Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Prace w ogrodzie, jakie warto wykonać z początkiem wiosny?

Wszyscy twierdzą, że wiosna to najpiękniejsza pora roku i nie można temu zaprzeczyć. Powtarzamy zatem niczym echo, które roznosi się w internetowym świecie, że wiosna to, faktycznie, cudowna pora roku. Szczególnie wiosna w ogrodzie odsłania swoje piękno. Kwitną pierwsze kwiaty, które po mroźnej zimie wyciągają nieśmiało do słońca swoje łebki, wesoło śpiewają ptaki i ogrodnicy budzą się do działania z zimowego snu. Co robimy wiosną w ogrodzie? Od czego warto zacząć wiosenne porządki i jakie kwiaty zakwitają na wiosnę? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule, do którego zapraszamy wszystkich ogrodników.

 

Narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji grządek.

 

Wiosenne prace w ogrodzie

Każdy prawdziwy ogrodnik działa w zgodzie z prawami natury. Jednym z podstawowych praw natury jest cykliczność. Po sennej zimie przychodzi odrodzenie i pierwsze promyki słońca rozweselają serca ludzi spragnionych zmiany, ciepła oraz działania! Wiosna to najbardziej pracowity i twórczy czas dla ogrodników. Po zimie trzeba zrobić porządki i na nowo obudzić ogród do życia. W ruch idą stęsknione za pracą motyczki, grabie i łopaty!

 

Przeczytaj również: Jak najlepiej nawadniać ogród? Zdecydować się na gotowy system nawadniania czy wykonać taki samemu?

 

Co robimy wiosną w ogrodzie?

Podstawowe wiosenne prace w ogrodzie to:
• przycinanie
• grabienie
• koszenie
• przesadzanie
• nawożenie
• wysiewnie

Ale zanim radośnie przystąpimy do działania, zadbajmy o podstawy, czyli o ogrodowe narzędzia. Przygotowania do prac zaczynamy od czyszczenia i zgromadzenia pomocy, takich jak: grabie z szerokimi zębami, nożyce do żywopłotu, sekatory, łopaty, szczotki, świetnie sprawdzą się też podręczne zestawy narzędzi ogrodniczych, które wesprą cię w drobnych pracach. W takich zestawach często jest sekator do podcinania krzewów, łopatki do kwiatów i przesadzania roślin doniczkowych oraz grabki do usuwania chwastów.

Przy zakupie narzędzi zwróć uwagę na to, żeby były wykonane z porządnej stali zabezpieczonej powłoką termoutwardzalną, co uchroni sprzęt przed korozją i zniszczeniem. Warto pamiętać o rękawicach, które zadbają o twoje dłonie podczas prac. W trakcie przeglądu narzędzi, w razie potrzeby, naostrzysz stępione ostrza oraz wyczyścisz sprzęt, co zapobiegnie przenoszeniu się patogenów.

 

Pielenie grządek.

 

Wiosenne odśnieżanie

Kiedy masz już przygotowane narzędzia, warto zadbać o bezpieczną trasę. Przy pomocy szczotki usuń z chodnika, schodków pozostały śnieg, a drogę zabezpiecz piaskiem. Nie radzimy ci stosować soli, bo ona niszczy rośliny. Piasek i szczotka to naturalny eco-patent na bezpieczną przeprawę przez ogród bez ślizgawki. Podczas odśnieżania wesprzyj się szczotką do zamiatania ulicy.

 

Grabienie trawy

Jednym z głównych obrządków na wiosnę jest grabienie trawnika. Będzie Ci wdzięczny za odciążenie go z zeszłorocznych liści i obumarłych nitek trawy. Ta górna „zimowa” warstwa utrudnia dostęp wody do gleby, co ma negatywny wpływ na porost nowego poszycia. Na przełomie marca i kwietnia nawieź trawnik nawozem, który zawiera azot i pobudza trawę do pięcia się w górę.

Nawożenie trawy radzimy ci przeprowadzać cztery razy w roku. Dzięki takiej pielęgnacji twój trawnik będzie zachwycał kolorem soczystej zieleni, uodporni się na mróz i suszę.
W miejscach, w których długo leżał śnieg, prawdopodobnie, powstaną tak zwane placki. Na tym obszarze spulchnij glebę i zasiej nową trawę.

 

Zobacz ofertę narzędzi ogrodniczych

 

Przycinanie krzewów i owocowych drzew na wiosnę

Wiosenne porządki to czas cięcia krzewów ozdobnych, drzewek i drzew owocowych takich jak:
• wiciokrzew
• agrest
• czerwona porzeczka
• jabłoń
• grusza


W wiosennym cięciu wesprze cię ręczny sekator oraz nożyce do gałęzi. Przycinanie to ważny zabieg pielęgnacyjny, ponieważ dzięki umiejętnym cięciom rośliny pięknie kwitną i dobrze się rozwijają. Podczas prac usuwamy suche i uszkodzone pędy oraz gałęzie. Nadajemy kształt koronie drzew.

Śliwy, grusze czy jabłonie przycinamy pod koniec lutego. Natomiast czereśnie i wiśnie po zbiorach. Wycinamy tak zwane wilki, czyli pędy rosnące pionowo. Przerzedzamy zbyt zagęszczone miejsca, żeby ułatwić dostęp do światła. To, między innymi, dzięki wiosennym cięciom możemy cieszyć się obfitymi plonami, z których później tworzymy w naszej kuchni przepyszne drzemy z jabłek, agrestu czy z porzeczek.

 

Pożegnanie mumii, czyli prace detektywistyczne

Mumie to zgniłe i zasuszone owoce, które smętnie zwisają na gałęziach po ubiegłorocznym sezonie. Trzeba je usunąć, ponieważ mogą zagrażać przyszłym owocom. Równie ważne w pracach detektywistycznych jest wyśledzenie na konarach drzew jaj szkodników. Jeśli są, należy je usunąć szczotką, wrzucić do wiadra, a następnie zakopać głęboko w ziemi lub spalić.

 

Przesadzanie roślin doniczkowych.

 

Kwiaty wczesnowiosenne

Jeżeli mówimy o porządkach w ogrodzie, nie możemy zapomnieć o wiosennych kwiatach. Najpopularniejsze z nich to:
• byliny – na przykład krokusy
• krzewy – jałowiec pospolity, berberysy, azalie
• pnącza – bluszcz czy chmiel zwyczajny


Dla początkujących albo zapracowanych ogrodników polecamy kwiaty łatwe w uprawie, do których zalicza się na przykład nasturcja. Pamiętaj, że nasturcja szybko się rozrasta, dlatego daj jej nieco przestrzeni. Polecamy ci też piwonię – prawdziwy kwiat mocy, który bez przesadzania może kwitnąć nawet kilkanaście lat. Natomiast bratek to kwiat dla niecierpliwych i spragnionych pierwszych oznak wiosny, ponieważ bratek zakwita już w okresie przedwiośnia.



Pozostałe kwiaty wiosenne to:

• krokusy
• tulipany
• forsycje
• piwonie i różaneczniki
Wiosenne prace w ogrodzie budzą go z zimowego snu. Są też świetną formą relaksu i dają nam szansę na odejście od nieustannie włączonego komputera. Podczas kontaktu z naturą i z ziemią wracamy do wewnętrznej równowagi, robimy porządki nie tylko w ogrodzie, ale i w naszej zajętej wciąż głowie. Polecamy!

 

Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość