Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Landseer, jaka jest odmiana Nowofunlanda? Encyklopedia psów

Landseer to pokaźnych rozmiarów, dobry pies stróżujący, a równocześnie czuły, łagodny, troskliwy towarzysz. Przeczytaj, czym się wyróżnia pochodzący z Kanady, potomek Nowofunlanda.


Landseer to pies, którego bardzo trudno odróżnić od Nowofunlanda – różnią go właściwie tylko szczegóły w wyglądzie, bo charakter mają bardzo zdbliżony. Dowiedź się jak odróżnić Landseera od Nowofunlanda i czym charakteryzuje się ten drugi.

 

Szczeniak Landseer.

 

Landseer – historia rasy

Landseer to bezpośredni krewny Nowofunlanda. Z psów tej rasy wyselekcjonowano psa wyższego i lżejszego, o czarno – białym umaszczeniu i delikatnej okrywie włosowej. Landseery wyhodowano w Kanadzie, a do Europy trafiły dzięki francuskim i angielskim rybakom. Landseery zyskały popularność dzięki Anglikom, którzy ustanowili wzorzec ich rasy.

Nazwa pochodzi od malarza, Edwina Landseera, który namalował słynny portret psa tej rasy.

Landseer do dziś nie jest uznawany przez wszystkie organizacje kynologiczne za odrębną rasę – część z nich nadal traktuje go jako odmianę Nowofunlanda.

Landseer aktulnie klasyfikowany jest do grupy II FCI sekcji molosów.

 

Sylwetka psa Landseer

Landseer należy do dużych, silnych psów. Samce osiągają wagę 59-68 kg, samice 45-54 kg. Psy dorastają do wysokości średnio 75 cm, a suki 70 cm. Pies ten charakteryzuje się gęstą, długą, miękka w dotyku sierścią z obfitym podszerstkiem. Występuje wyłącznie w umaszczeniu białym wraz z czarnymi łatami. Landseer jest nieco lżejszy oraz wyższy niż nowofundland.

Głowa Landseera jest szeroka. Oczy umiarkowanej wielkości, w kształcie migdałka, głęboko osadzone. Uszy średniej wielkości w kształcie trójkąta, przylegające do głowy. Kończyny są mocne, długie, idealnie proste. Ogon porośnięty gęstą sierścią.

 

 

Landseer – charakter

Jest to pies, znany ze swojego łagodnego charakteru i anielskiego wręcz usposobienia. Jest bardzo zrównoważony, inteligentny i spokojny. Ma jednak naturę obrońcy, więc często okazuje nieufność wobec obcych. Dzięki temu znakomicie sprawdza się jako stróż domostwa.

Pies landseer nade wszystko kocha wodę i pływanie. Dlatego często odnajduje się w roli psa pracującego jako ratownik wodny. Potrafi też doskonale aportować zwierzynę z wody. Jednak zdecydowanie nie jest to typ psa myśliwskiego – ma bardzo słaby instynkt łowiecki.

Landseer kocha dzieci – jako opiekun jest czuły i łagodny. Jednak z uwagi na ogromne rozmiary, kontakty z małymi dziećmi powinny odbywać się pod opieką dorosłego. Z resztą psy tej rasy bardzo przywiązują się do całej rodziny i chociaż spokojnie znoszą samotność, najchętniej przebywają w towarzystwie opiekuna.

Landseery nie mają problemu z akceptowaniem innych psów oraz zwierząt – zwłaszcza jeżeli od szczeniaka są dobrze socjalizowane.
Pies ten nie jest typem sportowca. Najchętniej spędza czas, leżąc w ogrodzie i obserwując otoczenie. Należy jednak pamiętać, że jak każdy pies dla zdrowia potrzebuje codziennej porcji ruchu.

 

Landseer stoi w jeziorku w promieniach słońca.

 

Landseer – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pies tej rasy może cierpieć na typowe schorzenia dla ras dużych, czyli m.in. dysplazję stawów biodrowego i łokciowego oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Do poważniejszych zaburzeń, które mogą dotknąć Landseera należy także zwężenie zastawki aortalnej oraz skręt żołądka. Wśród innych popularnych chorób można wymienić wywinięcie powieki, zapalenie uszu, padaczkę.

Pies ten jest odporny na zimno, ale źle znosi upały – dlatego latem należy zapewnić mu chłodniejsze schronienie i dbać o jego komfort termiczny.


Pielęgnacja Landseer niewiele różni się od pielęgnacji każdego innego psa – polega na czyszczeniu uszu, dbaniu o zęby i wyczesywaniu sierści. Aby zapewnić piękną, lśniącą sierść wystarczy zabieg powtarzać raz w tygodniu. Wyjątek stanowi okres linienia – warto wtedy psa czesać częściej, najlepiej szczotką pozwalającą wyczesywać podszerstek np. FURMINATOR FURflex Zestaw dla Psów Rozmiar L. W okresie linienia pies ten zrzuca ogromne ilości sierści.

Landseer nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, jednak należy uważać z przekarmianiem go. Ponieważ pies ten zwykle ma mało ruchu, trzeba uważać, aby nie przytył. Warto również dobowy posiłek podawać w dwóch, trzech porcjach podczas całego dnia.

Ile żyje Landseer? Średnia długość życia tego olbrzymiego psa to niestety tylko 8 lat.

 

 

Landseer – cena psa

Ile kosztuje Landseer? Cena Landseera zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 4500 zł.

 

 

Landseer – ciekawostki

  • Zalety landseerów – zwłaszcza ich skłonność do obrony słabszych, głównie dzieci – były opisywane przez wielu poetów, m.in. przez lorda Byrona.

  • Właścicielem Landseera o imieniu Luath był JM Barrie autor „Piotrusia Pana”.

 




Natalia Bąk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość