Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mała mszyca - duży problem! Jak rozpoznać i pozbyć się mszyc z kwiatów?

Mszyce wydają się znajdować drogę do każdego ogrodu. Są to małe owady, które żywią się wysysając bogate w składniki odżywcze płyny z roślin. W dużych ilościach mogą znacznie osłabiać rośliny, uszkadzając kwiaty i owoce. Mszyce szybko się rozmnażają, dlatego ważne jest, aby opanować je przed rozpoczęciem rozmnażania. W jednym sezonie może pojawić się wiele pokoleń. Dobrą wiadomością jest to, że poruszają się raczej powoli, a zwalczanie mszyc jest stosunkowo łatwe.

 

 

Czarne mszyce, białe mszyce, czyli właściwie jak wygląda mszyca?

Aby właściwie leczyć infestację, musisz nauczyć się odróżniać mszyce od innych szkodników ogrodowych, takich jak na przykład przędziorków. Mszyce są małe i często prawie niewidoczne gołym okiem. Różne gatunki mogą być białe, czarne, brązowe, szare, żółte, jasnozielone, a nawet różowe! Do gatunku mszyc należy również miodówka bukszpanowa, która suknie powiązana jest z chorobami bukszpanu.
Mszyce są naturalną częścią ekosystemu ogrodowego i ważnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków, w tym wróbli domowych. Problem stanowią jednak tylko wtedy, gdy występują w dużych ilościach.

Pierwsze mszyce mogą pojawić się w naszym ogrodzie już na początku sezonu, dlatego tak ważnym jest, by systematycznie sprawdzać nasze rośliny – zwłaszcza w okresie żerowania mszyc. Owady te potrzebują ciepła, aby się rozwijać, więc w ogrodzie ogranicza to ich cykl życia do wiosny i lata. Jednak w domu, szklarni lub oranżerii mszyce mogą pojawić się o każdej porze roku. Wiele rodzajów mszyc żywi się tylko określonymi roślinami, więc inwazja jednej rośliny niekoniecznie oznacza, że wpłynie ona na wszystkie rośliny. Typowe zauważalne gołym okiem objawy żerowania mszyc na roślinach to poskręcane liście i ich zahamowany wzrost, na których dojrzeć można kolonie małych owadów.

 

Mszyce zielone na łodyżce rośliny.

 

Co sprzyja mszycom?

• Szukaj zdeformowanych, zwijających się, karłowatych lub żółtych liści . Pamiętaj, aby sprawdzić spód liści; mszyce uwielbiają się tam ukrywać;
• Jeśli liście lub łodygi są pokryte lepką substancją , oznacza to, że mszyce mogły popijać z nich sok;
• Spadź może czasami sprzyjać rozwojowi grzybów zwanego sadzową pleśnią, powodując, że gałęzie i liście stają się czarne;
• Kwiaty lub owoce mogą ulec zniekształceniu lub deformacji z powodu żerowania mszyc;
• Mszyce mogą przenosić wirusy między roślinami, a także przyciągać inne żerujące na nich owady, takie jak biedronki.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

Jak zwalczyć mszyce?

Co na mszyce? Tępienie mszyc powinniśmy rozpocząć niedługo po pierwszym dojrzeniu mszyc w naszym ogrodzie. Posiadanie ogrodu z mszycami może być stresujące, ponieważ pośrednio zabijają one rośliny, wysysając wszystkie ważne składniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu.
Podstawowym sposobem na mszyce jest zapobiegnięcie ich wystąpieniu. Mszyce często żerują na chwastach, by później rozmnożyć się na innych roślinach. Systematyczne usuwanie chwastów z pewnością powinno pomóc.

 

Czarne mszyce na spodzie liścia.

 

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce mają wielu naturalnych wrogów, a owady te znacznie lepiej poradzą sobie z mszycami niż jakakolwiek inna metoda dostępna dla ogrodników. Wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów mszyc to doskonała metoda ich zwalczania. Pożyteczne owady, takie jak złotooki i biedronki to naturalny i prosty sposób, by uratować ogród. Posadzenie w ogrodzie czosnku, cebuli, mięty, kopru włoskiego, krwawnika czy mniszka pomogą przyciągnąć te owady do Twojego ogrodu. Można spróbować również innych domowych sposobów, by pozbyć się mszyc.

 

Opryski z wody i kąpiele

Woda to najprostszy domowy sposób. Roślinę należy wstawić do wanny i polać silnym strumieniem wody. Kąpiel należy powtórzyć kilkakrotnie, by pozbyć się również jaj mszycy. Pamiętajmy jednak, by mokrej rośliny nie stawiać bezpośrednio na słońcu – łatwo wtedy o poparzenie.

 

Ocet na mszyce

Należy przygotować roztwór w proporcji 1:10, a następnie przelać do spryskiwacza i spryskać zaatakowane rośliny. Nie zapominajmy przy tym o spodzie liści. Ocet na mszyce to skuteczny sposób, choć trzeba liczyć się z nieprzyjemnym zapachem.

 

Mleko na mszyce

Podobnie jak z octem, wcześniej należy przygotować roztwór – tym razem w proporcji 1:1, a następnie spryskać rośliny.

 

Soda oczyszczona na mszyce

Soda to w wielu przypadkach najskuteczniejszy domowy sposób walki z mszycami. ½ łyżeczki sody oczyszczonej należy rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, a następnie spryskać rośliny.

 

Zobacz preparaty przeciw szkodnikom

 

Najskuteczniejszy preparat na mszyce

Gdy naturalne sposoby nie działają – lub zależy nam na czasie – warto sięgnąć również po dostępne w sklepach środki na mszyce. Najskuteczniejszy preparat na mszyce zadziała niemalże natychmiastowo, gwarantując przy okazji wytworzenie skutecznej bariery przed owadami. Spray na mszyce również bezpieczne dla człowieka oraz roślin, dlatego nie należy się obawiać ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pamiętajmy jednak, by przed zastosowaniem na delikatne rośliny wykonać próbę na kilku liściach.
Wypróbuj również pozostałe preparaty z linii przeciw szkodnikom.

 

Przeczytaj równiez: Jakie prace należy wykonywać w ogrodzie, aby zawsze cieszył oko?

 

Arnika Persona

Komentarze

Nowa wiadomość
Dzień dobry, jak często wykonywać oprysk naturalny na mszyce z sody i płynu do mycia naczyń?