Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nawadnianie ogrodu - wybór gotowego systemu czy wykonanie takiego samemu?

Dbanie o nasz ogród to praca na cały rok. W zależności od miesiąca rośliny potrzebują czegoś innego. Ważnym elementem – szczególnie w przypadku dużych ogrodów – jest odpowiednio dobrany system nawadniania, czyli podlewanie wszystkich krzewów, roślin i trawnika.

Nie wiesz jak zaplanować nawadnianie ogrodu? Czy wąż do nawadniania wystarczy w przypadku twojego ogrodu? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Zraszanie trawnika ogrodowego.

 

System nawadniania ogrodu

Nawadnianie ogrodu to istotny element składający się na wygląd i stan naszej przestrzeni w domu i na działce. Dlatego też warto odpowiednio ten proces zaplanować i przemyśleć jak taki system nawadniania powinien działać. Dla większości ważne by nawadnianie było wystarczająco obfite, czyli ilość wody byłaby w stanie zaspokoić potrzeby roślin. Kolejnym istotnym aspektem są fundusze, większość ludzi rezygnuje z montażu systemu nawadniania, gdyż sądzi, że to będzie zbyt kosztowne. Jeśli w odpowiedni sposób zaplanujemy rozłożenie nawadniania, system powinien działać bez zarzutów i to za niewielką cenę. Na rynku mamy dostępnych wiele opcji nawadniania. Nie jest konieczne montowanie skomplikowanych systemów, w niektórych przypadkach zraszacze wolnostojące wystarczają.

 

Pzeczytaj również: Jak urządzić ogród?

 

Montowanie systemu nawadniającego ogród.

 

Jaki zraszacz do ogrodu?

Nawadnianie ogrodu może opierać się na wolnostojących zraszaczach, które są często wykorzystywane w przypadku trawników. Jeśli mamy duży obszar do podlewania warto przemyśleć właśnie tę opcję.

A więc, jaki zraszacz do trawnika będzie najbardziej odpowiedni? Wszystko zależy od naszych potrzeb i funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na ten system nawadniania ogrodu.Warto na wstępie wspomnieć, że na rynku jest dostępnych kilka rodzajów zraszaczy:

- Zraszacze ręczne, są to głównie końcówki, jakie nakładamy na węże ogrodowe. Popularnym modelem są pistolety wodne, które pozwalają nam regulować natężenie strumienia wody.
- Zraszacze wolnostojące, są wygodniejszą opcją i nie wymagają nakładu pracy człowieka. Ustawia się zraszacz w jakimś konkretnym punkcie ogrodu i urządzenie wykonuje wszystko za nas. Wąż do nawadniania jest podpinany do zraszacza, warto wybierać opcje z możliwością regulacji strumienia wody.
- Systemy nawadniające, wymagają wcześniejszego rozplanowania, tego, jak takie podlewanie będzie wyglądać, co wiąże się z zdecydowanie większym nakładem pieniędzy, ale taki system jest również znacznie dokładniejsze w podlewaniu. W przypadku takich modeli jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakątka naszego ogrodu.

Jaki system nawadniania nie wybierzemy, jeśli będzie spełniał nasze oczekiwania, powinien zmniejszyć ilość wykonywanej pracy w ogrodzie. Co więcej, przy dobrze zaplanowanym systemie, zaoszczędzimy również wiele litrów zużytej wody.

 

Nawadnianie kropelkowe ogrodu.

 

Nawadnianie kropelkowe ogrodu

Jednym z rodzajów nawadniania ogrodu jest nawadnianie kropelkowe, które polega na dozowaniu wody w sposób kropelkowy, dzięki czemu rośliny nie są traktowane jednym strumieniem wody, a delikatnie spryskiwane. Ten rodzaj nawadniania z roku na rok zyskuje coraz to większa popularność. Konstrukcja tego typu nawadniania składa się z rury zakończonej kroplownikiem lub zraszaczem, które docierają do gleby i delikatnie ją nawadniają wedle naszych preferencji. Niektórzy taki sposób nawadniania fachowo nazywają instalacją mikronawadniającą.


Na rynku dostępne są trzy główne sposoby nawadniania kropelkowego, przy których wykorzystywane są innego rodzaju sprzęty, jest to:

- taśma kroplująca,
- linia kroplujaca,
- wąż kroplujący.

Okazuje się, że nawadnianie kropelkowe może zaoszczędzić nie tylko nasz czas, przeznaczony na podlewanie za pomocą konewki czy węża ogrodowego, ale również redukuje zużycie wody. Dlatego też najczęściej zadawanym pytaniem przez ludzi jest: ile kosztuje nawadnianie kropelkowe i czy montaż jest opłacalny?

Niestety montaż i sam sprzęt, którego będziemy potrzebować, jest stosunkowo drogi, przez co wielu ludzi rezygnuje z tej opcji. Chociaż w dalszej perspektywie czasu często te koszty wydane na początku szybko się nam zwracają i co ważne oszczędzamy również sporo czasu i uwagi. Szacuje się, że nawadnianie kropelkowe może kosztować od 500 zł do nawet kilku tysięcy zł, wszystko zależy od rodzaju nawadniania, na który się decydujemy. Przykładowo najtańszą opcją jest wąż kropelkowy, który nie wymaga dodatkowych filtrów czy rur. Oczywiście musimy wszystko dostosować pod wielkość ogrodu oraz ilość roślin, które wymagają podlewania. W niektórych sytuacjach lepiej wybrać droższą opcję, która będzie bardziej opłacalna w przypadku naszego ogrodu. Warto zaznaczyć, że nawadnianie kropelkowe, może być wykorzystywane w przypadku krzewów, doniczek czy nawet całego trawnika, dlatego też coraz więcej osób jednak decyduje się na tego typu metodę nawadniania.

 

Przeczytaj również: Prace w ogrodzie - jakie warto wykonać na wiosnę?

 

Zobacz ofertę akcesoriów ogrodniczych.

 

Projektowanie nawadniania ogrodu

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, by system działał sprawnie? Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką musimy wykonać, jest ustalenie, jaki obszar wymaga podlewania - czy interesuje nas jedynie trawnik, czy również inne rośliny i krzewy. Następny krok to dokonanie pomiaru powierzchni, na podstawie czego będziemy w stanie ustalić pojemność pompy oraz zdecydujemy jaki typ nawadniania ogrodów wybrać. W przypadku małych obszarów musimy pamiętać, że sam sprzęt zajmuje miejsce. Jeśli to nasza pierwsza styczność z tego typu planowaniem warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże wykonać projekt nawadniania ogrodu.

 

System nawadniania ogrodu.

 

Jak zrobić nawadnianie ogrodu? Porady

Nawadnianie ogrodu wymaga włożenia pracy w zaplanowanie całego systemu, szczególnie w przypadku dużych powierzchni, dlatego podsumowując ten temat, przedstawiamy 3 istotne porady, które ułatwią cały proces montażu i wyboru nawadniania.


1. Jeśli posiadacie nieduży ogród, warto czasem wybrać prostsze opcje zraszaczy wolnostojących, które są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w montażu.

2. Systemy nawadniające składają się z wielu dodatkowych części, o których również musimy pamiętać. Filtry czy rury łączące odpowiadają za prawidłowy przepływ wody. Jeśli zastanawiacie się jaka średnica rury do nawadniania waszego ogrodu będzie odpowiednia. Warto udać się do specjalisty w tej sprawie, by potem nie mieć większych problemów z montażem i niepasującymi elementami.

3. Oszczędzajmy wodę - warto przeliczyć, ile wody zużywamy podczas zwykłego podlewania ręcznego, a ile taka czynność wody będzie pobierać przy nawadnianiu systemowym. Często kalkulacje jasno pokazują, że druga opcja jest bardziej opłacalna mimo początkowych większych kosztów montażu.


Podsumowując, warto z rozwagą podejść do tematu i wybierać opcje, które się będą najlepiej sprawdzały w waszym przypadku.



Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość