalnych warunkach hodowlanych jest w stanie osiągnąć nawet 18 cm długości, w akwarium hodowlanym około 14 cm.

 

Jak wyglądają ryby molinezje?

Molinezja może mieć nawet 10 cm długości w przypadku samicy, a samiec jest przeważnie mniejszy o 2 cm. Dodatkowo samce są barwniejsze od samiczek, na rynku dostępnych jest wiele gatunków molinezji, które różnią się od siebie często barwą.

Molinezja czarna to stosunkowo popularny gatunek, na który wielu hodowców się decyduje ze względu na nietypowy wygląd.

 

Molinezja – hodowla i opieka

Ryby molinezje nie mają zbyt dużo wymagań hodowlanych, możemy je trzymać, nawet w mniejszych zbiornikach do 60 l. Mimo to warto zwrócić uwagę na konkretny gatunek ryby, gdyż każdy może mieć inne wymagania - przykładowo molinezja żaglopłetwa, potrzebują więcej przestrzeni do pływania, gdyż przy małych akwariach może czuć się osowiale lub nawet zachowywać się agresywnie.

Woda w akwarium molinezji również musi mieć odpowiednie parametry. Temperatura wody przy molinezjach powinna oscylować w granicach 22-28 st C. Jeśli mamy problem z utrzymaniem stałej temperatury warto zakupić termometr lub grzałkę do wody.

Filtracja wody jest równie istotna, zwłaszcza w przypadku dużych zbiorników. Wybierajmy wysokiej jakości sprzęt, który będzie w stanie przefiltrować wodę. Molinezja czarna preferuje mocno napowietrzone miejsca z gęstą roślinnością, dlatego warto przed zakupem rybki dowiedzieć się, jakie każdy rodzaj ma wymagania hodowlane, by ryba szybciej się mogła zaaklimatyzować.

 

Przeczytaj więcej: Jaka temperatura wody w akwarium jest odpowiednia dla rybek?

Molinezje czarne

 

Molinezje – pożywienie. Co jedzą te ryby?

Molinezje najlepiej karmić pożywieniem roślinnym połączonym ze zwierzęcym. Dieta molinezji powinna być zbilansowana, z dużą ilością witamin i minerałów. Na rynku dostępne są już gotowe pokarmy dla rybek, które możemy łączyć z planktonem lub spiruliną. Molinezja należy do grupy ryb, które żywią się glonami, więc również przyczyniają się do oczyszczania akwarium. Jeśli chodzi o pokarm odzwierzęcy, to zleca się karmić je larwami komarów czy innych dostępnych owadów.

Warto zwracać uwagę również na częstotliwość karmienia, częstym problemem jest przekarmianie ryb, dlatego w takich przypadkach sprawdzają się automaty do karmienia ryb.

 

 

Molinezja - rozmnażanie

Rozmnażanie się molinezji w warunkach domowych nie należy do skomplikowanych, musimy jedynie zapewnić im odpowiednie parametry wody. Istotną rolę w zapładnianiu odgrywa przekształcona płetwa odbytowa, czyli gonopodium. Cały proces rozmnażania molinezji ma miejsce w akwarium ogólnym, dopiero potem można przed porodem przenieść samice molinezji do innego zbiornika, żeby uchronić nowo narodzone ryby przed zjedzeniem.

Molinezja w ciąży

Sama ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Molinezja w ciąży jest w stanie urodzić nawet do 60 małych. Narybek molinezji zaleca się karmić specjalistyczną karmą lub drobno zmielonym pożywieniem dla rybek.

 

 

Z jakimi rybami molinezje się dogadują?

Molinezje nie należą do agresywnych ryb, jest towarzyska i szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach. Mimo to w mocno zatłoczonych zbiornikach możemy spotkać się z sytuacjami, podczas których molinezja podgryza płetwy innych rybek. Jeśli chodzi o gatunki, z jakimi może przebywać molinezja, to nie ma większych ograniczeń, najczęściej molinezja jednak przebywa z gupikami, które mają podobny tryb życia oraz charakter.

Warto zwracać szczególną uwagę na zachowanie molinezji w czasie rozmnażania się w domowych warunkach. Gatunek może zjadać narybek od razu po porodzie, dlatego tak ważne jest oddzielenie samicy od reszty stada podczas pierwszych dni po porodzie.

Przeczytaj więcej: Jak poprawnie łączyć rybki w akwarium?

 

Ryby molinezje a cena

Molinezje są stosunkowo tanimi rybkami akwariowymi. Cena molinezji zaczyna się już od 5 zł, ale za najlepsze okazy wyspecjalizowani hodowcy mogą sobie życzyć nawet 100 zł. Wszystko zależy od gatunku ryby, od jej wielkości i ubarwienia.
Pamiętaj, że wybór miejsca, z którego zakupisz molinezję, rzutuje na jej zdrowiu i samopoczuciu. Wybieraj miejsca sprawdzone, gdzie molinezje mają zapewnione odpowiednie dla siebie warunki. Przed kupnem ryby sprawdź stan wody, w jakiej przebywała, zapytaj o sposób jej karmienia.

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość